MARTIN. Prvým z podujatí, ktorými si Slovenské národné múzeum v Martine pripomína osobnosť významného dokumentaristu, je výstava Karol Plicka: Praha stovežatá. Sprievodným podujatím bude dnes 20. februára o 15. h komponované hudobno-slovné pásmo Karol Plicka – Objaviteľ pražskej krásy v Múzeu kultúry Čechov na Slovensku v Martine. Českými rokmi Karola Plicku návštevníkov prevedie Daša Ferklová, vystúpia tiež recitátor Martin Klein a sólista v hre na husliach Maroš Kramár.
Výstava Karol Plicka: Praha stovežatá, ktorú pripravilo Slovenské národné múzeum v Martine – Múzeum kultúry Čechov na Slovensku je prvou prezentáciou originálov Plickových fotografií Prahy, ktorá sa predstavuje na Slovensku. Fotografie hlavného mesta vznikali počas jeho pôsobenia fotografa vo Fotomeračskom ústave v priebehu roka 1939, kedy – ako sa sám vyslovil – mu bolo úzko pri pomyslení, že by na toto miesto mali doľahnúť hrôzy vojny a zmeniť jeho slávnu tvár.
Karol Plicka sa narodil 14. októbra 1894 českým rodičom vo Viedni a ako šesťročný sa s rodinou presťahoval do Čiech. Tu získal hudobné vzdelanie, ktoré po štúdiách zužitkoval ako profesionálny hudobník, no neskôr musel dať prednosť pedagogickej kariére. Vďaka nej sa ako vedúci vianočného prázdninového zájazdu po prvýkrát dostal na Slovensko. Jeho životná orientácia a poslanie sa zásadne zmenili v roku 1923, kedy na odporučenie Leoša Janáčka a Vítězslava Nováka prišiel do Martina, kde nastúpil ako etnograf – zberateľ ľudových piesní do Matice slovenskej.