Streda, 5. august, 2020 | Meniny má HortenziaKrížovkyKrížovky

A po troch dňoch im kňaz rozum nasype

Medzi najveselšie obdobia roka ľudia oddávna zaraďujú fašiangy. Začínajú sa 6. januára, teda od Troch kráľov, a trvajú do Popolcovej (Škaredej) stredy, čo tohto roku bude 5. marca. Ich čas je pohyblivý, lebo súvisí so začiatkom Veľkého pôstu, t. j. 40 dní

Minuloročné pozývanie na zábavu v Blatnici.Minuloročné pozývanie na zábavu v Blatnici. (Zdroj: Michal Lašut)

pred Veľkou nocou.

MARTIN. Fašiangy sú dňami zábav, karnevalov, svadieb; ich podstatou sú i veselice, maškarády, tance za dobrú úrodu či nahováračky. Podľa prameňov z obdobia Veľkej Moravy sa na našom území už v 9. storočí používal termín „mjasopust“, ako označenie konca jedenia mäsa pred pôstom. V Česku sa mierne pozmenené označenie masopust používa dodnes . My sme však prebrali slovo fašiangy, odvodené z nemeckého „fašang“.

Tradičné zvyky a úkony mali zabezpečiť plodnosť, úrodu a hojnosť. Je to čas zábav a duševného relaxu. Najlepšie pre mládež bolo, keď fašiangy trvali čo najdlhšie. Vtedy sa konali svadby a povydávalo sa čo najviac dievčat. Preto sa i hovorilo: „Fašiang sa už kráti, už sa nenavráti, staré dievky plačú, že sa nevyskáču“. V tomto čase sa konali zabíjačky...Najmä v Turci boli veselé, o čom svedčí i táto humoreska, vraj popretkávaná zo skutočných príhod :

Skryť Vypnúť reklamu

- Nože, príďte !

- Prídem. Nože donesiem !

Možno aj takto sa odohrával rozhovor medzi gazdom z Príboviec, ktorý mal už prasa súce do koryta a zbiehali sa mu sliny na obar – a medzi mäsiarom z Necpál , ktorý bol na to predurčený, ošacovaný inými, mal všetkých päť (prstov) a vedel vždy ako, kde a kedy štvornohé domáce zviera – ozrutnú sviňu – pichnúť, streliť alebo ovaliť. A musel ešte rozoznať brechot od kvíkania. Spôsobov vraždy pri domácich zabíjačkách nie je veľa. Raz sa vraj stalo, že obeť, vidiac neschopnosť svojich „vrahov“, skočila a sama sa prepichla...

Stalo sa, že brava na jednej zabíjačke pichli nožom tak nešikovne, že niekoľko hodín trvalo, kým ho celá rodinná perepúť i so susedmi chytili. A vidieť kľučkovať dvestokilového brava s nožom v chrbte, nie je pohľad najvďačnejší. A stalo sa i to, že sviňa ležala zabitá v koryte...keďže ešte nebola nachystaná horúca voda na obáranie, išli si chlapi vypiť do domu, no čo, veď voda aj bez nich zovrie ! Keď sa po chvíli vrátili, boli azda nadmieru prekvapení, lebo milá sviňa v koryte neležala (ani pri ňom). Hľadali, hľadali (ako v tej rozprávke), ale nájsť ju nemohli. V lete, keď sa v humne minula slama, našli zvyšky svine tam...

Skryť Vypnúť reklamu

Každý mäsiar má svoj pracovný poriadok. Dobre je, keď sa prasa či prasiatko, rozštvrtí už na dvore, na kladke, a polky sa pozanášajú do izby. Dobre je, ak sa s nimi trafí do tej správnej miestnosti. Nežnejšie osadenstvo zatiaľ varí kotlovinu, pripravuje olovrant ku ktorému nesmie chýbať ďalší pár borovičiek. (V mnohých slovenských dedinách tvrdia, že do páru je za tri !).

Na jednej takejto fašiangovej zabíjačke v Turanoch, sa stalo, že nemohli nájsť polovicu bravčovej hlavy. Obe polovice boli totiž ešte na dvore v hrnci a susedov pes si mohol teda vybrať. Ako mohol predsa tušiť, že sa to dáva do tlačenky ?!

Príjemnejšou časťou takéhoto sviatočného dňa je finálna výroba klobás, jaterníc a tlačenky (ja mám rád aj švankés). Udiareň zvykla stávať za domov alebo na dvore a gazda ju mal pod dozorom. Vo dne, v noci. Často sa stalo, že ráno bola prázdna. Gazda zrejme zaspal, no odvtedy spávať nemohol...Od zlosti !

