A po troch dňoch im kňaz rozum nasype

Medzi najveselšie obdobia roka ľudia oddávna zaraďujú fašiangy. Začínajú sa 6. januára, teda od Troch kráľov, a trvajú do Popolcovej (Škaredej) stredy, čo tohto roku bude 5. marca. Ich čas je pohyblivý, lebo súvisí so začiatkom Veľkého pôstu, t. j. 40 dní

Minuloročné pozývanie na zábavu v Blatnici.Minuloročné pozývanie na zábavu v Blatnici. (Zdroj: Michal Lašut)

pred Veľkou nocou.

MARTIN. Fašiangy sú dňami zábav, karnevalov, svadieb; ich podstatou sú i veselice, maškarády, tance za dobrú úrodu či nahováračky. Podľa prameňov z obdobia Veľkej Moravy sa na našom území už v 9. storočí používal termín „mjasopust“, ako označenie konca jedenia mäsa pred pôstom. V Česku sa mierne pozmenené označenie masopust používa dodnes . My sme však prebrali slovo fašiangy, odvodené z nemeckého „fašang“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tradičné zvyky a úkony mali zabezpečiť plodnosť, úrodu a hojnosť. Je to čas zábav a duševného relaxu. Najlepšie pre mládež bolo, keď fašiangy trvali čo najdlhšie. Vtedy sa konali svadby a povydávalo sa čo najviac dievčat. Preto sa i hovorilo: „Fašiang sa už kráti, už sa nenavráti, staré dievky plačú, že sa nevyskáču“. V tomto čase sa konali zabíjačky...Najmä v Turci boli veselé, o čom svedčí i táto humoreska, vraj popretkávaná zo skutočných príhod :

SkryťVypnúť reklamu

- Nože, príďte !

- Prídem. Nože donesiem !

Možno aj takto sa odohrával rozhovor medzi gazdom z Príboviec, ktorý mal už prasa súce do koryta a zbiehali sa mu sliny na obar – a medzi mäsiarom z Necpál , ktorý bol na to predurčený, ošacovaný inými, mal všetkých päť (prstov) a vedel vždy ako, kde a kedy štvornohé domáce zviera – ozrutnú sviňu – pichnúť, streliť alebo ovaliť. A musel ešte rozoznať brechot od kvíkania. Spôsobov vraždy pri domácich zabíjačkách nie je veľa. Raz sa vraj stalo, že obeť, vidiac neschopnosť svojich „vrahov“, skočila a sama sa prepichla...

Stalo sa, že brava na jednej zabíjačke pichli nožom tak nešikovne, že niekoľko hodín trvalo, kým ho celá rodinná perepúť i so susedmi chytili. A vidieť kľučkovať dvestokilového brava s nožom v chrbte, nie je pohľad najvďačnejší. A stalo sa i to, že sviňa ležala zabitá v koryte...keďže ešte nebola nachystaná horúca voda na obáranie, išli si chlapi vypiť do domu, no čo, veď voda aj bez nich zovrie ! Keď sa po chvíli vrátili, boli azda nadmieru prekvapení, lebo milá sviňa v koryte neležala (ani pri ňom). Hľadali, hľadali (ako v tej rozprávke), ale nájsť ju nemohli. V lete, keď sa v humne minula slama, našli zvyšky svine tam...

SkryťVypnúť reklamu

Každý mäsiar má svoj pracovný poriadok. Dobre je, keď sa prasa či prasiatko, rozštvrtí už na dvore, na kladke, a polky sa pozanášajú do izby. Dobre je, ak sa s nimi trafí do tej správnej miestnosti. Nežnejšie osadenstvo zatiaľ varí kotlovinu, pripravuje olovrant ku ktorému nesmie chýbať ďalší pár borovičiek. (V mnohých slovenských dedinách tvrdia, že do páru je za tri !).

Na jednej takejto fašiangovej zabíjačke v Turanoch, sa stalo, že nemohli nájsť polovicu bravčovej hlavy. Obe polovice boli totiž ešte na dvore v hrnci a susedov pes si mohol teda vybrať. Ako mohol predsa tušiť, že sa to dáva do tlačenky ?!

Príjemnejšou časťou takéhoto sviatočného dňa je finálna výroba klobás, jaterníc a tlačenky (ja mám rád aj švankés). Udiareň zvykla stávať za domov alebo na dvore a gazda ju mal pod dozorom. Vo dne, v noci. Často sa stalo, že ráno bola prázdna. Gazda zrejme zaspal, no odvtedy spávať nemohol...Od zlosti !

SkryťVypnúť reklamu

Bolo to v čase fašiangov a zabíjačiek. Akísi potrundžení mládenci išli zo zábavy zo Sučian. Na moste zrazu vidia voľačo ležať .Vyzeralo to ako veľká húsenica. Trochu sa zháčili, ale jeden, taký smelší, vyhlásil: - Chlapi, zabime to ! I mládenci nelenili, rozdupali „húsenicu“ a potom s radosťou vykríkli: - Ej, ale sme dobre vykonali ! Pozrite, koľko to malo mladých ! Bola to totiž jaternica, ktorú stratil cestou zo zabíjačky podobne naladený kamarát.

Kým v minulostiboli fašiangy časom priadok, zakáľačiek a svadieb, dnes už stačí navštíviť hociktorý obchod, mäso sme pojedli cez Vianoce a svadbíme sa, keď to peňaženka a iné okolnosti dovolia. Z írečitých fašiangov sa asi najviac hlásime k poslednému trojdniu: nedeľa – pondelok – utorok, vyvrcholeniu v podobe posledného fašiangu, či ako sa zvyklo hovorievať – „bláznivým i šalonym dňom, ostatkom, mjesopustu, mjasnici“...

Jozef Ignác Bajza, autor prvého slovenského románu, v roku 1795 zaznačil výpoveď istého tureckého posla, ktorý po návrate z našich krajov rozprával o obyčajoch ľudí. Medzi iným povedal :

„...Najčudnejšie je, že v isté zimné tri dni, ktoré oni poslednými fašiangovými volajú, väčšina ľudí tratí rozum, lebo po domoch i po uliciach rozličné bláznivosti vyvádzajú – spievajú, tancujú, preobliekajú sa za maškary. Na štvrtý deň idú do kostola, kde i kňaz akýmsi práškom čelá posype a hneď sa im rozum navracia...“

Autor: Pavol M. Kubiš

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 447
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 630
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 413
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 462
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 048
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 648
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 4 108
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Obľúbený predajca elektroniky NAY pokračuje vo svojom VEĽKOM VÝPREDAJI.


Anastasia Kuzminová a Liliana Hausnerová.

Liliana Hausnerová si vďaka svojej bežeckej záľube užila deň, na ktorý nezabudne do konca života.


Branislav Kováčik z Martina.

Husle Branislava Kováčika poznajú vo svete.


Monika Maruňáková 1

Uctili si dôležité momenty našich dejín.


TASR

Už ste čítali?