MARTIN. Pavol Socháň patrí medzi symboly starého Martina. Národopisec, fotograf, maliar, publicista a osvetový pracovník sa do dejín metropoly Turca zapísal viacerými činmi, no hádam najhodnotnejším z nich bolo zorganizovanie výstavy slovenských výšiviek v roku 1887, ktorá sa dodnes považuje za medzník v histórii slovenského národopisu. „Jeho zbierka bola vystavená v roku 1895 aj v Prahe na Národopisnej výstave československej. Okrem výšiviek zbieral aj kroje či keramiku a zaznamenával ľudové zvykoslovie a prejavy slovesnej tvorby. Vystavoval aj v zahraničí - v Prahe, Viedni, Lipsku či Berlíne,“ uviedla generálna riaditeľka SNK Katarína Krištofová.
Pavol Socháň (6. jún 1862 - 26. január 1941) je pochovaný na Národnom cintoríne v Martine. V tomto meste žil od roku 1893. Tu mal až do roku 1912 fotografický ateliér, venoval sa ochotníckemu divadlu, pre ktoré napísal niekoľko divadelných hier a pôsobil aj ako režisér. Pavol Socháň bol aktívnym spolupracovníkom slovenských, moravských, českých a rôznych slovanských spolkov, v roku 1882 v Prahe bol spoluzakladateľom slovenského študentského spolku Detvan. Bol spoluzakladateľom Muzeálnej slovenskej spoločnosti a vedúcou osobnosťou ochotníckeho divadla. Socháňova národopisná práca za začína v roku 1886. Bolo to krátko po výstave ľudových krojov v Olomouci, ktorá mala veľký ohlas nielen na Morave a v Čechách, ale aj v zahraničí vzbudila záujem o ľudový kroj a jeho ornamenty. Po tejto výstave sa Pavol Socháň rozhodol venovať ľudovému umeniu a národopisu.
Na stránke www.dikda.eu sa nachádzajú tieto jeho diela: Zbojnik Juro Jánošík, Svätojánske ohne na Slovensku, Slovenská majolika, Starobylé zvyky slovenských roľníkov pri poľnej práci, Habanská majolika a českobratřští exulanti v Uhrách a Kroje a svadba v Lopašově.
Autor: Miriam Štefková