MARTIN. Aj turčianske lyžiarske strediská bojujú s nedostatkom snehu. V Jasenskej doline zrušili večerné lyžovanie a u susedov vo Valčianskej doline boli počas minulého týždňa všetky vleky v stredisku mimo prevádzky. Na Martinských holiach premávala len sedačka, jedna poma a detský vlek. Prevádzkovatelia vlekov sa zhodujú, že výpadok, ktorý mali počas posledných týždňov, sa počas ďalšej časti sezóny nebude dať dobehnúť.
Hostia na bicykloch
„Vzhľadom na katastrofálne počasie sa nám počas sviatkov podarilo udržať zjazdovku vo veľmi solídnom stave. Množstvo ľudí však prišlo bez lyží a takisto na bicykloch. Toľko cyklistov sme tu na prelome rokov asi ešte nemali,“ neveriacky krúti hlavou Janka Mikušáková z lyžiarskeho strediska v Jasenskej doline.
Menší záujem bol i o ubytovanie a takisto ani ponuky cez zľavové portály nenašli takú odozvu ako v posledných sezónach. Na začiatku minulého týždňa zrušili v stredisku do odvolania aj večerné lyžovanie.
„Začiatok januára býva už tradične slabší, a tak nemalo zmysel nič siliť. Postupne však začnú chodiť školy na lyžiarske kurzy, a preto všetci dúfame, že teploty klesnú a opäť budeme môcť fungovať naplno,“ vyslovila želanie.
V lete investovali prevádzkovatelia strediska do obnovy vleku v časti Lehota, kde si môžu prísť na svoje aj náročnejší lyžiari. Pod kopcom je pripravené parkovisko i bufet. Na Lehote ale zatiaľ nie je umelé zasnežovanie, a tak teraz nezostáva nič iné, len čakať na pomoc prírody.
Futbal na Silvestra
„Ak by som to mohol zhodnotiť jednou vetou, je nám do plaču,“ začal svoje rozprávanie Ladislav Cisárik zo Snowlandu Valčianska dolina.
Stredisko prerušilo 6. januára prevádzku vlekov až do odvolania. Lyžovať by sa síce ešte dalo, ale ďalej drať vysokými teplotami skúšanú zjazdovku nemalo význam.
„Po racionálnej úvahe sme sa vzhľadom na všetky okolnosti rozhodli pre toto pragmatické riešenie,“ vysvetľuje.
Chlap s množstvom skúseností, ktorý sa okolo bielych svahov krúti 34 rokov, už podobné extrémy počasia zažil. Pripúšťa, že aktuálna sezóna nebude patriť medzi najlepšie, no úplne stratená ešte stále nemusí byť.
„Možno dvadsať rokov dozadu, keď som pracoval na Martinských holiach, sme tam na Silvestra hrali futbal. Na svahoch vtedy nebola ani vločka,“ spomína.
Podobný extrém zažil počas roka 1998, keď v polovici februára zo zjazdoviek zmizol všetok sneh.
„Okolo 5. marca však napadlo pol metra, a potom sa parádne lyžovalo až dlho do jari,“ pokračuje.
Ladislav Cisárik si vedie podrobné záznamy a z nich sa dá vyčítať, že najhoršiu sezónu zažili v Snowlande v sezóne 2006/2007.
„Vleky počas nej ťahali len 42 dní a 11. januára sme tu namerali 14 stupňov. Dúfam, že tieto rekordy nebudeme atakovať,“ dodal.
Treba ponúkať alternatívy
Relatívne najlepšie sa zatiaľ s nedostatkom snehu darí bojovať na Martinských holiach. I keď ani počas sviatkov nefungovali všetky vleky, nadmorská výška a v niektorých dňoch pekné inverzné počasie pomohli zaplniť parkoviská v stredisku.
Na Martinkách bolo pomerne živo i podľa Jozefa Ondraského z Chaty na Martinských holiach.
„Tržby v bare i reštaurácii sú porovnateľné s minulým rokom. Od 27. decembra až do 7. januára bola chata takmer naplno obsadená. Teraz sa pomaličky rozbiehajú lyžiarske kurzy,“ rekapituluje.
Nedostatok snehu síce môže byť v prípade pretrvávajúceho teplého počasia problémom, ale dôležité tiež je, aby existovali alternatívy.
„Výborný nápad bol ferratový chodník. Keď ho otvorili, hneď sme to v pozitívnom slova zmysle pocítili. Ak sa ľuďom ponúkne niečo zaujímavé, väčšinou prídu. Viem, že sa to ľahko hovorí, no treba sa uberať takýmto smerom,“ myslí si.