Obecná sála plný naondulovaných vysmiatych hláv, z reproduktora sa ozýva Michal David či Elán, roztržka pred kulturákom o dedinská kráska medzi dvoma sokmi. Aj takto kedysi vyzerali dedinské diskotéky a zábavy, ktoré sa konali skoro každý týždeň. Dnes už počet zábav na vidieku značne poklesol, obce ich už neorganizujú buď vôbec, alebo len pri špeciálnych príležitostiach, ako sú napríklad fašiangy, stavanie mája, Mikuláš a občas sa pritrafí nejaká rocková či retro párty.
Z diskoték sa stali reštaurácie
A tak, keď si chce v súčasnosti mladá, ako aj staršia generácia ísť niekde zatancovať, nasadne do taxíka a ide do Martina a Vrútok, kde ale tiež nie je toľko diskoték ako kedysi. Niektoré z diskotékových podnikov sa zmenili na reštaurácie alebo bary. Turčania zvykli cez víkendy chodievať na Smíchov v Martine, do Alpie na Ľadovni, do Orey v Sučanoch, turianskeho Kriváňa a obľúbenou bola aj Skalka v Blatnici či zábava v Malom Čepčíne.
Medzi martinské stálice, ktoré stále fungujú a kde pravdepodobne na diskotéku zavíta väčšina Turčanov, patrí Strojár, Kozel a vo Vrútkach Shanghai.
Štramandy vyrazili na lov
S nostalgiou na časy dávno minulé si zaspomínala aj 46-ročná Veronika z Turian.
„V 80-tych rokoch bola každý týždeň diskotéka v inej obci, chodili sme aj do Sučian,
Krpelian, Štiavničky. Vždy som sa nahodila do obrovského trička, rifľovej minisukne kúpenej v Maďarsku alebo vlastnoručne ušitej sukne. Biele ponožky v lodičkách samozrejme nesmeli chýbať. A všetci sme nosili strašne vypchaté plecia,“ opisuje vtedajšiu módu Veronika a jej vrstovníčka Martinčanka Mária dodáva, že na zábavách boli veľmi žiadaní nielen česko-slovenskí interpreti, ale aj zahraniční umelci, napríklad Abba, Milli Vanilli, Amanda Lear či Sandra. „Tancovali sme ako život, až mi tie veľké klipsňové náušnice išli ucho odtrhnúť,“ smeje sa Martinčanka, ktorá sa v mladosti rada chodievala zabaviť do Kriváňa vo Vrútkach.
Opitá mládež a výtržnosti
Niektoré obce upustili od organizovania zábav aj preto, že z akcie bolo viac škody ako osohu a ani finančne sa im to príliš neoplatilo.
„Diskotéky v obci už organizovať nebudem, lebo tam príde veľa neplnoletej mládeže, ktorá sa nevie správať, len sa opijú a ničia majetok. Radšej urobím akciu pre starších, zrelých ľudí, ako nedávno Revival night, ktorá mala veľký úspech,“ opísal Peter Očka, starosta Turčianskej Štiavničky.
Ani starostka Blatnice Ivica Súkeníková nie je zástankyňou obecných diskoték. Miestne zábavy robia len pri určitých príležitostiach, akými sú napríklad fašiangy. „Mali sme problémy s opilcami, ktorí robili výtržnosti. A mladí asi aj tak radšej zájdu do mesta, kde majú lepší program,“ domnieva sa starostka.
Nároky ľudí sa zmenili
Prevádzkovať diskotéku v súčasnosti a pritiahnuť na ňu ľudí nie je vôbec jednoduché. Podľa jedného zo spolumajiteľov Panter clubu v Strojári a zároveň DJ-a Ľuboslava Sýkoru, to chce predovšetkým jasnú stratégiu a silnú propagáciu.
„My máme cez víkendy stále relatívne plno. Ľudia sú dnes ale oveľa náročnejší a vyžadujú kvalitu. Pokiaľ majú zaplatiť vstupné, očakávajú zaujímavý program, dobrý bar, kvalitné služby, pekné sedenie, čisté toalety. Inak tam nepôjdu. Práve preto sú princípy pravidelných dedinských zábav už trošku prežité a obce na ich zorganizovanie možno tiež nemajú dosť prostriedkov,“ vykreslil Ľ. Sýkora, ktorý na diskotékach hráva už 17 rokov. Dodáva, že ľudia sa radi zabávajú rovnako na songoch z aktuálnych hitparád, ale aj na oldies párty.
