JAZERNICA. MALÝ ČEPČÍN. Pocítili rozdiel. Od nového roka sa už turčianskymi obcami nemôžu kamióny v snahe obchádzať mýto len tak bezplatne premávať. Od prvého januára musí nákladná doprava platiť mýto aj na cestách II. a III. triedy, čím sa citeľne uľavilo i obci Jazernica či Malý Čepčín. Vodiči nákladiakov smerujúci na Banskú Bystricu neradi jazdili po spoplatnenej teplickej panelovke, ktorá je navyše v dezolátnom stave, a preto ich trasa viedla po ceste z Príboviec až do Malého Čepčína, kde sa navyše vyhli mýtu.
Cítia zlepšenie, aj keď malé
Zmenu zákona už obce do istej miery pocítili. Ideálne to však stále nie je. Podľa starostky Malého Čepčína Eleny Schererovej je pokles nákladných áut prechádzajúci ich obcou badateľný.
„Podľa občanov, ktorí bývajú bližšie k ceste, vídavajú nákladiaky jazdiť stále, a to najmä v nočných a skorých ranných hodinách. Ich počet však poklesol. Zdá sa mi ale, že osobných áut naopak pribudlo,“ priblížila starostka a dodala, že cez Malý Čepčín v minulom roku prechádzalo až 70 nákladných áut za hodinu, kým od nového roka už len okolo 30.
Zavedenie nového mýtneho systému pocítili aj ľudia v Jazernici.
„Kamióny tadiaľto ešte stále chodia, ale je ich menej, odhadujem, že okolo 30 v priebehu dňa. Doprava v obci je tak určite odľahčená,“ vysvetľuje starosta Jazernice Jaroslav Marek a dopĺňa, že kvalita cesty je stále dobrá a občas zaplátajú len nejaký výmoľ.
„Ak by to ale pokračovalo po starom, premávka ťažkých áut by sa určite do dvoch-troch rokov na stave vozovky podpísala,“ uviedol J. Marek.
Neprípustné obchádzanie mýta
Spoplatnenie mýta na cestách II. a III. triedy schvaľuje aj dopravný expert, riaditeľ Výskumného ústavu dopravného v Žiline Ľubomír Palčák.
„Mýtny systém tak ako bol zavedený a tak, ako je v súčasnosti upravovaný, v ničom zásadnom nevybočuje z parametrov podobných systémov v Európe. Zmeny, ktoré štát urobil, boli aj reakciou na masívne obchádzanie mýta cez nespoplatnené úseky, čo je neprípustné,“ tvrdí Ľubomír Palčák, ktorý si je vedomý aj dopadov na samotných autodopravcov. Podľa odborníka na dopravu ide o zmeny, ako napr. nové sadzby, ktoré znižujú náklady dopravcov s ekologickými vozidlami, ale sú medzi nimi aj také, napr. rozšírenie spoplatnených úsekov, ktoré náklady zase zvyšujú.
„Podľa našich prepočtov môžu celkové náklady dopravcov v priemere narásť v rozmedzí 2,5 až 4,5 % a nie v desiatkach percent, ako občas niekde počúvam,“ konštatuje šéf žilinského ústavu dopravy.
Výnimka z pravidla existuje
Samosprávne kraje tak boli úspešné pri riešení dlhodobého ničenia ciest II. a III. triedy ťažkou nákladnou dopravou Nová norma sa zameriava na tranzitujúce kamióny, ktoré spôsobujú najviac problémov. Absolútny zákaz prejazdu spomínanými cestami sa týka kamiónov, ktoré cez územie kraja len prechádzajú. Pre tie kamióny, ktoré majú cieľovú stanicu v bode, kam sa môžu dostať iba po ceste II. a III.triedy či dokonca po miestnej komunikácii, zákaz neplatí.
„Analýza žilinského Výskumného ústavu dopravy ukázala, že až 80 percent zaznamenaných mýtnych priestupkov spôsobovali zahraničné tranzitujúce kamióny,“vyjadril sa žilinský župan Juraj Blanár.
Uvítali by pomoc županov
Používanie spomínanej cesty z Príboviec na Malý Čepčín si ale kamionisti obhajujú.
„Predpokladáme, že pán župan nejazdí po ceste I/65 v tomto obchádzanom úseku. Ak by jazdil, možno by prinajmenšom nám dal za pravdu, že za cestu v takom stave nie je nutné platiť mýto,“ spomína vo svojom stanovisku k téme spoplatňovania ciest II. a III. triedy poskytol našej redakcii generálny tajomník ČESMAD-u Slovakia Pavole Reich. Doplnil, že majitelia kamiónov platia miliónové sumy za vozidlá a jazdou po cestách, ako je panelovka do Turčianskych Teplíc, ich zničia skôr ako je ich reálna životnosť. Preto by uvítal, keby sa aj predsedovia samosprávnych krajov pričinili o vyhovujúci stav ciest I. triedy, keďže všetci majitelia dopravných prostriedkov platia dane z motorových vozidiel pre VÚC.
Autor: Andrae Dudráková