dneného prostredia, ktoré fond podporí.
MARTIN. Tretí benefičný galavečer Vietor do plachiet, ktorý organizuje Nadačný fond Plaváček Juraja a Deany Jakubiskovcov sa uskutočnil 18. januára v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava v Bratislave a jeho záznam odvysielala Dvojka RTVS v sobotu 2. februára. Darja Čerpáková, ktorá učí deti a študentov v Základnej umeleckej škole na Mudroňovej ulici a na Súkromnom hudobno-dramatickom konzervatóriu na Lettrichovej ulici v Martine, na ňom nechýbala. Okrem práce spojenej s výberom a prípravou detí na vystúpenie, ktorú neodmeňujú žiadnym honorárom, bola práve spoločnosť slovenských osobností z rôznych oblastí kultúrneho a spoločenského života jediným zadosťučinením za hodiny strávené prácou pre fond.
Plaváček je fond, ktorý pomáha deťom a mladým ľuďom zo sociálne znevýhodnených rodín a detských domovov, ktoré nemajú možnosti na rozvoj svojho umeleckého talentu.
„Bez finančnej a odbornej pomoci by talent týchto detí nemal kto rozvíjať a Slovensko by možno prišlo o budúcich dobrých koncertných či dramatických umelcov alebo výtvarníkov a tanečníkov, preto je orientácia na nich potrebná,“ povedala nám Darja Čerpáková.
Pozvánku do Plaváčika dostala aj preto, lebo ľudia z umeleckej brandže si všimli jej prácu pri tvorbe muzikálov pre deti. Istý čas učila aj na Súkromnej základnej škole BellAmos v Martine, ktorá bola známa aj tým, že tamojší pedagógovia dokázali každý rok s celým kolektívom detí naštudovať muzikál. Známe tituly, ako trebárs Ferdo Mravec či Janko Hraško, ale aj mnohé iné, ktoré vyšli aj na cédečkách, boli základným motívom pre vstup ich autorky do kolektívu ľudí, ktorí sa nadaným deťom venujú na profesionálnej úrovni. Môžu tak robiť aj s podporou grantového projektu Vietor do plachiet, ktorý sa orientuje na štúdium a rozvoj talentu na pomoc odkázaných. Plaváček organizuje finančné zbierky, koncerty, benefičné galavečery a rôzne aktivity, ktoré umožňujú systematicky podporovať asi 300 mladých talentov.
„Zmyslom projektu nie je vyrábať nové hviezdy šoubiznisu, ale podporovať jedinečnosť a osobitosť každého snaživého dieťaťa. Preto sa medzi nimi pravidelne objavujú nielen študenti umeleckých odborov, ale aj profesionálni umelci, aby im pomohli rozvíjať sa,“ hovorí D. Čerpáková a objasňuje svoju úlohu v projekte.
„Stretávame sa tak dvakrát ročne, spolupracujem pri výbere talentovaných detí a potom ich aj pripravujem na verejné vystúpenia. Mám na starosti klavír a muzikálový spev, v minulých ročníkoch spolu s Richardom Rikkonom. Teraz to boli člen SND Otakar Klein a riaditeľ Štátneho konzervatória Bratislava Peter Čerman. Všetci pracujeme bez nároku na honorár. Je to pre nás česť.“