MARTIN. 17. februára 2014 po dlhej a veľmi ťažkej chorobe v Bratislave zomrel vo veku osemdesiat rokov významný slovenský architekt Igor Thurzo. Bratislavský rodák a začas martinský študent mal k Martinu vrúcny vzťah. Fascinoval ho Turiec, ktorý poskytoval pre jeho urbanisticko-architektonické koncepcie jedinečné podmienky na dlhodobý rast a rozvoj mesta Martin, ako aj osídlenie turčianskej kotliny. Svoje náhľady vkladal do priekopníckeho kolektívneho diela Projektu urbanizácie Slovenska, ktoré spoluvytváral v bratislavskom URBION-e ako projektant plánov rozvoja a rastu veľkých územných celkov Slovenska.
Mal vrúcny vzťah k významným slovenským architektonickým pamiatkam, zónam i lokalitám. Podieľal sa napríklad na rekonštrukcii rodného domu Janka Kráľa v Zlatých Moravciach, urbanistickej štúdii osady Vlkolínec i na aktivitách spojených so záchranou historického jadra starého Martina.
Vydal architektonicko-urbanistické publikácie, medzi ktorými vyniká dielo Ľudová architektúra na Slovensku (2004), ktoré zaznamenáva techniku výstavby, druhy stavieb, ich funkčné vlastnosti a prináša aj unikátnu zbierku Thurzových fotografií mnohých, dnes už neexistujúcich ľudových objektov. Spolok architektov Slovenska ho v roku 2011 ocenil Cenou Martina Kusého za kriticko-teoretickú reflexiu architektúry vychádzajúcu z angažovaného postoja k ochrane kultúrneho dedičstva.
Zvlášť činný bol vo verejnom a kultúrnom živote v celoslovenských reláciách. Martin si ho pamätá ako razantného predsedu Rady národnej kultúry v Martine. Na jej pôde nastoľoval žeravé – dlhodobo neriešené otázky slovenského života, aktívne presadzoval a dokazoval zmysluplnosť možnej a veľmi potrebnej slovakistickej univerzity Ľudovíta Štúra v Martine, zaujímali ho otázky ochrany i etiky Národného cintorína, ako aj veľkorysé koncepcie možnej výstavby akademického mesta – nového kultúrneho centra v oblasti Malej Hory. Patril k oddaným prívržencom dávnej myšlienky, ktorá sa usilovala uviesť do života racionálne i emocionálne argumenty pre budovanie Martina ako centra národnej kultúry, ale i ako slovenskej metropoly. V tomto duchu sa usiloval o novelizáciu Zákona SNR o Martine.
Autor: Miloš Kovačka