MARTIN. Podľa policajných štatistík bol aj uplynulý rok 2013 bohatý na dopravné nehody aj v okrese Martin, keďže Žilinský kraj patrí medzi najnehodovejšie kraje na Slovensku.
Počet nehôd klesol
V priebehu 12 mesiacov došlo v okrese Martin k 270 dopravným nehodám, pri ktorých zomrelo 9 ľudí,ďalších 26 bolo ťažko zranených a117osôb sa zranilo ľahko.
„Alkohol u vinníkov dopravných nehôd zistili v27 prípadoch. Škody vzniknuté pri nehodách boli odhadnuté na1 187 720 eur,“ informovala krajská policajná hovorkyňa Jana Balogová a dodala, že v porovnaní s rokom 2012 sa v uplynulom roku stalo o 16 nehôd menej, ale počet usmrtených stúpol o jednu osobu.
Z celkového počtu dopravných nehôd boli až v 240 prípadoch na vine vodiči. Zrážku s chodcom vlani v okrese Martin policajti zaznamenali 31-krát, z čoho dve boli pre chodcov smrteľné, šiesti ľudia sa ťažko zranili a k ľahkým zraneniam došlo v 20 prípadoch.
Nie všetko sa dobre skončí
Niektorí Turčania si možno pamätajú minuloročnú júlovú nehodu, keď 34-ročný vodič zrazil na Jilemnického ulici v Martine v blízkosti priechodu pre chodcov 54-ročnú chodkyňu, ktorá tadiaľ prechádzala cez cestu. Žena pri nehode utrpela ťažké zranenia, z ktorých sa liečila osem týždňov.
Pamätná bola aj adrenalínová jazda 16-ročného mladíka bez vodičáku, ktorý po policajnej naháňačke v Martine, nešťastne ukončil svoju jazdu búračkou do plota rodinného domu. Mladý muž a jeho spolujazdci vtedy našťastie vyviazli bez vážnych zranení.
Anjeli strážni už ale nestáli pri 38-ročnom vodičovi z Koštian nad Turcom, ktorý neprežil čelný náraz do betónového piliera mosta. Muž pri zrážke utrpel ťažké zranenia, ktorým pri prevoze do nemocnice podľahol.
Pokutu zaplatí držiteľ auta
Keďže k nehodám dochádza aj pre prekročenie rýchlosti vodičov, ako aj pre iné priestupky na cestách, niektoré z nich budú policajti riešiť formou objektívnej zodpovednosti za dopravné priestupky. To znamená, že polícia nemusí vodičov pri porušení zákona zastaviť a vyriešiť priamo na ceste, ale pokutu pošle poštou priamo majiteľovi auta do 15 dní.
Podľa riaditeľa Krajského dopravného inšpektorátu (KDI) v Žiline Jozefa Kozu sa to týka nedodržiavania vybraných pravidiel cestnej premávky, napríklad rýchlosti, zákazu predchádzania, povinnosti zastaviť vozidlo na príkaz dopravnej značky alebo na signál so znamením Stoj!, ako aj zákazov zastavenia, státia, otáčania či prejazdu cez železničné priecestia.
„Statické radary alebo videokamery na dokumentovanie správnych deliktov držiteľov vozidiel polícia umiestni hlavne do nehodových úsekov, rizikových miest, zložitejších križovatiek a diaľničných úsekov,“ priblížil riaditeľ dopravného inšpektorátu a doplnil, že na území Žilinského kraja zatiaľ nie je umiestnený ani jeden technický prostriedok z novších prvkov automatizovaného systému.
Aby na cestách bolo bezpečnejšie
Polícia bude však v rámci objektívnej zodpovednosti i naďalej kontrolovať dodržiavanie pravidiel cestnej premávky s použitím už zaužívaných dokumentačných technických prostriedkov aj bez toho, aby vodičov zastavili.
„Polícia sa zameria hlavne na nebezpečné a rizikové úseky s hustou premávkou, kde nie je možné z hľadiska bezpečnosti zastavovať vodičov,“ informoval Jozef Koza
Pre vodičov, ktorí dodržiavajú pravidlá tieto zmeny neprinesú nič zlého. „Ale od vodičov, ktorí si myslia, že pre nich neplatia žiadne pravidlá a ani fyzikálne zákony, od tých, ktorí jazdia príliš nebezpečne a ktorí budú pod tlakom väčšieho rizika pokút, sa naopak očakáva, že sa začnú na našich cestách správať zodpovednejšie,“ uzavrel riaditeľ KDI v Žiline.