MARTIN. Projekt budovania a prevádzkovania Martinsko-flámskeho podnikateľského a inkubátorového centra (MF PIC) vychádzal v čase formovania podnikateľského prostredia v Turci koncom deväťdesiatych rokov minulého a začiatkom 21. storočia ako zmysluplný a perspektívny. Mal pomôcť začínajúcim podnikateľom v štarte ich živnosti a malým firmám ako odrazový mostík pre budúcu existenciu. No časom sa prežil a v posledných rokoch je veľký problém obsadiť ponúkané priestory podnikajúcimi nájomníkmi.
Platí to aj o administratívnej budove v areáli, ktorú skolaudovali na sklonku roku 2002 a vzápätí odovzdali do užívania. Podľa plánov v nej mali mať svoje reprezentačné sídla firmy s výrobným programom až v piatich plánovaných halách. Bola to ilúzia. Napriek tomu, že administratívna budova má peknú architektúru, komfortné vnútorné priestory, disponuje dostatkom parkovacích miest a je dopravne dobre dostupná, je problém ju prenajať a aj uživiť. „Dôvodov je niekoľko – poloha na okraji mesta podnikateľov neláka, budovu už poznačil aj zub času – zateká strecha a rozpadávajú sa omietky a murivo. Veľkoryso projektované sídlo umožňuje využiť len polovicu plochy administratívnej budovy – 508 metrov štvorcových. Druhú tvorí vstupná hala, chodby, sociálne priestory, bufet a technické miestnosti, ktoré sa nedajú zhodnotiť, čo je 505 metrov štvorcových,“ povedal Ján Zuberec, konateľ mestskej eseročky spracujúcej záležitosti MF PIC
O tom, čo s ňou, rokovali tento mesiac aj poslanci mestského zastupiteľstva. Východiská sú dve – pokusy o prenájom administratívnej budovy budú pokračovať aj v tomto roku s cieľom dosiahnuť v MF PIC vyrovnaný hospodársky výsledok. Zároveň sa bude nehnuteľnosť ponúkať na predaj s následným zánikom spoločnosti.
„Táto perspektíva je ale dočasná. V apríli alebo v máji sa po odovzdaní daňového priznania k hospodáreniu spoločnosti poslanci vrátia a pravdepodobne definitívne rozhodnú, čo s inkubátorovým centrom ďalej,“ uzavrel Zuberec.