Skryť Vypnúť reklamu

Bolo to v čase fašiangov a zabíjačiek. Akísi potrundžení mládenci išli zo zábavy zo Sučian. Na moste zrazu vidia voľačo ležať .Vyzeralo to ako veľká húsenica. Trochu sa zháčili, ale jeden, taký smelší, vyhlásil: - Chlapi, zabime to ! I mládenci nelenili, rozdupali „húsenicu“ a potom s radosťou vykríkli: - Ej, ale sme dobre vykonali ! Pozrite, koľko to malo mladých ! Bola to totiž jaternica, ktorú stratil cestou zo zabíjačky podobne naladený kamarát.

Kým v minulostiboli fašiangy časom priadok, zakáľačiek a svadieb, dnes už stačí navštíviť hociktorý obchod, mäso sme pojedli cez Vianoce a svadbíme sa, keď to peňaženka a iné okolnosti dovolia. Z írečitých fašiangov sa asi najviac hlásime k poslednému trojdniu: nedeľa – pondelok – utorok, vyvrcholeniu v podobe posledného fašiangu, či ako sa zvyklo hovorievať – „bláznivým i šalonym dňom, ostatkom, mjesopustu, mjasnici“...

Jozef Ignác Bajza, autor prvého slovenského románu, v roku 1795 zaznačil výpoveď istého tureckého posla, ktorý po návrate z našich krajov rozprával o obyčajoch ľudí. Medzi iným povedal :

„...Najčudnejšie je, že v isté zimné tri dni, ktoré oni poslednými fašiangovými volajú, väčšina ľudí tratí rozum, lebo po domoch i po uliciach rozličné bláznivosti vyvádzajú – spievajú, tancujú, preobliekajú sa za maškary. Na štvrtý deň idú do kostola, kde i kňaz akýmsi práškom čelá posype a hneď sa im rozum navracia...“

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako zvýšiť testosterón? Najlepší doplnok výživy pre mužov
 2. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 3. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 4. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 5. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 6. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 7. Už 20 rokov ponúka Kaufland široký sortiment za výhodné ceny
 8. Moderná športová hala vďaka PEM Buildings
 9. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete
 10. Chystáte sa na Baby shower? Tri tipy, ako potešiť budúcu mamičku
 1. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 2. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 3. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 4. Pochod smrti
 5. Ručné ovládanie auta – šanca pre vodičov s hendikepom
 6. A na týchto miestach ste už boli?
 7. Konečne nažive
 8. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 9. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 10. Reforma
 1. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 22 118
 2. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 17 294
 3. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 13 030
 4. Gaderská dolina poteší celú rodinu 11 460
 5. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 10 358
 6. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 10 259
 7. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 10 063
 8. Hľadáte bezstarostný relax? Dovolenkujte v hoteli pre dospelých 9 717
 9. Nové články môžete na SME.sk čítať prvú hodinu zadarmo 9 629
 10. Čas na zmenu banky je tu - za prenos účtu môžete získať 300 eur 9 610
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Právna poradňa: Ako riešiť spory rodičov a detí

V právnej poradni odpovedáme na otázky čitateľov. Dnes na tému: Ako riešiť spory rodičov a detí.

DISKUSIA NAŽIVO: Petícia za stravné lístky

Diskusiu vysielame v stredu 5. augusta o 13.00.

Kríza - nekríza, martinskí poslanci si schválili odmeny

Poslancom martinského mestského zastupiteľstva vyplatia mimoriadnu odmenu. Každý dostane 500 eur, pričom o návrhu sa hlasovalo bez diskusie.

Ilustračné foto.

FOTO: Práce na atletickej dráhe finišujú

Práce na prvej etape nového atletického štadióna v Martine sa dostávajú do finálnej fázy. Svoju tvár dostávajú už aj jednotlivé sektory.

Nová atletická dráha.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Detektorom kovov prehľadával pole, teraz mu hrozí až päť rokov

Muža s detektorom kovov si všimol policajt v civile.

Česi sa vracajú na svoje kysucké chalupy

Požiadavky počas pandémie boli rôzne, niektorí chceli od obce dokonca polievať kvety.

Vodiči MHD denne riskujú na križovatke, chcú zrkadlo. Polícia nesúhlasí

Šoféri musia prudko brzdiť, keďže oprotiidúce auto vidia až na poslednú chvíľu.

Hľadajú Vargu a Lakatoša, utekajú pred políciou

Pátrajú po dvoch mužoch. Ak ste ich videli, kontaktujte políciu.

Už ste čítali?