MARTIN. Od prvého januára platí zákon, podľa ktorého si dávku v hmotnej núdzi ľudia musia odpracovať. Tá má dnes výšku 61,60 eura, poberateľ by mal za tieto peniaze odpracovať 32 hodín mesačne. Pokiaľ tak neurobí, o dávku príde. Výnimky platia pre tých poberateľov, ktorí sa zapájajú do aktivačnej činnosti, dobrovoľníckej služby alebo absolventskej praxe. Podľa platného zákona o pomoci v hmotnej núdzi prvýkrát vznikne povinnosť odpracovať si dávku v treťom mesiaci poberania, teda v marci 2014.
Orientácia v povinnostiach je už jasnejšia
Orientácia v tom, aké povinnosti má v súvislosti s prácou poberateľov dávok obec a aké úrad práce, je už dnes jasnejšia. Na sklonku minulého roka sa ich starostovia v obciach obávali.
„My na obciach nemáme štáb ľudí, aby niečo také organizovali. Od jari do jesene je aj u nás roboty dosť, ale je tu problém s tým, kto sa o týchto ľudí bude starať? Kto im rozdá robotu, skontroluje ich, dozrie, či vôbec robia?“ kládol si otázky starosta Dubového Ľubomír Lettrich. Vyslovil aj obavu, čo sa stane, ak obec pre ľudí robotu jednoducho nenájde. V tom čase totiž samospráva o výkone spomínaného zákona nemala žiadne informácie.
Na ťah sa preto dostali úrady práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR). Tie budú poberateľov dávok na výkon práce prideľovať obciam a iným subjektom prostredníctvom aktivačných centier.
„Vznikajú tak, aby do prvého júna boli sformované všade, od marca už postupne začínajú pracovať,“ povedala nám hovorkyňa ÚPSVaR v Martine Melánia Pintérová.
O pracovné stretnutie obce nemali záujem
Na ÚPSVaR v Martine sa teraz sústreďujú na to, aby všetky zainteresované inštitúcie, ako sú mestá, obce, vyšší územný celok, neziskové organizácie a iní, dostali čo najviac informácii o zákone a jeho praktickom napĺňaní. No na pracovné stretnutie, na ktoré úrad pozval zástupcov zo všetkých miest a obcí z oboch turčianskych okresov, prišlo z pozvaných 69 len 33 zástupcov, čo nie je ani polovica.
„Venujeme sa aj výberovým konaniam na obsadenie pozícií koordinátorov a profilácii poberateľov dávok, ktorí nie sú v evidencii uchádzačov o zamestnanie, aby sme im mohli ponúknuť prácu podľa ich schopností a možností,“ informuje ďalej Pintérová a dodáva, že už v marci začnú ponúkať adekvátnu aktivačnú činnosť prvým poberateľom dávky.
V okrese Martin je teraz približne 1 900 poberateľov dávky v hmotnej núdzi, v obciach a mestách v hornoturčianskom okrese je takýchto ľudí asi 460. Ich počet sa ale priebežne mení. Okrem turčianskych miest, v ktorých sa logicky sústreďuje najvyšší počet poberateľov dávok, je toto číslo vysoké napríklad v Kláštore pod Znievom, Sučanoch, Turanoch či Hornej Štubni a predstavuje niekoľko desiatok mien.
Podpisujú sa už prvé zmluvy
Úlohou samospráv je vytýčiť objem a rozsah prác a služieb, ktoré budú chcieť ponúknuť na prácu poberateľom dávok a aktivačné centrum ľudí obciam na základe zmluvy pridelí. „Zmluvy sú v štádiu prípravy a pripomienovania, takže definitívne počty aktivačných miest od obcí a miest ešte nemáme k dispozícii,“ vysvetľuje Pintérová.
V Turanoch už zmluvu podpísali v minulom týždni. „Zatiaľ sa týka ôsmich ľudí z našej obce,“ hovorí starosta Miroslav Blahušiak, jedným dychom ale dodáva, že pre všetkých s dávkami v ich obci robotu mať nebudú. „Toto sú ľudia, ktorí chcú robiť, ich záujem si veľmi vážime. Budú pracovať pri údržbe,“ doplnil. V Turanoch ale už doteraz organizovali aktivačné práce pre ľudí bez práce.
„Máme jedného koordinátora, ktorý sa stará o 20 až 25 ľudí. Robota sa vždy pre nich nájde,“ povedal nám zástupca starostu Ľubomír Liskaj.
Dávať robotu nie je pre obce nič nové
V turčianskych obciach majú, a mnohé aj veľmi dobré, skúsenosti s aktivačnými prácami, takže dať robotu ľuďom, ktorí robiť chcú, nie je pre nich nič nové. „Urobia neskutočne veľa drobných prác. Keby sme si ich objednávali vo firmách, tak určite prerobíme,“ chváli svojich ľudí starostka Koštian nad Turcom Anna Hlinková. Vymenúva zároveň, čo všetko robia.
„Od odpratávania snehu, čistenia dediny od odpadkov, vysypávania smetných košov cez kosenie, práce na cintoríne, v škôlke, škole – na dedine je vždy čo robiť. Škoda by bola nepodať pomocnú ruku aj ďalším, no mám obavy z neprispôsobivých. Za tie roky sa mnohí vyprofilovali – kto chcel robiť, ten si robotu už našiel,“ zamýšľa sa starostka.
No pripomenula zároveň, že v súvislosti s odrábaním dávok v hmotnej núdzi je veľmi dôležitá zrozumiteľná komunikácia s úradom práce a jasné vymedzenie povinnosti, aby obciam nevznikali rôzne dodatočné náklady na túto aktivitu.
ČO JE ÚLOHOU AKTIVAČNÝCH CENTIER
- Vyhľadávanie, kontaktovanie a komunikácia s inštitúciami, ktoré vykonávajú činnosti verejnoprospešného charakteru.
- Uzatváranie písomných dohôd medzi úradom a organizátorom.
- Výber vhodných občanov v hmotnej núdzi na vykonávanie dohodnutých pracovných činností na základe charakteristiky činností uvedených v dohode s organizátorom a profilácie občana za účelom jeho efektívneho umiestnenia.
- Práca so všetkými občanmi v hmotnej núdzi, ktorí pre zachovanie nároku na dávku v hmotnej núdzi musia odpracovať 32 hodín bez ohľadu na to, či sú uchádzačmi o zamestnanie.
- Príprava dohôd s uchádzačmi o zamestnanie na príspevok na aktivačnú činnosť formou menších obecných služieb.
- Zabezpečovanie výkonu dohodnutých činností občanov, odovzdanie ponuky klientom, sledovanie a kontrola realizácie prác, spracovanie dochádzky a podkladov pre výpočet dávok v hmotnej núdzi.