MARTIN, SUČANY, BRATISLAVA. Cestujúci z okolia Sučian, Turian a Krpelian majú smolu. Kým podľa starého cestovného poriadku v pohode vo Vrútkach a bez dlhého čakania na stanici stíhali rýchliky na Bratislavu, tak teraz už takú možnosť nemajú.
Osobné vlaky, ktoré prechádzajú cez najväčšie martinské dediny, prichádzajú do prestupnej stanice päť minút po tom, čo z nej rýchliky smerujúce do hlavného mesta odídu.
Počas pracovných dní ide o päť spojov, cez víkendy je situácia ešte o čosi horšia.
Nevyzerá to ako dobrý nápad
„Neviem, čo železničiarov viedlo k takémuto kroku, ale nezdá sa mi to ako dobrý nápad. Od platnosti nového cestovného poriadku musím z domu buď vyraziť podstatne skôr a čakať dlho vo Vrútkach alebo sa dať rodičmi či kamarátmi doviesť na stanicu. Človek sa vie zariadiť, keď treba, ale takéto riešenie mi príde ako zbytočná komplikácia,“ povedal Patrik zo Sučian, ktorý študuje i pracuje v Bratislave.
Zaskočení však ostali aj iní cestujúci. Potvrdil nám to sprievodca osobného vlaku, ktorý v poobedňajších hodinách prichádza do Vrútok pár minút za rýchlikom.
„Aj sme si už kadečo vypočuli, pár ľudí to poriadne naštvalo. Viacerých tradičných cestujúcich už v osobákoch ani nevidíme. Najmä počas víkendov, keď sa hromadne cestuje, je to problém.“
Starosta Sučian Jozef Petráš od obyvateľov obce zatiaľ nezaznamenal žiadne sťažnosti, ale aj tak je pripravený sa problémom zaoberať.
„Kedysi sa železnice viac zaujímali o názor obcí. Takéto nelogické riešenia, keď vám ufujazdí rýchlik v prestupovej stanici tesne pred nosom, vyháňajú ľudí z vlakov,“ krútil hlavou starosta.
Železnice uprednostnili menšie zlo
Riaditeľka odboru komunikácie Železničnej spoločnosti Slovensko Jana Morháčová povedala, že kompetentní o probléme vedia a riešili ho už pri príprave grafikonu. Nakoniec sa vraj prijalo technické riešenie, ktoré bolo zo všetkých možných pre širokú cestujúcu verejnosť najmenej bolestivé.
„Zvolili sme cestu menšieho zla. Spomínané osobné vlaky sme naviazali na prípoje z Martina, resp. z Oravy, aby sa ľudia mali ako dostať do práce, resp. z práce. Chápem, že sme cestujúcim z Krpelian, Turian a Sučian nevyšli úplne v ústrety, avšak na druhej strane sme vyhoveli oveľa početnejšej skupine ľudí z Martina a z Oravy. Platí však aj to, že napríklad cestujúci zo Sučian môže po príchode osobného vlaku do Žiliny, ako spoj do Trenčína a Bratislavy využiť vlaky kategórie IC. A podľa našich vedomostí to tak mnohí, vrátane študentov aj robia.“
Jana Morháčová argumentovala aj tým, že grafikon osobnej vlakovej dopravy sa pripravuje dlhodobo a to za účastí ministerstva dopravy a samosprávnych krajov.
„Voči nášmu riešeniu nikto nenamietal,“ zdôraznila riaditeľka odboru komunikácie.