ovho stého výročia narodenia.
MARTIN. Po období ťažkých rodinných (roku 1945 pri návrate z povstaleckého územia do rodičovského domu v Sabinove mu tragicky zahynula manželka, dvaja synovia a otec) a profesionálnych otrasov začal Martinček v rodnom Liptove hľadať nový svet a zmysel života. Vrátil sa k fotografovaniu. Pravidelne začal chodiť do liptovských hôr, spoznával nielen ich vonkajší vzhľad, vnútorné zákonitosti, ale i ich význam pre človeka. Bližšie spoznával ľudí, viedol s nimi rozhovory, pomáhal. Hnaný zvedavosťou, ale i záujmom o dianie v rodnom Liptove, zachytil pulz jeho každodennej existencie, pátral po duši slovenskej krajiny, po duši človeka, v nej dorábajúceho svoj každodenný chlieb. Vytvoril rozsiahle dielo, často s novátorskými fotografickými cyklami.
Od roku 1962 až do konca svojho života prezentoval verejnosti svoju tvorbu prostredníctvom knižných publikácií (napríklad Nezbadaný svet, Vám patrí úcta, Ľudia v horách, Svetlá vo vlnách, Kolíska a mnohé ďalšie) a viacerých výstavných projektov ako doma tak i v zahraničí. Jeho knižné fotografické tituly sú pretkané básnickými veršami našich významných spisovateľov, či to už bol Ladislav Novomeský, Milan Rúfus, Andrej Plávka či Ján Kostra.
V roku 1972 filmový režisér Dušan Hanák sa inšpiroval Martinčekovými fotografiami a nakrútil celovečerný dokumentárny film Obrazy starého sveta, ktorý patrí k jedným z najúspešnejších stredometrážnych filmov v histórii slovenskej kinematografii. Film získal niekoľko významných ocenení doma i v zahraničí.
V minulom roku si kultúrna verejnosť pripomenula sté výročie jeho narodenia. Tohto roku si pripomíname desiate výročie od jeho úmrtia. Dielo sa uzavrelo, no neuzavreli sa spomienky na majstra Martinčeka. Žije naďalej v povedomí kultúrnej verejnosti prostredníctvom svoje tvorby, ktorá mu zabezpečila trvalé miesto v slovenskom Pantheone. Jeho fotografie uchovávajú mnohé kultúrne inštitúcie na Slovensku a Slovenské národné múzeum v Martine je jednou z nich. Časť z diela, hlavne obdobie Martinčekovej tvorby zo 60. a 70. rokov minulého storočia, prezentuje spomínaná výstava. Potrvá do konca marca 2014.