MARTIN. Martinská radnica so svojím úspešným projektom Transparentné mesto radí vietnamskej provincii Ninh Thuan, ako bojovať proti korupcii.
Martin zaujal Vietnam
Projekt, za ktorý mesto Martin získalo najvyššie ocenenie OSN, predstavili vo Vietname ešte v novembri 2012 počas medzinárodnej konferencie organizovanej britskou ambasádou.
„Teší ma, že naše skúsenosti sú v zahraničí cenené a pravidelne prejavujú o ne záujem samosprávy z celého sveta. Robíme tak dobré meno nielen nášmu mestu, ale celému Slovensku, keďže nás zvyčajne prezentujú ako slovenskú delegáciu. Vietnamský projekt je veľmi zaujímavý, aj vzhľadom na politické zriadenie v tejto krajine. Pozitívne ma prekvapili otázky, z ktorých bolo zrejmé, že sa v tejto téme dobre orientujú a majú záujem šetriť verejné financie a možno aj vďaka ekonomickej kríze efektívnejšie s nimi narábať,“ povedal martinský primátor Andrej Hrnčiar.
Projekt najprv otestujú
V prvej fáze chcú predstavitelia provincie Ninh Thuan vyskúšať projekt v jednom meste. „Neskôr, keď bude odskúšaný a nastavený na naše podmienky a legislatívu a ukáže sa, že je užitočný, chceme ho rozšíriť plošne po celej provincii Ninh Thuan,” povedal zástupca riaditeľa odboru vnútra provincie Nguyen Dinh Liem. „Zaujalo nás hlavne verejné obstarávanie. Konkrétne používanie elektronických aukcií a prieskumov trhu a výrazné šetrenie, ktoré mesto Martin takto dosahuje,” dodal riaditeľ úradu pre ekonomický rozvoj provincie Truong Xuan Vy.
Verejnosť kontroluje mesto
Projekt Transparentné mesto už takmer päť rokov umožňuje Martinčanom sledovať a kontrolovať všetky kroky a rozhodnutia poslancov, ktorých si zvolili. Prostredníctvom internetovej stránky radnica zverejňuje uzatvorené zmluvy, zaplatené faktúry či informácie o výberových konaniach a predaji mestského majetku. Už v roku 2009 spustila prvé elektronické aukcie a odvtedy takouto formou obstarávania ušetrila viac ako milión eur. Od januára 2010 je možné vybavovať elektronicky aj sťažnosti či pripomienky. Na jednu z takýchto žiadostí reagoval primátor aktuálnym zverejňovaním svojho pracovného programu.
Nástroj priamej demokracie
Na Hrnčiarov podnet boli tiež obmedzené právomoci primátora mesta. Sám sa vzdal možnosti podpisovať dlhodobé zmluvy bez súhlasu mestského zastupiteľstva, čo má do budúcnosti zabrániť nemilým prekvapeniam v podobe nevýhodných a nevypovedateľných zmlúv.
V marci 2012 vyskúšali v Martine aj ďalší nástroj priamej demokracie - inštitút elektronického prieskumu verejnej mienky, ktorým môžu Martinčania priamo ovplyvňovať chod a rozhodnutia radnice.
Mesto Martin za projekt Transparentné mesto získalo v roku 2011 cenu Organizácie Spojených národov (OSN) za verejnú službu v kategórii Prevencia a boj proti korupcii vo verejnej sfére. Ocenenie Organizácie spojených národov Public Service Award je najprestížnejším medzinárodným uznaním inovátorstva a kvality vo verejnej službe. Martinský projekt je zameraný na boj proti korupcii vo všetkých oblastiach verejného života a umožňuje občanom ovplyvňovať veci verejné a podieľať sa na správe mesta. Pri tvorbe projektu pomáha mestu Transparency International Slovensko.