Dedinské diskotéky sú už len v kronikách, v meste treba program, ktorý priláka

Časy s pravidelnými dedinskými zábavami sú už dávno preč. Väčšine obciam sa ich organizácia neoplatí, lebo namiesto zábavy viac riešili výtržnosti. Prevádzkovať dobrú diskotéku dá zabrať aj majiteľom podnikov v mestách.

Na diskotéke koncom 80-tych rokov to v Martine vyzeralo aj takto.Na diskotéke koncom 80-tych rokov to v Martine vyzeralo aj takto. (Zdroj: ARCHÍV JH)

Obecná sála plný naondulovaných vysmiatych hláv, z reproduktora sa ozýva Michal David či Elán, roztržka pred kulturákom o dedinská kráska medzi dvoma sokmi. Aj takto kedysi vyzerali dedinské diskotéky a zábavy, ktoré sa konali skoro každý týždeň. Dnes už počet zábav na vidieku značne poklesol, obce ich už neorganizujú buď vôbec, alebo len pri špeciálnych príležitostiach, ako sú napríklad fašiangy, stavanie mája, Mikuláš a občas sa pritrafí nejaká rocková či retro párty.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Z diskoték sa stali reštaurácie

A tak, keď si chce v súčasnosti mladá, ako aj staršia generácia ísť niekde zatancovať, nasadne do taxíka a ide do Martina a Vrútok, kde ale tiež nie je toľko diskoték ako kedysi. Niektoré z diskotékových podnikov sa zmenili na reštaurácie alebo bary. Turčania zvykli cez víkendy chodievať na Smíchov v Martine, do Alpie na Ľadovni, do Orey v Sučanoch, turianskeho Kriváňa a obľúbenou bola aj Skalka v Blatnici či zábava v Malom Čepčíne.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi martinské stálice, ktoré stále fungujú a kde pravdepodobne na diskotéku zavíta väčšina Turčanov, patrí Strojár, Kozel a vo Vrútkach Shanghai.

Štramandy vyrazili na lov

S nostalgiou na časy dávno minulé si zaspomínala aj 46-ročná Veronika z Turian.

„V 80-tych rokoch bola každý týždeň diskotéka v inej obci, chodili sme aj do Sučian,

Krpelian, Štiavničky. Vždy som sa nahodila do obrovského trička, rifľovej minisukne kúpenej v Maďarsku alebo vlastnoručne ušitej sukne. Biele ponožky v lodičkách samozrejme nesmeli chýbať. A všetci sme nosili strašne vypchaté plecia,“ opisuje vtedajšiu módu Veronika a jej vrstovníčka Martinčanka Mária dodáva, že na zábavách boli veľmi žiadaní nielen česko-slovenskí interpreti, ale aj zahraniční umelci, napríklad Abba, Milli Vanilli, Amanda Lear či Sandra. „Tancovali sme ako život, až mi tie veľké klipsňové náušnice išli ucho odtrhnúť,“ smeje sa Martinčanka, ktorá sa v mladosti rada chodievala zabaviť do Kriváňa vo Vrútkach.

SkryťVypnúť reklamu

Opitá mládež a výtržnosti

Niektoré obce upustili od organizovania zábav aj preto, že z akcie bolo viac škody ako osohu a ani finančne sa im to príliš neoplatilo.

„Diskotéky v obci už organizovať nebudem, lebo tam príde veľa neplnoletej mládeže, ktorá sa nevie správať, len sa opijú a ničia majetok. Radšej urobím akciu pre starších, zrelých ľudí, ako nedávno Revival night, ktorá mala veľký úspech,“ opísal Peter Očka, starosta Turčianskej Štiavničky.

Ani starostka Blatnice Ivica Súkeníková nie je zástankyňou obecných diskoték. Miestne zábavy robia len pri určitých príležitostiach, akými sú napríklad fašiangy. „Mali sme problémy s opilcami, ktorí robili výtržnosti. A mladí asi aj tak radšej zájdu do mesta, kde majú lepší program,“ domnieva sa starostka.

SkryťVypnúť reklamu

Nároky ľudí sa zmenili

Prevádzkovať diskotéku v súčasnosti a pritiahnuť na ňu ľudí nie je vôbec jednoduché. Podľa jedného zo spolumajiteľov Panter clubu v Strojári a zároveň DJ-a Ľuboslava Sýkoru, to chce predovšetkým jasnú stratégiu a silnú propagáciu.

„My máme cez víkendy stále relatívne plno. Ľudia sú dnes ale oveľa náročnejší a vyžadujú kvalitu. Pokiaľ majú zaplatiť vstupné, očakávajú zaujímavý program, dobrý bar, kvalitné služby, pekné sedenie, čisté toalety. Inak tam nepôjdu. Práve preto sú princípy pravidelných dedinských zábav už trošku prežité a obce na ich zorganizovanie možno tiež nemajú dosť prostriedkov,“ vykreslil Ľ. Sýkora, ktorý na diskotékach hráva už 17 rokov. Dodáva, že ľudia sa radi zabávajú rovnako na songoch z aktuálnych hitparád, ale aj na oldies párty.

Na diskotéku dnes zvyknú chodievať zábavychtiví ľudia až okolo polnoci. Najskôr si totiž posedia v baroch v meste. To je podľa Ľ. Sýkoru značný rozdiel oproti 90-tym rokom, keď diskotéky boli plné už o desiatej večer.

Občasným výtržnostiam sa samozrejme nevyhnú ani v Strojári.

