Pondelok, 10. august, 2020 | Meniny má VavrinecKrížovkyKrížovky

Šancu robiť treba dať všetkým

Okolo povinností odrábať si dávku v hmotnej núdzi je po decembrovom chaose dnes o čosi jasnejšie. Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Martine už podpisuje s obcami prvé zmluvy.

Na dedinách je roboty dosť, len aby bolo aj dosť tých, ktorí robiť chcú.Na dedinách je roboty dosť, len aby bolo aj dosť tých, ktorí robiť chcú. (Zdroj: Ilustračné foto: SME)

MARTIN. Od prvého januára platí zákon, podľa ktorého si dávku v hmotnej núdzi ľudia musia odpracovať. Tá má dnes výšku 61,60 eura, poberateľ by mal za tieto peniaze odpracovať 32 hodín mesačne. Pokiaľ tak neurobí, o dávku príde. Výnimky platia pre tých poberateľov, ktorí sa zapájajú do aktivačnej činnosti, dobrovoľníckej služby alebo absolventskej praxe. Podľa platného zákona o pomoci v hmotnej núdzi prvýkrát vznikne povinnosť odpracovať si dávku v treťom mesiaci poberania, teda v marci 2014.

Orientácia v povinnostiach je už jasnejšia

Skryť Vypnúť reklamu

Orientácia v tom, aké povinnosti má v súvislosti s prácou poberateľov dávok obec a aké úrad práce, je už dnes jasnejšia. Na sklonku minulého roka sa ich starostovia v obciach obávali.

„My na obciach nemáme štáb ľudí, aby niečo také organizovali. Od jari do jesene je aj u nás roboty dosť, ale je tu problém s tým, kto sa o týchto ľudí bude starať? Kto im rozdá robotu, skontroluje ich, dozrie, či vôbec robia?“ kládol si otázky starosta Dubového Ľubomír Lettrich. Vyslovil aj obavu, čo sa stane, ak obec pre ľudí robotu jednoducho nenájde. V tom čase totiž samospráva o výkone spomínaného zákona nemala žiadne informácie.

Na ťah sa preto dostali úrady práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR). Tie budú poberateľov dávok na výkon práce prideľovať obciam a iným subjektom prostredníctvom aktivačných centier.

Skryť Vypnúť reklamu

„Vznikajú tak, aby do prvého júna boli sformované všade, od marca už postupne začínajú pracovať,“ povedala nám hovorkyňa ÚPSVaR v Martine Melánia Pintérová.

O pracovné stretnutie obce nemali záujem

Na ÚPSVaR v Martine sa teraz sústreďujú na to, aby všetky zainteresované inštitúcie, ako sú mestá, obce, vyšší územný celok, neziskové organizácie a iní, dostali čo najviac informácii o zákone a jeho praktickom napĺňaní. No na pracovné stretnutie, na ktoré úrad pozval zástupcov zo všetkých miest a obcí z oboch turčianskych okresov, prišlo z pozvaných 69 len 33 zástupcov, čo nie je ani polovica.

„Venujeme sa aj výberovým konaniam na obsadenie pozícií koordinátorov a profilácii poberateľov dávok, ktorí nie sú v evidencii uchádzačov o zamestnanie, aby sme im mohli ponúknuť prácu podľa ich schopností a možností,“ informuje ďalej Pintérová a dodáva, že už v marci začnú ponúkať adekvátnu aktivačnú činnosť prvým poberateľom dávky.

Skryť Vypnúť reklamu

V okrese Martin je teraz približne 1 900 poberateľov dávky v hmotnej núdzi, v obciach a mestách v hornoturčianskom okrese je takýchto ľudí asi 460. Ich počet sa ale priebežne mení. Okrem turčianskych miest, v ktorých sa logicky sústreďuje najvyšší počet poberateľov dávok, je toto číslo vysoké napríklad v Kláštore pod Znievom, Sučanoch, Turanoch či Hornej Štubni a predstavuje niekoľko desiatok mien.

Podpisujú sa už prvé zmluvy

Úlohou samospráv je vytýčiť objem a rozsah prác a služieb, ktoré budú chcieť ponúknuť na prácu poberateľom dávok a aktivačné centrum ľudí obciam na základe zmluvy pridelí. „Zmluvy sú v štádiu prípravy a pripomienovania, takže definitívne počty aktivačných miest od obcí a miest ešte nemáme k dispozícii,“ vysvetľuje Pintérová.

V Turanoch už zmluvu podpísali v minulom týždni. „Zatiaľ sa týka ôsmich ľudí z našej obce,“ hovorí starosta Miroslav Blahušiak, jedným dychom ale dodáva, že pre všetkých s dávkami v ich obci robotu mať nebudú. „Toto sú ľudia, ktorí chcú robiť, ich záujem si veľmi vážime. Budú pracovať pri údržbe,“ doplnil. V Turanoch ale už doteraz organizovali aktivačné práce pre ľudí bez práce.

„Máme jedného koordinátora, ktorý sa stará o 20 až 25 ľudí. Robota sa vždy pre nich nájde,“ povedal nám zástupca starostu Ľubomír Liskaj.

