MARTIN. V martinských mestských častiach nie je ničím zvláštnym, že počas prechádzky musíte preskakovať ponad psie výkaly. Ľahostajných psičkárov je totiž aj u nás stále dosť. Rodičia s deťmi tak počas pobytu na čerstvom vzduchu len nechápavo krútia hlavami.
Nevšímaví psičkári
S týmto problémom sa ľudia stretávajú vo všetkých kútoch Martina. Výnimkou nie je ani Podháj.
„Keď ideme s deťmi von, len vyjdeme pred barák a už musíme dávať pozor, aby sme nestúpili do psieho výkalu. Nad tým, že pustím dcérku hrať sa na trávu, niekedy ani neuvažujem,“ sťažuje sa Martin Bartoš, ktorý býva s rodinou na Gorkého ulici.
Nad správaním sa niektorých ľudí mu zostáva rozum stáť. Poriadne naštvať ho vedia i niektorí susedia z neďalekých rodinných domov.
„So svojim psom prídu pred náš dom a tam ich maznáčik nakladie na zem všetko, čo v ňom je. Oni sa tvária, akoby sa nič nestalo a bez štipky hanby odídu preč. Pochybujem, že vo vlastnej záhrade by sa správali tak isto,“ hovorí.
Zaujalo ho riešenie, ktoré prijali v Záturčí. Tam nesmú majitelia vodiť svojich psov do vnútroblokov.
„Niečo podobné by sa mohlo zaviesť aj u nás. Prípadne vyčleniť pre psičkárov miesta, kde by mohli chodiť. Na každom sídlisku by sa takéto lokality dali nájsť,“ vyslovil presvedčenie Martin Bartoš.
Využili taktickú výhodu
V Záturčí naozaj do vnútra blokov psy nesmú. Všetkých na to upozorňujú tabuľky umiestnené na stĺpoch verejného osvetlenia. Detské ihriská a pieskoviská tak ostávajú od zvieracích exkrementov uchránené.
„Spomínané opatrenie sme zaviedli asi pred ôsmimi rokmi. Podľa ohlasov ľudí sa osvedčilo, a preto ho nemáme dôvod meniť. Treba povedať, že priestor medzi panelákmi je uzavretý, a tak jasne ohraničený. My sme túto výhodu využili,“ vysvetľuje Tomáš Zanovit, martinský poslanec a predseda Výboru mestskej časti Záturčie.
Podľa slov Rudolfa Kollára, predsedu Výboru mestskej časti Podháj - Stráne sa snažia aj u nich so spomínaným neduhom bojovať.
„Najdôležitejšie je rozumným spôsobom apelovať na správanie ľudí, od toho sa všetko odvíja. Viem, že pred dvanástimi možno trinástimi rokmi sa zriaďovali akési venčiská, ale moc sa neosvedčili. Pre väčšom výskyte psov na jednom mieste sa napríklad zvyšovalo riziko nákazy, a tak ich psičkári veľmi nevyhľadávali.“
Ďalším riešeniam problematiky sa však ani na Podháji nebránia. Ideálnou pôdou na predloženie návrhu a diskusiu je verejné zasadnutie výboru mestskej časti.
Téma rozdeľuje verejnú mienku
Vlani martinská mestská polícia riešila 230 priestupkov spojených so psami. V roku 2012 ich bolo 245.
„Pôsobenie v tejto oblasti stále patrí medzi naše priority. Vo verejnosti spomínaná téma rezonuje a rozdeľuje ju na dve polovice. Najlepšie však presvedčia neprajníkov samotní psičkári. My im v tom vieme pomôcť, no najviac ovplyvňuje okolie ich správanie,“ tvrdí Igor Húska, náčelník MsP v Martine.