Turčianska atletika si dala k 90. výročiu darček. Knihu, ktorá zaznamenáva históriu, významné podujatia a spomienky osobností z radov atlétov, trénerov i funkcionárov.
MARTIN. Bol to skvelý večer v žičlivej a priateľskej atmosfére. K deväťdesiatke turčianskej atletiky prišli v piatok podvečer do Martina gratulovať mnohé známe osobnosti. Česko-slovenskí i slovenskí reprezentanti, účastníci olympijských hier, svetových aj európskych šampionátov, držitelia rekordov, funkcionári, tréneri, rozhodcovia, ale aj bežní atléti, ktorým atletika učarovala bez toho, aby prepisovali tabuľky najlepších časov, či metrov.
V sále sa tiesnilo vyše 220 ľudí, ktorí si prišli zaspomínať i podebatovať. Veď mnohí sa možno nevideli roky.
Vrcholom slávnostného podujatia, na ktorom sa aj početne oceňovalo, bol krst knihy - 90 rokov Turčianskej atletiky. Do života sa uviedla klincami z tretier a mala osem krstných otcov a mám z radov športovcov i funkcionárov.
Prehľad, diplomacia a nadšenie autorov
Knihu prakticky za rok zostavil a napísal atletický nadšenec Marián Kalubus s výrazným prispením Pavla Slouku a Petra Rovnianka.
„Bez týchto troch mužov by kniha zrejme nikdy nevyšla. Veľké dielo sa podarilo vďaka skvelým Mariánovým štatistikám, Petrovej diplomacii a Pavlovej vytrvalosti,“ ďakoval trojici autorov Pavol Zemko, predseda AK ZŤS Martin.
V cieľovej rovinke bola nutná aj dovolenka
Mariánovi Kalabusovi kniha zobrala najmä čas. Pri jej zostavovaní strávil hodiny, ktoré ani nevie spočítať.
„V cieľovej rovinke som si musel zobrať aj dovolenku, aby sa všetko stihlo. Ničoho však neľutujem, tá robota za to stála. Z knihy sa veľmi teším, vždy som chcel, aby sa v takejto podobe zaznamenala bohatá história turčianskej atletiky. Určite máme byť na čo hrdí, veď naši športovci sa výrazne podpísali pod viaceré významné úspechy,“ povedal Marián Kalubus, ktorý informácie čerpal zo svojho famózneho archívu. Nečudo, že v Slovenskom atletickom zväze má na starosti evidenciu slovenských rekordov.
„Je to môj koníček. Chytilo ma to počas olympiády v Mexiku v roku 1968, kedy padlo množstvo svetových rekordov a drží ma to až dodnes,“ zasmial sa vynikajúci štatistik, ktorému sa pri zhromažďovaní materiálov do knihy vynorilo v pamäti aj množstvo pozoruhodných spomienok.
Ako P. Slouka odštartoval slovenský rekord
„Jedná z nich naozaj stojí za zmienku. V osemdesiatych rokoch sme mali vynikajúcich šprintérov a keďže česko-slovenský rekord v štafete behu na 400 m nepatril k nejakým prelomovým, tak sme v Martine zorganizovali preteky s cieľom postarať sa o nový zápis do historických tabuliek.
Pamätám si, že Paľko Slouka beh nielenže odštartoval, ale aj ho ako posledný bežec sám absolvoval, aby na dráhe vo finiši potiahol svojho „súpera“ Štefana Balošáka a nasmeroval ho k rekordu. Podarilo sa, všetci, vrátane maximálne vysileného Pavla, sme z toho mali obrovskú radosť,“ pridal perličku z príbehu, ktorý je zaznamenaný aj v knihe Marián Kalabus.
Robota, ktorá stála za to a mala zmysel
Veľkou energiou k vydaniu knihy dopomohol aj športový funkcionár a publicista Peter Rovnianek, ktorý zabezpečoval jej výrobu, ale výrazne prispel aj pri písaní a úprave príspevkov.
„História martinskej atletiky priniesla veľa osobností, úspechov, rekordov i podujatí, na ktoré by sa nemalo zabudnúť. Aj preto sme sa v posledný októbrový deň roku 2012 v čajovni na pešej zóne rozhodli, že do toho pôjdeme,“ vysvetľoval motívy pre napísanie knihy Peter Rovnianek.