„Hromadnú bitku ako za starých čias sme v klube nemali už roky, skôr ide o čiastkové konflikty, ktoré sú menšie a zomelú sa prirýchlo. Na to máme ochranku klubu, ktorá urobí poriadok, ale predovšetkým takýmto situáciám predchádza,“ pokračuje spolumajiteľ Panter clubu a dodáva, že dobrý klub s diskotékou by si mal nastaviť určitú úroveň a vedieť si ju aj udržať.

Publikum sa nezmenilo

Za postupným zánikom obecných diskoték je podľa dlhoročného DJ-a Jána Halienu aj nedostatok peňazí.

„Spraviť dobrú akciu niečo stojí a ľudia si už navykli na určitý štandard a program. Dôležitá je tiež dobrá propagácia,“ myslí si DJ, podľa ktorého sa publikum oproti minulosti výrazne nezmenilo.

„Stále chcú songy daného obdobia a zaujímavé je aj to, že mladí si v súčasnosti žiadajú hudbu, ktorú fyzicky nezažili a chcú sa baviť na oldies či starých česko-slovenských hitoch,“ vykresľuje J. Haliena a dopĺňa, že ľudia sa kedysi chodili zabávať už o piatej poobede a o deviatej večer končili, kým v súčasnosti prídu na diskotéku až o polnoci a odídu o šiestej ráno.

Bez bitky to nešlo

„Diskotékový boom bol na prelome 80-tych a 90-tych rokov. Pamätám si, keď som štyri a pol roka hrával v bare na Smíchove a prvé dva roky sa hralo dokonca každý večer od pondelka do nedele. Často som hrával i v Malom Čepčíne, Sučanoch, Turanoch či Turčianskych Tepliciach. V 90-tych rokoch bol známy aj bar Mladosť, Grandis, Cézar, Alpia,“ zaspomínal si DJ, podľa ktorého sa dedinská zábava bez poriadnej bitky nikdy nezaobišla.

Zásadným rozdielom oproti súčasnosti a dobe diskotékového boomu je podľa Jána Halienu ten, že dnes už majú ľudia prístup ku zdrojom a informáciám o hudbe.

„My ako DJ-i sme vtedy dokázali ovplyvniť vkus publika tým, čo sme hrali, pretože oni nemali taký prehľad a hlavne nebol internet s možnosťou sťahovania hudby,“ konštatuje.

Každému sa vyhovieť nedá

Či sú ešte v Turci dobré diskotéky a kde sa chodievajú ľudia zabaviť dnes, sme zisťovali medzi Turčanmi na sociálnej sieti. Väčšina tvrdila, že príliš veľa možností v Martine nie je, iným zas vyhovujú diskotéky v martinskom Kozel pube, Strojári, alebo Shanghai vo Vrútkach.

„Kdeže, tu sa už nedá v podstate nikde dobre zabaviť a vstupné je príliš drahé a to za nič. Možno nejaké koncerty by to tu trošku oživili,“ myslí si Barbora Miškusová.

Zuzana Vaclavíková by radšej uvítala peknú vináreň s kvalitným vínom a k tomu niekoho, kto tomu bude aj rozumieť.

„Myslím, že jedine Shanghai v sobotu stojí za reč,“ pridala názor Janka Blahušiaková.

„Momentálne sa v Turci nenachádza ani jeden dobrý disko bar,“ vyslovil sa Radovan Lamoš.

Polícia sa cez víkend nenudí

Lokalita a aj spôsob organizovania zábavy sa možno zmenili, čo však ostáva rovnaké, je zvýšený dohľad polície počas víkendových diskoték. Podľa náčelníka Mestskej polície v Martine Igora Húsku majú policajti najväčšie problémy s vekovou skupinou od 15 do 20 rokov. „Pravidelne riešime ničenie majetku, fyzické napadnutia a skoro vždy je to spojené s alkoholom. Preto najmä počas víkendov posilníme hliadky v centre mesta,“ dodal na záver náčelník martinskej polície.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 960
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 349
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 682
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 082
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 118
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 949
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 2 965
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 441
  1. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  2. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  3. Jozef Stasík: Súmrak slovenskej inteligencie
  4. Vladimír Čuchran: Dialóg s AI (1)
  5. Štefan Šturdzík: Človiečik slováčik.
  6. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  7. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  8. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 992
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 926
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 38 809
  4. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 31 197
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 443
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 822
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 021
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 888
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Jaroslav Markovič s víťaznou trofejou.

Veľký rozhovor s hokejovým srdciarom aj o tom, akú motiváciu dostal tím pred play off, aký malo mužstvo rituál, ako dlho trvali oslavy a kde teraz manažér zoženie pol milióna eur.


Ich priemerný vek je 69 rokov.

Šestica žien zo Sokola Vrútky sa predviedli na festivale pohybových skladieb.


(RED)
Infocentrum začnú stavať v druhej polovici tohto roka alebo na budúci rok.

Lokalitu navštívi 30-tisíc turistov ročne.


1
Väčšina účastníkov prvej triedy predpovedá, že súťaž bude napínavá až do konca.

Vyhrá Tomáš Nosák do tretice poradie kanonierov, koľko bodov bude stačiť na záchranu, zmeny v kádroch, kompletný zoznam prípravných zápasov účastníkov prvej triedy. To všetko na jednom mieste.


  1. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  2. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  3. Jozef Stasík: Súmrak slovenskej inteligencie
  4. Vladimír Čuchran: Dialóg s AI (1)
  5. Štefan Šturdzík: Človiečik slováčik.
  6. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  7. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  8. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 992
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 926
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 38 809
  4. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 31 197
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 443
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 822
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 021
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 888
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?