MARTIN. Novela zákona o cestnej doprave, ktorá platí od 1. januára tohto roku, sa výrazným spôsobom dotkla aj prevádzky mikrobusov, ktoré Turčania najmä pre ich flexibilitu volajú strely. Spomínaná právna úprava zaradila tento druh prepravy do kategórie taxislužba. Sprísnili sa tak podmienky ich fungovania a počet striel to zatiaľ zredukovalo približne o polovicu.
Nové taxíkostrely
Jedným z prevádzkovateľov striel je aj Maroš Fúčela. Po uliciach Martina a Vrútok jazdilo päť jeho mikrobusov. Ak chcel vo svojej živnosti ďalej pokračovať, musel veľmi slušne zainvestovať.
„Už dlhšie sa vedelo, že pravidlá zmenia, a tak som sa na to pripravil. Do každého auta išlo približne 1 500 eur a koncesiu, ktorá platí desať rokov, sa mi podarilo získať,“ začína svoje rozprávanie.
Keďže strely sú teraz ako taxíky, musia mať svoje stanovište. On ho má v areáli firmy. Po novom sa sprísnili takisto podmienky pre vodičov. Zohnať vodiča do mikrobusu je dnes už zložitejšie.
„Nesmú mať napríklad záznam v registri trestov a musia vlastniť vodičák minimálne tri roky. Tých obmedzení je tam viac a aj preto mi v súčasnosti jazdia len dve vozidlá,“ hovorí.
Polovičný úbytok
Počet striel v uliciach naozaj zásadne klesol. Ešte nedávno ich bolo viac ako dvadsať. V posledných týždňoch na cestách napočítate maximálne desať mikrobusov.
„Niektoré autá boli naozaj staré, preto skončili. Tiež nie je príjemné, keď po vás stále idú. Vodiči mi hovorili, že koncesiu im kontrolujú aj trikrát za deň. Boli časy, keď nás stále natáčali kamerami. Teraz to trochu utíchlo. Výnimkou už nie sú ani prípady, keď sa chalani idú domov najesť a auto nechajú pred barákom. Zjaví sa policajt a dookola začne rozprávať, že môžu stáť len na stanovišti. To mi už príde naozaj ako šikanovanie,“ krúti hlavou.
Začalo sa hovoriť i o tom, že niektorí prevádzkovatelia striel si rozšírili živnosť o poskytovanie prepravy zdravotne postihnutých osôb. Chceli si tak uľahčiť fungovanie.
„Takouto cestou nechcem ísť. Moc som sa o to nezaujímal, ale tuším, že pri takomto spôsobe prepravy musíte mať zmluvu s poisťovňou, viesť dokumentáciu o prepravovaných ľuďoch a množstvo ďalšej administratívy. Podľa mňa je len otázkou času, kedy príde nejaká kontrola, zistí nedostatky a naseká pokuty,“ myslí si.
Rezervy treba hľadať inde
Veľmi nesúhlasí ani s argumentom, že strely výrazne prehlbujú stratu, ktorá každoročne vzniká pri výkonoch vo verejnom záujme mestskej hromadnej dopravy. Za minulý rok sa jej výška odhaduje na takmer 1,9 mil. eur.
„Za deň máme tržby približne 100 eur. Ak jazdilo 20 striel v priemere 25 dní za mesiac, suma sa dá ľahko vypočítať. Je však jasné, že jednoduchšie sa bojuje proti nejakému prevádzkovateľovi mikrobusu, ako proti monopolnému prepravcovi, ktorý si môže diktovať podmienky,“ zamýšľa sa.
Svoje vozidlá ale bude do ulíc posielať naďalej, i keď tuší, že tlak na ich likvidáciu sa bude zvyšovať.
„Pokiaľ majú ľudia záujem o takúto službu, chcem im ju poskytovať. Dokedy to vydržíme, je dnes ťažké odhadnúť,“ dodal na záver Maroš Fučela.
Ľudia sa sťažujú, polícia koná
Martinské mestské zastupiteľstvo prijalo v októbri minulého roka všeobecne záväzné nariadenie, ktoré upravuje výkon taxislužby na území mesta. Pretože do tejto kategórie teraz patria tiež strely, bezprostredne sa dotýka aj ich.
Náčelník mestskej polície Igor Húska si nemyslí, že vodičov mikrobusov polícia šikanuje.
„Vodiči týchto vozidiel permanentne porušujú platné predpisy a polícii zákon ukladá povinnosť v takýchto prípadoch konať. Takže sú to práve vodiči striel, ktorí šikanujú širokú verejnosť a konkurenciu v oblasti prepravy osôb tým, že nedodržujú pravidlá. Každý, kto chce podnikať v akejkoľvek oblasti, musí spĺňať a najmä rešpektovať predpisy, ktorých rámec určuje platná legislatíva,“ vysvetľuje.
Šéf mestských policajtov sa neobáva ani toho, že kontrolovaním striel by zanedbávali iné povinnosti. Podľa neho sa takéto viditeľné porušovanie predpisov nedá prehliadať.
„K tejto problematike sme už prijali množstvo podnetov od ľudí a dokonca i taxikárov. Bolo by nezodpovedné, keby sme nereagovali. Je preto pre mňa úplne logické, že tejto oblasti venujeme svoju pozornosť,“ tvrdí Igor Húska.