Dávať robotu nie je pre obce nič nové

V turčianskych obciach majú, a mnohé aj veľmi dobré, skúsenosti s aktivačnými prácami, takže dať robotu ľuďom, ktorí robiť chcú, nie je pre nich nič nové. „Urobia neskutočne veľa drobných prác. Keby sme si ich objednávali vo firmách, tak určite prerobíme,“ chváli svojich ľudí starostka Koštian nad Turcom Anna Hlinková. Vymenúva zároveň, čo všetko robia.

„Od odpratávania snehu, čistenia dediny od odpadkov, vysypávania smetných košov cez kosenie, práce na cintoríne, v škôlke, škole – na dedine je vždy čo robiť. Škoda by bola nepodať pomocnú ruku aj ďalším, no mám obavy z neprispôsobivých. Za tie roky sa mnohí vyprofilovali – kto chcel robiť, ten si robotu už našiel,“ zamýšľa sa starostka.

No pripomenula zároveň, že v súvislosti s odrábaním dávok v hmotnej núdzi je veľmi dôležitá zrozumiteľná komunikácia s úradom práce a jasné vymedzenie povinnosti, aby obciam nevznikali rôzne dodatočné náklady na túto aktivitu.

ČO JE ÚLOHOU AKTIVAČNÝCH CENTIER

- Vyhľadávanie, kontaktovanie a komunikácia s inštitúciami, ktoré vykonávajú činnosti verejnoprospešného charakteru.

- Uzatváranie písomných dohôd medzi úradom a organizátorom.

- Výber vhodných občanov v hmotnej núdzi na vykonávanie dohodnutých pracovných činností na základe charakteristiky činností uvedených v dohode s organizátorom a profilácie občana za účelom jeho efektívneho umiestnenia.

- Práca so všetkými občanmi v hmotnej núdzi, ktorí pre zachovanie nároku na dávku v hmotnej núdzi musia odpracovať 32 hodín bez ohľadu na to, či sú uchádzačmi o zamestnanie.

- Príprava dohôd s uchádzačmi o zamestnanie na príspevok na aktivačnú činnosť formou menších obecných služieb.

- Zabezpečovanie výkonu dohodnutých činností občanov, odovzdanie ponuky klientom, sledovanie a kontrola realizácie prác, spracovanie dochádzky a podkladov pre výpočet dávok v hmotnej núdzi.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako zvýšiť testosterón? Najlepší doplnok výživy pre mužov
 2. Syry aj bryndza. Farmu top kvality riadia domáci farmári
 3. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 4. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 5. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 6. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 7. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 8. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 9. Už 20 rokov ponúka Kaufland široký sortiment za výhodné ceny
 10. Moderná športová hala vďaka PEM Buildings
 1. Uľahčujeme ľuďom s hendikepom nastupovanie do automobilu
 2. Modesta Real Estate helps acquire a 13-ha development site
 3. Pre spoločnosť Faurecia je prioritou zdravie zamestnancov
 4. Spoznajte nepoznané zákutia Košického kraja
 5. Absolventi modernej fakulty sa na trhu práce nestratia
 6. Zdravie cirkvi
 7. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 8. Iniciatíva Middlecap Help pomáha v boji proti koronavírusu
 9. Zjazdoví lyžiari a kanoista súťažili v netradičnom trojboji
 10. Spojení navždy
 1. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť 25 238
 2. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony? 17 718
 3. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov 17 394
 4. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 15 458
 5. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 14 764
 6. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 10 358
 7. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 10 192
 8. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 10 179
 9. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 10 120
 10. Gaderská dolina poteší celú rodinu 10 115
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

FOTO: Boli sme na kúpalisku v Martine

Výhodou je veľký a čistý areál, príjemná voda, mínusom zastaralé betónové plochy pri bazénoch, staré terasy.

Zručný senior z Kľačian vyrába zo špajdlí miniatúry stavieb

Miloš Pozorčiak už vytvoril zmenšeninu kľačianskeho kostolíka, Chaty na Magure ba dokonca tiež Eiffelovej veže. Na tej pracoval celý jeden rok.

Ľudové piesne rozveselili Valču

Aj tento rok zneli v kultúrnom dome vo Valči krásne slovenské ľudové piesne. Tradičné stretnutie matičných spevokolov s názvom Valčianske melódie, sa nieslo opäť vo vynikajúcej nálade.

Vyliaty Turiec kedysi zaplavil i prameň a plničku minerálky Fatra

Po výdatných júlových dažďoch sa 26. júla 1960 vyliala z koryta, riekaTuriec. Voda postupne zaliala okrajové časti Martina – ulice Odtokov, Jahodník i Prednádražia a nezadržateľne postupovala k Záturčiu a Priekope.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V Nitre sa premnožili bzdochy, zamorené je skoro celé mesto

Takáto situácia ešte v Nitre nebola. Na radnici dostávajú desiatky hlásení od obyvateľov.

Vrtuľník krúžil nad centrom Senice

Medzi obyvateľmi sa diskutovalo aj o tom, či nejde o inštaláciu 5G sete.

Trnavským jaskyniarom sa podaril výnimočný objav

Vajsáblova priepasť je najhlbšia jaskyňa Malých Karpát.

Už ste čítali?