„Nebola to jednoduchá robota, občas nás sprevádzali aj pochybnosti, či sa to podarí, ale nakoniec všetko dobre dopadlo. Pomohlo nám veľa ľudí, z firiem najviac Neogrrafia, a všetci si za to zaslúžia obrovské poďakovanie,“ nezabudol dodať atletický nadšenec.
Slávnosť moderoval Alfonz Juck
Turčianskej atletike prišiel gratulovať aj svetoznámy manažér a organizátor významných medzinárodných podujatí Alfonz Juck. Celú slávnosť parádne konferoval a pri každom mene, ktoré vyslovil, chrlil zaujímavé informácie.
„S martinskou atletikou sa mi vždy bude spájať predovšetkým Lucia Klocová a bratia Balošákovci, vďaka ktorým som prežíval a stále ešte prežívam smutné i veselé okamihy atletiky v Turci. Vždy som ich ostatným dával za príklad, v akých zložitých podmien-kach vo svojej kariére pracovali a čo dosiahli. Klobúk dole."
Často sa skloňoval aj nový štadión
Slávnosť k 90. výročiu turčianskej atletiky si nenechal ujsť ani česko-slovenský reprezentant a účastník OH v Mníchove (1972), držiteľ viacerých republikových rekordov Ivan Daniš, ktorý do svetových výšin vyletel z Martina.
„Martinskej atletike by som veľmi želal, aby na obálke ďalšej knihy bola už fotografia z nového atletického štadióna.“
O ňom sa veľa hovorilo a pomoc prisľúbili i kompetentní - predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár, martinský primátor Andrej Hrnčiar i predseda Slovenského atletického zväzu Peter Korčok.
„Je to beh na dlhé trate, ale prvé metre už máme za sebou,“ povedal žilinský župan. „Atletika sa v rámci športu stala jednou z našich priorít, čo sa odzrkadlilo aj pri príprave rozpočtu mesta na tento rok,“ informoval šéf martinskej radnice. „Martinská atletika si za to, čo všetko pre slovenský šport urobila, dôstojný stánok nepochybne zaslúži. Aj my sa budeme snažiť ďalej pomáhať,“ podal ruku na spoluprácu zväzový funkcionár.
Medzi desiatkami bývalých i súčasných športovcov sa dobre cítila aj Lucia Klocová.
„Priznám sa, že ani som netušila, koľko osobností vyšlo z martinskej liahne. Je to úžasné. Veľmi by som si, želala, aby aj po nás prišli talenty, ktoré potiahnú slovenskú atletiku. K tomu však treba aj podmienky. Tie sú však u nás stále veľmi ťažké,“ nechala sa počuť bežkyňa so svetovými parametrami.
Ako sme už spomínali, pri zrode knihy bol aj Pavel Slouka, tréner Lucie. „Mojou materskou dovolenkou som mu na ňu vytvorila priestor. Nebyť malého Adamka, neviem, či by sa do toho pustil," smiala sa slovenská reprezentanka. „Ale nie, ako Pavla poznám, určite by sa do toho s plnou vervou pustil aj vtedy, keby som bola v plnom tréningovom, či súťažnom nasadení," dodala už vážne Lucia Klocová.
Fakty o knihe
Kniha 90 rokov Turčianskej atletiky má 216 strán textovej časti s čiernobielymi fotografiami a 24 strán farebnej prílohy. Je formátu A5 vo viazanej podobe.
V prvej kapitole je opísaná história od roku 1923, druhá zahŕňa významné atletické podujatia, v ďalšej je 35 spomienok osobností z radov atlétov, trénerov a funkcionárov.
V knihe nájdete aj vizitky hviezd turčianskej atletiky a bohatúvýsledkovú časť, ktorá obsahuje súťaže družstiev a jednotlivcov, svetové a európske podujatia, medzištátne stretnutia, prehľad majstrov Československa a Slovenska z Turca v atletike.
Uverejnené sú aj turčianske rekordy dospelých, juniorov, dorastu a žiakov.Autor článku