MARTIN. Slovenské komorné divadlo bolo v roku 1944 druhým profesionálnym na Slovensku. Na rozdiel od Slovenského národného divadla, Slovenské komorné divadlo v Martine nikto dekrétom nezakladal, vzniklo prirodzene v potreby mesta i slovenského divadelného ochotníctva. Prvou premiérou bol 22. januára Verhaerenov Filip II. v réžii Andreja Bagara. Išlo o protitotalitnú hru, ktorou sa nová profesionálna scéna jasne názorovo manifestovala. Inscenáciu ihneď zakázali, čo vážne ohrozilo existenciu divadla. Nedostalo žiadnu podporu a prežilo najmä vďaka dotácii Matice slovenskej a tlačiarne Neografia.
Za sedemdesiat rokov divadlo prešlo členitú cestu. Niekoľkokrát zmenilo svoj názov, v pôvodnému sa vrátilo až 1. septembra 2003. Bolo hereckou liahňou niekoľkých generácii divadelných umelcov. Verní mu zostali napríklad Naďa Hejná, Emil Horváth st., Katka a Jaroslav Vrzalovci, Štefan Mišovic, Eliška Nosálová a ďalší, z mladšej generácie to boli František Výrostko, Ján Kožuch, Michal Gazdík, Martin Horňák, Petronela Valentová, Eva Gašparová. Iní, po prvých krokoch v martinskom divadla odišli do iných miest, medzi nimi napríklad Hana Meličková či Ctibor Filčík, Jozef Kroner, Elo Romančík, Mária Kráľovičová, Karol Machata, Vlado Műller, Eduard Bindas, Štefan Kvietik, Ivan Letko, Eva Krížiková, Eva Rysová, ale aj Emil Horváth ml., Marta Sládečková, Ivan Romančík, Peter Bzdúch, Milan Kňažko, Marián Geišberg, Ľubomír Paulovič, Matej Landl.
Z režisérskych osobností v Martine pôsobili Andrej Bagar, Martin Hollý, Miloš Pietor, Peter Sherhaufer, Ľubomír Vajdička, Stanislav Párnický, Roman Polák, Matúš Oľha či Štefan Korenči. Slovenské komorné divadlo vždy dokázalo inšpirovať tvorcov a bolo tvorivou dielňou súčasného divadla. To potvrdzuje aj hosťovanie divadla na prestížnych medzinárodných festivaloch (Moskva, Belehrad, Toruň, Wroclav, Edinburg, Skopje, Cividale, Záhreb, Expo 2000 Hannover, Kolín nad Rýnom, Báčsky Petrovec, Hradec Králové, Praha, Plzeň, Český Těšín, Poľský Těšín, Olomouc, Zlín, Nitra, Soul) či opakované ocenenie jeho tvorby, trebárs a divadelnými Doskami.
Súčasťou piatkového slávnostného večera je divadelné predstavenie Doda Gombára a Róberta Mankoveckého www.narodnycintorin.sk – 1. časť a vernisáž výstavy venovanej dlhoročnému režisérovi a riaditeľovi Slovenského komorného divadla Ivanovi Petrovickému, s pôsobením ktorého sa spájajú najplodnejšie roky martinského divadla na slovenskej scéne.