Na diskotéku dnes zvyknú chodievať zábavychtiví ľudia až okolo polnoci. Najskôr si totiž posedia v baroch v meste. To je podľa Ľ. Sýkoru značný rozdiel oproti 90-tym rokom, keď diskotéky boli plné už o desiatej večer.
Občasným výtržnostiam sa samozrejme nevyhnú ani v Strojári.
„Hromadnú bitku ako za starých čias sme v klube nemali už roky, skôr ide o čiastkové konflikty, ktoré sú menšie a zomelú sa prirýchlo. Na to máme ochranku klubu, ktorá urobí poriadok, ale predovšetkým takýmto situáciám predchádza,“ pokračuje spolumajiteľ Panter clubu a dodáva, že dobrý klub s diskotékou by si mal nastaviť určitú úroveň a vedieť si ju aj udržať.
Publikum sa nezmenilo
Za postupným zánikom obecných diskoték je podľa dlhoročného DJ-a Jána Halienu aj nedostatok peňazí.
„Spraviť dobrú akciu niečo stojí a ľudia si už navykli na určitý štandard a program. Dôležitá je tiež dobrá propagácia,“ myslí si DJ, podľa ktorého sa publikum oproti minulosti výrazne nezmenilo.
„Stále chcú songy daného obdobia a zaujímavé je aj to, že mladí si v súčasnosti žiadajú hudbu, ktorú fyzicky nezažili a chcú sa baviť na oldies či starých česko-slovenských hitoch,“ vykresľuje J. Haliena a dopĺňa, že ľudia sa kedysi chodili zabávať už o piatej poobede a o deviatej večer končili, kým v súčasnosti prídu na diskotéku až o polnoci a odídu o šiestej ráno.
Bez bitky to nešlo
„Diskotékový boom bol na prelome 80-tych a 90-tych rokov. Pamätám si, keď som štyri a pol roka hrával v bare na Smíchove a prvé dva roky sa hralo dokonca každý večer od pondelka do nedele. Často som hrával i v Malom Čepčíne, Sučanoch, Turanoch či Turčianskych Tepliciach. V 90-tych rokoch bol známy aj bar Mladosť, Grandis, Cézar, Alpia,“ zaspomínal si DJ, podľa ktorého sa dedinská zábava bez poriadnej bitky nikdy nezaobišla.
Zásadným rozdielom oproti súčasnosti a dobe diskotékového boomu je podľa Jána Halienu ten, že dnes už majú ľudia prístup ku zdrojom a informáciám o hudbe.
„My ako DJ-i sme vtedy dokázali ovplyvniť vkus publika tým, čo sme hrali, pretože oni nemali taký prehľad a hlavne nebol internet s možnosťou sťahovania hudby,“ konštatuje.
Každému sa vyhovieť nedá
Či sú ešte v Turci dobré diskotéky a kde sa chodievajú ľudia zabaviť dnes, sme zisťovali medzi Turčanmi na sociálnej sieti. Väčšina tvrdila, že príliš veľa možností v Martine nie je, iným zas vyhovujú diskotéky v martinskom Kozel pube, Strojári, alebo Shanghai vo Vrútkach.
„Kdeže, tu sa už nedá v podstate nikde dobre zabaviť a vstupné je príliš drahé a to za nič. Možno nejaké koncerty by to tu trošku oživili,“ myslí si Barbora Miškusová.
Zuzana Vaclavíková by radšej uvítala peknú vináreň s kvalitným vínom a k tomu niekoho, kto tomu bude aj rozumieť.
„Myslím, že jedine Shanghai v sobotu stojí za reč,“ pridala názor Janka Blahušiaková.
„Momentálne sa v Turci nenachádza ani jeden dobrý disko bar,“ vyslovil sa Radovan Lamoš.
Polícia sa cez víkend nenudí
Lokalita a aj spôsob organizovania zábavy sa možno zmenili, čo však ostáva rovnaké, je zvýšený dohľad polície počas víkendových diskoték. Podľa náčelníka Mestskej polície v Martine Igora Húsku majú policajti najväčšie problémy s vekovou skupinou od 15 do 20 rokov. „Pravidelne riešime ničenie majetku, fyzické napadnutia a skoro vždy je to spojené s alkoholom. Preto najmä počas víkendov posilníme hliadky v centre mesta,“ dodal na záver náčelník martinskej polície.