MARTIN. Prístupové schody do sídla Etnografického múzea SNM v Martine po komplexnej rekonštrukcii volali už dávnejšie. Úvahy o ich oprave či výmene v minulých mesiacoch ale dospeli na radnici až k rozhodnutiu revitalizovať celý priestor martinskej Akropoly tak, aby sa postupne zmenil l na kultivovaný vnútromestský areál oddychu a relaxu. Celé to má stáť okolo 400-tisíc eur. Na prelome rokov stavbári dokončili výmenu všetkých schodiskových ramien z prírodného travertínového kameňa spolu so zabudovaním odvodňovacieho systému a prípravou na inštalovanie osvetlenia.
„Počas prípravnej a realizačnej fázy v rokoch 2012 až 2013 sa preinvestovalo 205-tisíc eur,“ informuje hovorkyňa mesta Zuzana Kalmanová a dodáva, že nateraz je ukončená len časť prác týkajúca sa samotného schodiska.
„V tomto roku by sa malo pokračovať v ďalšej etape revitalizácie priestoru. Bude sa týkať úpravy vonkajších terás, terénnych, sadových a parkových úprav,“ upresnila. Okrem toho radnica chce odvodniť a osvetliť park, čo zahŕňa aj osvetlenie umeleckých a architektonických diel. Finále sa očakáva v septembri.
Park pod martinskou Akropolou založili spolu s prvými budovami v tomto priestore – Štefánikovým ústavom (1923 – 1926) a Slovenským národným múzeom (1929 – 1932). Vznikol ako podnož východnej terasy nad mestom, na ktorej mali byť v ďalších rokoch, čo sa aj stalo, situované školské a kultúrne ustanovizne. Architekti Ivo Beneš a neskôr aj Antonín Mendl sa k tomuto priestoru zachovali veľmi veľkoryso a podľa nimi navrhnutých pravidiel park aj neskôr v meste vybudovali. Desaťročia sa tu následne vykonávali len bežné udržiavacie práce, k výraznejším krajinárskym úpravám a prestavbám nedošlo. Dnes pôsobí neupravene, vzrastlá zeleň zakrýva výhľad na Martin i budovy Akropoly, absentuje v ňom mobiliár či iné prvky mestskej architektúry.
Tieto nedostatky má napraviť prebiehajúca revizalizácia celého územia parku.