N
Chodci na krajnici či okraji vozovky sú povinní za zníženej viditeľnosti nosiť reflexné prvky alebo reflexný odev už nielen mimo obce, ale aj v nej.
Vyplýva to z novely zákona o cestnej premávke, ktorá je účinná od 1. januára a ktorá prináša viacero zmien v dopravných pravidlách a ďalších predpisoch.
Turčania kráčajúci popri cestách bez chodníkov sa tak budú musieť mať na pozore a reflexné prvky či odev si zaobstarať. Inak im hrozí pokuta.
Od súmraku do úsvitu
Zákon definuje zníženú viditeľnosť ako viditeľnosť, pri ktorej sa účastníci cestnej premávky dostatočne zreteľne navzájom nevidia, alebo keď nevidia predmety na ceste. Platí to najmä od súmraku do svitania, za hmly, sneženia, dažďa a v tuneli.
Podľa ministerstva vnútra si úpravu pravidiel vyžiadal aj vývoj dopravnej nehodovosti s ťažkými následkami práve pre chodcov, ktorí sú najzraniteľnejší účastníci cestnej premávky.
„Ak nebudú videní, môžu počítať aj s blokovou pokutou až do výšky 50 eur. Zavedením tohto pravidla nám nejde o represiu, skôr o prevenciu a výchovu chodcov," zdôvodnila Silvia Keratová z Tlačového odboru Kancelárie ministra vnútra.
Chodcom sa preto viac oplatí investovať do reflexnej vesty, ktorej cena sa pohybuje okolo troch eur alebo do svetlo odrážajúceho prúžku, ktorý sa dá hocikde upevniť a stojí už od 70 centov.
Tmavý chodec – neviditeľný chodec
Najmä v obciach, ktoré na kraji ciest nemajú chodníky, veľmi výrazne stúpa riziko zrážky chodca vozidlom. Väčšina ľudí nosí tmavé oblečenie, ktoré zhoršuje viditeľnosť chodcov najmä v noci a aj keď sú veľmi blízko auta, vodič vidí iba nohy pod kolenami, ktoré za tmy môže ľahko prehliadnuť.
Ak chodec na vozovke nemá na sebe reflexné prvky, výrazne sa skracuje vzdialenosť, na ktorú vodič vidí chodca. Chodca, ktorý má na oblečení reflexné prvky, vidno aj na 150 metrov.
Ľudia novinku akceptujú
Turčania na túto novelu zareagovali rôzne, ale väčšinou pozitívne.
„Keďže namiesto vesty, v ktorej vyzerám ako cirkusant, postačí aj reflexný pásik, nemám s tým problém. Niektoré autá cez dedinu doslova lietajú a nie vždy všade svietia lampy, čiže pre chodcov je to nebezpečné. Snáď takto ubudne nehôd,“ zamyslel sa mladý Juraj zo Sučian.
Senior Ján z Vrútok si na margo nového zákona aj trošku zažartoval. „To ozaj mám nosiť reflexnú vestu aj v dedine? Veď to keď pôjdem večer z krčmy, ma moja stará už z diaľky bude vidieť, ako sa potácam,“ povedal pobavene.
„Podľa mňa je to samozrejmé, že ak človek kráča popri krajnici aj v obci či meste, kde nie je chodník a pendlujú tadiaľ autá, mal by mať na sebe reflexnú vestu alebo aspoň nejaký svetlo odrážajúci prvok. Veď ide o jeho vlastnú bezpečnosť,“ vyslovil sa Martinčan Jozef.
Obchodníci nestačia objednávať
Novela zákona ešte ani nestihla vstúpiť do platnosti a v turčianskych obchodoch už koncom minulého roka vzrástol dopyt po reflexných prvkoch i vestách. Potvrdili nám to aj v jednej martinskej drogérií. Podľa vedúcej predajne, si ľudia chodili vesty kupovať už pred Vianocami.
„Rýchlo sa minuli, takže sme ich museli objednať. Práve dnes nám prišli. Máme pre dospelých aj pre deti. Na dračku idú aj reflexné prúžky. Pred chvíľou ich jeden mladík kupoval pre rodičov,“ prezradila vedúca.
Či nové opatrenia pomôžu k zníženiu nehodovosti, ukáže až tohtoročná štatistika. Tá z roku 2012 hovorí, že chodci v tmavom oblečení zavinili alebo boli účastníkmi až 422 dopravných nehôd a to až 384 z nich sa stalo v obci
Autor: SME