Nedeľa, 26. marec, 2023 | Meniny má Emanuel

Druhé kolo môže byť aj referendom o R. Ficovi a jeho vláde

Oveľa väčší vplyv na rozhodovanie voličov budú mať prezidentské debaty a schopnosť zvládnuť antikampaň, ako odporúčania politických strán. Myslí si to politológ Martin Klus, s ktorým sme diskutovali najmä o voľbe prezidenta.

Martin Klus, politológ.Martin Klus, politológ. (Zdroj: JÁN KROŠLÁK)

O prezidentský úrad sa po odstúpení Petra Osuského stále uchádza štrnásť kandidátov, resp. kandidátiek. Ako to hodnotíte?

- Na jednej strane sa to môže zdať ako veľký zneprehľadňujúci počet kandidátov, pričom u viacerých sa hovorí o istej forme exhibicionizmu resp. prípravy inej politickej kariéry prostredníctvom kandidatúry. Iná stránka veci je, že každý z nich môže do diskusie o budúcom prezidentovi vniesť nový a niečím zaujímavý prvok, takže ak si ctíme pluralitnú demokraciu, je treba im dať šancu. Nakoniec, ak sa napr. našim zákonodarcom zdá tento počet veľký, nič im nebráni zmeniť pravidlá voľby tak, aby počet petičných podpisov nebolo 15 tisíc, ale napr. 25 tisíc, čo by odzrkadľovalo približne súčasný stav v Českej republike. Alebo tak, aby kandidáta na prezidenta nemohli navrhovať samotní poslanci, resp. potrebný počet poslancov by bol podstatne vyšší ako súčasných 15.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Čím sa tieto voľby budú odlišovať od predchádzajúcich prezidentských?

- Celkom určite najmä v tom, že kandiduje predseda vlády. Mali sme už situáciu, kedy kandidoval minister zahraničných vecí Eduard Kukan, ale ten nebol zároveň predseda dominantnej politickej strany, ktorého zvolenie alebo nezvolenie zmení fungovanie samotného politického systému v krajine.

Sú tieto voľby prelomovým medzníkom našej spoločnosti alebo skôr ako každé iné?

- V istom zmysle ich možno chápať ako prelomové. Víťazstvo, alebo prehra predsedu vlády Roberta Fica zásadne zmení súčasné politické reálie na Slovensku.

Prídu voliť aspoň polovica voličov?

- Domnievam sa že áno. Aj v predchádzajúcich voľbách sa účasť pohybovala presne okolo 50 percent a mená kandidátov na post hlavy štátu naznačujú, že by to tentoraz mohlo byť ešte viacej.

SkryťVypnúť reklamu

Všeobecne sa tvrdí, že prezident SR, aj keď je volený priamo občanmi, nemá veľké právomoci. Je to naozaj tak?

- Vývoj v kauze nevymenovanie legitímne zvoleného generálneho prokurátora, resp. situácia vo veľmi podobnej Českej republike, svedčí o pravom opaku. Nakoniec, nutkanie posilniť si prezidentské právomoci, zvlášť u kandidáta, ktorý túto šancu má prostredníctvom svojich a spriaznených poslancov aj reálne, bude podľa môjho názoru mimoriadne silné. Nech už bude prezidentom ktokoľvek, stav, kedy sme boli zvyknutí, že prezident obrazne povedané „kúri a svieti“, v tom lepšom prípade reprezentuje, sa naplnil a zvykajme si na novú úlohu prezidenta v našom politickom systéme. O to dôležitejšie je, aby si to uvedomili aj voliči a 15. resp. 29. marca prišli vyjadriť svoj názor.

SkryťVypnúť reklamu

Volebná kampaň sa síce oficiálne ešte nezačala, ale prakticky už beží. Ako ju hodnotíte?

- To, že sa kampaň podľa zákona ešte nezačala je ďalším rukolapným dôkazom toho, že tu máme časť volebnej legislatívy doslova „na okrasu“. Podobne je to aj v prípade rokmi dozadu osvedčenej tradície legálnosti financovania rôznych kampaní. Každopádne, kampaň je nateraz ešte dosť nudná a nebiť médií a bilboardov, tak by sme možno ani nevedeli, že už za pár týždňov tu máme voľbu prezidenta. Očakávam, že sa výrazne priostrí v posledných dvoch týždňoch kampane. Zaujímavé budú tiež prezidentské diskusie, nehovoriac už o tom, aká najmä antikampaň nás čaká medzi prvým a druhým kolom voľby.

