MARTIN. Maliarska tvorba Jany Jamborovej priamo nadväzuje na jej štúdium na vysokej škole. Tam začínala ako krajinárka a krajina doposiaľ ostala predmetom jej záujmu. Podmieňuje ju momentálna inšpirácia, uchopiteľný dojem z prírodných živlov a cestovateľských zážitkov, a to aj z menej známych kultúr rôznych svetadielov, a to Mexika, Peru a Kórey. Jej krajina na pasteloch je jemná elegantná.
ana Jamborová je rodáčkou z Novej Bane, no žije a tvorí v Martine. Je uznávanou reprezentantkou umeleckého remesla – zlatníctva. Vystavovala v Košiciach, Martine a kórejských mestách Ansan, Soul a Boryeong. Práve Južná Kórea inšpirovala aj tú časť jej tvorby, ktorú aktuálne vystavuje v martinskej Cafe Kamala. Maľovaniu sa začala venovať po takmer štvrťstoročnej prestávke, počas ktorej sa orientovala predovšetkým tvorbu šperkov. Nedávno sa vrátila z mesačného pobytu v Južnej Kóree. V tejto ázijskej krajine bola na pozvanie slovenského veľvyslanca Dušana Bellu a pri príležitosti 20. výročia nadviazania diplomatickej spolupráce medzi Slovenskom a Južnou Kóreou pripravila v priestoroch slovenskej ambasády v Soule výstavu Farebnosť slovenskej krajiny.
„Tamojšie noviny písali, že je to prvá stále expozícia slovenského autora nielen v Soule, ale v Južnej Kórei vôbec,“ teší sa autorka tejto výnimočnosti, no nezabudne dodať, že veľká zásluha na propagácii tejto výstavy spočíva na pleciach ľudí zo slovenskej ambasády.
J. Jamborová bola v ázijskej krajine už po druhý raz, v minulom roku to bolo na pozvanie rodiny pána Im, ktorá už niekoľko rokov organizuje neďaleko mesta Boryeong pri Žltom mori medzinárodné sochárske sympózium. V obrovskom parku tam tvoria umelci z celého sveta, v minulom roku ich bolo 47 z 25 krajín celého sveta. Na svoju tvorbu používajú vulkanický obsidián, jeho temné farby organizátori vyvažujú aj účasťou umelcov, pre ktorých tvorbu je vlastná celá škála farebnosti. Martinská výtvarníčka je takýmto autorom.
„V Mosan parku, plnom živých zvierat, hudby, kŕkania žiab, kvetov, vôní, spevu vtákov a zabávajúcich sa ľudí, sa pre mňa uzavrela téma lotosového kvetu. Je krásny, kvitne 2-4 dni v roku, rastie z teplého podložia, ktoré ho spája akoby s podstatou zeme. Preto som tvorbu v tejto krajine vnímala ako úžasnú možnosť pre zachytenie esencie životnej filozofie, ktorá je pre Kórejčanov typická. Lotosový kvet je synonymom ich vnímania života a histórie krajiny,“ vyznáva sa J. Jamborová, ktorá na sympóziu vytvorila tri obrazy, dva z nich sú na martinskej výstave.
Dopad je zážitkov i tvorivej inšpirácie z ázijskej krajiny si môžu návštevníci na výstave Lotos a zázračná krajina v Cafe Kamala vychutnať do konca februára.