Martinčanov už dlhodobo trápi nedostatok parkovacích miest. Niekedy sa stane, že miesto zbytočne zaberajú aj nepojazdné vozidlá.
MARTIN. Problém s nedostatkom parkovacích miest na sídliskách trápi Martinčanov už niekoľko rokov. Takmer pred každým panelákom je dnes už menej priestoru na odstavenie áut ako by bolo treba, a tak vyhráva ten, kto príde skôr. Čiastočne situáciu rieši zakúpenie plateného miesta. Ich počet je však obmedzený a niektorí ľudia v napätom rodinnom rozpočte voľné peniaze aj tak nenájdu.
Ľahostajný majiteľ
Ešte viac človeka naštve, keď na parkovacom mieste niekto odstaví nepojazdné vozidlo.
„Tak to je poriadny luxus. My nemáme kde parkovať, a niekto si tu nechá len tak nepojazdné auto,“ hovorí Matej Klačan.
Auto so sfúknutými gumami a na prvý pohľad zanedbaným vzhľadom donútilo susedov konať. Zistili, že nemá platnú technickú kontrolu a dokonca sa im podarilo nájsť aj majiteľa.
„Síce si nás vypočul, no tváril sa akoby nič. V podstate nám povedal, že si môže parkovať kde chce a nás do toho nič. Dokonca ani nebýva v našom paneláku, ale o ulicu vedľa,“ krúti hlavou nespokojný Martinčan.
Horšie ako v Bratislave
Aj keď ľudia s nedostatkom voľných parkovacích miest bojujú ako vedia, vraky im komplikujú život.
„Už za tie roky viem, kto kedy odchádza do roboty. Snažíme sa stáť tak, aby sused, ktorý ide ráno prvý, nemal zablokovanú cestu. Parkovisko sa nafúknuť nedá, a tak sa snažíme byť voči sebe ohľaduplní. Takýto ignorant ale všetky dobré úmysly prekazí,“ hnevá sa.
Najhoršie sa vždy parkuje návštevám. Tie pravidelne hľadajú miesto, kde odstaviť auto, dlhé minúty.
„Brat si ma pri poslednej návšteve doberal, prečo sme si na tak malom parkovisku zriadili ešte aj vrakovisko. Ešte dodal, že pred naším panelákom sa parkuje už horšie ako v centre Bratislavy,“ povzdychne si Matej Klačan.
Ľudia sa dokážu nakopnúť
V prípade, ak pred vaším panelákom parkuje auto bez ŠPZ, prípadne platnej technickej či emisnej kontroly, môžete sa obrátiť na mestskú políciu.
„Podnet preveríme a posunieme oddeleniu mestského úradu, ktorý vyzve majiteľa auta, aby ho spojazdnil, alebo odstránil. Ak do 30 dní nezareaguje, potom mu auto dajú odtiahnuť na vrakovisko. Všetky náklady znáša majiteľ vozidla,“ upozorňuje Igor Húska, náčelník MsP Martin.
V Martine zatiaľ problém s dlhodobo odstavenými autami nie je až taký dramatický. Niekoľko prípadov sa počas roka vyskytne, no v celoslovenskom meradle sme na tom dobre.
„Kolegovia z iných okresov majú podstatne viac starostí. Možno je to aj tým, že ľudia k nám podobné prípady hlásia, keďže parkovacích miest je málo a takýto rušivý element ich dokáže nakopnúť,“ myslí si náčelník a pridáva ešte jeden prípad z praxe.
„Raz sme dostali podnet na auto bez ŠPZ. Keď hliadka dorazila na miesto, zistila, že vozidlo je úplne nové a prepravné značky má za sklom.“
Stačí jeden telefonát
Netreba zabúdať na to, že za dlhodobé parkovanie na verejnom priestranstve by sa mala platiť aj daň z jeho užívania. Ak tak majiteľ auta neurobí, hrozí mu pokuta až do výšky niekoľko tisíc eur. Vraky sú takisto hrozbou pre životné prostredie.
Z jedného starého vozidla môže vytiecť až osem litrov oleja, pričom jeden liter oleja môže štatisticky znečistiť až päť miliónov litrov vody. Autobatérie, súčiastky obsahujúce ortuť a kondenzátory s polychlórovanými bifenylmi či terfenylmi môžu poškodiť zdravie človeka, ktorý s autom manipuluje. Chemikálie môžu ohroziť aj pôdu.
Priemerné európske vozidlo váži zhruba 1 100 kilogramov. Väčšina, až 60 percent, z toho sú železné kovy. Zvyšok tvorí najmä hliník a plasty, guma tvorí v priemere asi 50 kilogramov. Hrozbou môžu byť aj tmely a kvapaliny.
V našom regióne ekologicky likviduje autovraky spoločnosť ŽOS-EKO Vrútky. Majiteľovi auta stačí, ak sa telefonicky obráti na odťahovú službu firmy, ktorá bez poplatku vozidlo odvezie.