Kandidátom na prezidenta vyjadrujú podporu aj rôzne osobnosti. Majú ich odporúčania vplyv na rozhodnutia ľudí?

- Podľa môjho názoru marginálny a niekedy dokonca kontraproduktívny. Ak totiž časť voličov danú osobnosť z rôznych dôvodov neuznáva, môže mať jeho podpora dokonca už aj pri presvedčenom voličovi presne opačný efekt.

Prečo sa pravicové alebo opozičné strany nedohodli na jednom spoločnom kandidátovi? Oslabuje ich to, resp. kandidátov, ktorých podporujú?

- Politika je umenie možného. A keď si uvedomíme, že napr. SDKÚ-DS sľúbila podporu spoločnému kandidátovi v rámci tzv. Ľudovej platformy po takmer dvoch rokoch vyjednávania až v momente, kedy kandidatúru ohlásil predseda vlády, tak nám je asi všetkým celkom zrejmé ako vážne túto podporu myslí. Nakoniec, aj prieskumy verejnej mienky dokazujú, že podpora toho-ktorého kandidáta bude mať pravdepodobne len minimálny vplyv na to, ako sa sympatizanti týchto strán nakoniec rozhodnú. Postavenie spoločného kandidáta tromi stranami a naopak protikandidátov ďalšími, svedčí celkom jasne o tom, v akom stave sa momentálne nachádza pomyselná alternatíva súčasnej vlády.

Naozaj sa dá prvé kolo vnímať len ako akési primárky?

- Ak platí, že na zvolenie kandidáta v prvom kole potrebuje perspektívny víťaz získať polovicu všetkých oprávnených voličov (asi 2,2 mil.) a teda nie zúčastnených voličov ako vo voľbách do VÚC, čo je zo súčasného znenia ústavy mierne diskutabilné, tak áno. Prvé kolo sú potom len primárky, navyše o to nudnejšie, že víťaz je takmer jasný, a teda „hrá sa“ len o to, kto bude druhý postupujúci kandidát do druhého kola.

Kto má najväčšie šance postúpiť s Robertom Ficom (prieskumy ho favorizujú) do druhého kola? Stačí sa iba vyhraniť voči premiérovi?

- Vyhranení voči Robertovi Ficovi sú v zásade všetci relevantní kandidáti, takže stačiť to určite nebude. Vzhľadom na minimálne odstupy medzi povedzme prvými piatimi najväčšími adeptmi na postup, budú zdá sa rozhodujúce prezidentské diskusie a schopnosť zvládnuť antikampaň.

Matematicky to vyzerá tak, že ak sa všetky hlasy sčítajú, v druhom kole vyhrá vyzývateľ R. Fica. Platí v politike takáto matematika?

- Predseda vlády vie, že jeho víťazstvo v druhom kole zďaleka nie je isté, keďže voľba sa môže zmeniť na referendum o ňom a jeho vláde. Tým sa jeho pomyselná výhoda v kampani, kedy ťažko rozlíšiť čo je kampaň na prezidenta a čo výkon úradu predsedu vlády, zmení na silnú nevýhodu. Či ju niektorí z vyzývateľov zvládne je už otázne, pretože matematika z vašej otázky platí len zriedka do dôsledkov. Osobne sa domnievam, že len traja kandidáti majú šancu Roberta Fica v druhom kole poraziť.

Po dvoch kolách volieb prezidenta budeme na konci mája ešte rozhodovať o poslancoch Európskeho parlamentu? Dokážu motivovať voličov alebo skôr ostanú doma a prečo?

- Keďže sme trestuhodne premárnili šancu tieto voľby spojiť, čím zbytočne mrháme nielen verejnými prostriedkami, ale aj pozornosťou a teda aj záujmom voličov, tak sa žiaľ, dá predpokladať, že už po tretíkrát obhájime post krajiny s najnižšou účasťou voličov na voľbách do Európskeho parlamentu v celej Európskej únii. Je to škoda, o to viac, že dôležitosť týchto volieb je rovnako ako v prípade prezidentských omnoho väčšia, ako si väčšina voličov myslí. Istú zmenu tohto stavu by mohla priniesť kandidátka Ľudovej strany naše Slovensko s výraznou podporou, či dokonca kandidatúrou Banskobystrického župana.

