MARTIN. „Neviem si predstaviť deň bez prechádzky k medokýšu,“ hovorí mladá mamička Gabriela, ku ktorej sa v nedávnu nedeľu pridala i kamarátka Eva. „Je to pekné miesto, vďaka za to, čo tam pribudlo v minulom roku. Deti sa majú konečne kde vyšantiť, a to v peknom prostredí, dospelí posedieť, odpočinúť si,“ tvrdili svorne a pridali skúseností, že do areálu radi nazrú aj turisti, ktorí si prídu pozrieť skanzen.
To, o čom mamičky hovoria ako o hotovej veci, sa udialo len v minulom roku. Ľudí dlhodobo trápil zanedbaný areál, hoci k nemu smerovali kroky mnohých Martinčanov, ktorí si chceli oddýchnuť v okolí prameňa. No ten bol zarastený burinou, schody k nemu sa rozsýpali pod nohami, na poškodených lavičkách sa nedalo sedieť, miesto evidentne chátralo. Aktivity sa ujali poslanci mestskej časti Ľadoveň – Jahodníky – Tomčany a spolu s mestským úradom a za asistencie mnohých dobrovoľníkov sa pustili do obnovy zanedbaného miesta.
Schody sú už opravené, lavičky osadené, pribudla informačná tabuľa i ohniská a drevené sedenie na oddych. Areál vybavili odpadkovými košmi, stojanmi na bicykle, deti majú novú šmýkačku, hojdačku, rybu i kuriatko na pružine. „Detský mobiliár je riadne certifikovaný a zodpovedá normám bezpečnosti,“ povedal krátko po otvorení areálu v septembri minulého roku vtedajší hovorca mesta Jozef Petráš. Na to všetko sa združili finančné prostriedky z projektových zdrojov a mestskej časti. Premena zanedbaného priestoru na oddychovú zónu stála 11 400 eur, pričom 5 600 eur mesto získalo z grantového programu Pohoda za mestom od spoločnosti Heineken a Nadácie Ekopolis. Ďalšími 2 500 eurami prispela mestská časť a 600 eur išlo z rozpočtu mesta.
Brigády, čistenie areálu i prameňa, osadzovanie mobiliáru na tomto známom mieste, ktoré patrí aj z hľadiska nástupu do Múzea slovenskej dediny v martinských Jahodníckych hájoch, medzi kľúčové aj pre čulý turistický ruch, má pokračovať výstavbou nájazdovej rampy pre bicykle a matky s kočíkmi a uvažuje sa aj o využití budovy, ktorá pri prameni stojí bez úžitku. Zub času ju poškodil, aktivisti by ju radi využili na rôzne voľnočasové aktivity, no ukazuje sa, že síce stojí, čo vidí každý, ale nelegálne. Nikde nie sú o nej a ani stavebníkovi dostupné žiadne známe doklady. Na radnici dedukujú, že ju kedysi postavili bez stavebného povolenia na pozemku, ktorý dnes sčasti patrí mestu, sčasti fyzickým osobám a štátu.
„Mesto chce túto stavbu zlegalizovať a stať sa jej vlastníkom,“ povedala nedávno na rokovaní poslancov prednostka Mestského úradu v Martine Katarína Katinová a dodala, že dobrým bodom pre tento zámer je fakt, že mesto je vlastníkom pozemku, na ktorom stavba stojí. Termín je ale v nedohľadne. „Rokovať treba s jednotlivými spoluvlastníkmi pozemku, vrátane Slovenského pozemkového fondu,“ dodala.