Volebný maratón na konci roka ukončia komunálne voľby. Nie sú z hľadiska riešenia bežných problémov ľudí dôležitejšie ako prezidentské voľby? Vnímajú to tak ľudia?

- Najmä v menších obciach, kde starosta dennodenne rieši bezprostredné problémy občanov, sa to aj na účasti zatiaľ ukazuje tak, ako naznačujete. Žiaľ, vo väčších mestách je trend skôr opačný. Domnievam sa, že na výsledku komunálnych volieb sa v istej miere odzrkadlí aj dianie spojené s víťazstvom alebo prehrou predsedu Smeru-SD v prezidentských voľbách. Obe tieto skutočnosti, totiž budú mať vplyv na ďalší vývoj vo vnútri tejto strany.

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

  1. Nové bývanie a hypotéka za 1,49 %? Pomôže developer
  2. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
  3. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
  4. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
  5. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
  6. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
  7. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
  8. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
  1. Domáca verzia známych keksov vám zachutí na prvé zahryznutie
  2. Sodastream sa mení
  3. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
  4. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
  5. Marec, poberaj sa, starec - do dôchodku na úrovni
  6. Už 110 rokov súčasťou každej domácnosti. ALPA oslavuje jubileum
  7. Lekárka z Ameriky: Kvalita medicíny v Šaci na mňa zapôsobila
  8. Výšku finančných darov zvolili zákazníci Tesca vo Zvolene
  1. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 8 586
  2. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 5 981
  3. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 5 431
  4. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 4 544
  5. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 2 818
  6. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 690
  7. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 567
  8. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 1 696

Blogy SME

  1. Marian Letko: Geneticki sprostí a otupjevjení. Asi sme skutočne takí
  2. Radovan Čipka: Rozhodnutie, ktoré budem možno ľutovať, zverejňujem Prológ
  3. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takýto ľudia chodia na ,,mierové" pochody
  4. Martin Šuraba: Mačka, ktorá zachránila knihy
  5. Zuzana Foltýnová: Sen v sne, AI alebo Všetko, všade, naraz
  6. Roman Daniel Baranek: Varíme s Medveďom - Výpečky - nevýpečky
  7. Miro Jankes: Marcové obrázky (2023)
  8. Ján Šeďo: Medveď s telemetrickým obojkom trhá človeka ohľaduplne !
  1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 11 105
  2. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 9 085
  3. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 8 587
  4. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 748
  5. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 5 698
  6. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 4 273
  7. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 283
  8. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 3 163
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
  8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Martina Ďurmanová získala zlatú medailu v kategórii kuchár.

Vo Valči sa lúčili so zimou a v Martine sa deti dozvedeli niečo nové o tajoch prírody.


a 2 ďalší 3 h
Fomat zdolal Inter Bratislava a získal prvé jarné body.

Fomat po troch prehrách zabral naplno. V šesťbodovom zápase zdolal na domácom ihrisku Inter Bratislava.


8 h
Atlétka Gabriela Gajanová.

Najlepším športovcom mesta Martin za rok 2022 sa stala atlétka Gabriela Gajanová. Anketu vyhrala štvrtýkrát po sebe.


23 h
Na Martinských holiach si sezónu pochvaľovali.

Momentálne už prebiehajú prípravy na leto.


25. mar

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

  1. Marian Letko: Geneticki sprostí a otupjevjení. Asi sme skutočne takí
  2. Radovan Čipka: Rozhodnutie, ktoré budem možno ľutovať, zverejňujem Prológ
  3. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takýto ľudia chodia na ,,mierové" pochody
  4. Martin Šuraba: Mačka, ktorá zachránila knihy
  5. Zuzana Foltýnová: Sen v sne, AI alebo Všetko, všade, naraz
  6. Roman Daniel Baranek: Varíme s Medveďom - Výpečky - nevýpečky
  7. Miro Jankes: Marcové obrázky (2023)
  8. Ján Šeďo: Medveď s telemetrickým obojkom trhá človeka ohľaduplne !
  1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 11 105
  2. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 9 085
  3. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 8 587
  4. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 748
  5. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 5 698
  6. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 4 273
  7. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 283
  8. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 3 163
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
  8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.

Už ste čítali?