MARTIN. Unikátny projekt environmentálnej výchovy v Turci mal mať od januára novú adresu – Základnú školu na Mudroňovej ulici v Martine. Stalo sa tak na základe rozhodnutia poslancov martinského mestského parlamentu, ktorí takto koncom minulého roku uzavreli rozkolísanú kapitolu existencie tohto druhu výchovy v minulom školskom roku. Zastrešovalo ju Centrum voľného času Turčianska Štiavnička a dopadol na ňu, rovnako ako na ostatné centrá na Slovensku, tieň nového systému financovania, čo sa mohlo skončiť aj zánikom projektu, ktorý nemá na Slovensku obdobu.
Projekt, ktorý sa vzťahuje na všetky školopovinné deti, ba i deti predškolského veku v Turci nemohol pri novom systéme financovania prežiť, keďže obec ho utiahnuť nemohla. Centrum síce vlani dostalo od mesta Martin grant vo výške 10-tisíc eur, ale to sotva stačilo na prežitie do konca školského roka, aj keď ľudia v ňom znížili výdavky na existenčné minimum.
„Získali sme síce pre nový školský rok niekoľko desiatok zmlúv na environmentálnu výchovu detí z turčianskych obcí, no podstatné pre prežitie sú pre nás martinské deti,“ opakovane na rokovaní komisie, kultúry, školstva a vzdelávania hovoril riaditeľ centra Ivan Hrozienčík. Preto sa aj na Martin sústredila snaha ľudí z centra i spomínanej komisie, ktorá ústila do úlohy nájsť pre projekt environmentálnej výchovy nový existenčný rámec.
„Riaditelia základných škôl v Martine v prieskume na jar minulého roku označili environmentálnu výchovu za takú, ktorú treba určite zachovať,“ povedal predseda komisia Bruno Horecký na rokovaní mestského zastupiteľstva. Komisia považovala záchranu projektu za jednu zo svojich kľúčových úloh. V Martine sa len z jedného ročníka v centre vzdelávalo od 370 do 440 detí, čo je spolu za všetky ročníky základnej školy okolo tritisíc detí.
„Environmentálna výchova je v základných školách jednou z prierezových tém a prelína sa so všetkými predmetmi, čo korešponduje s učebnými osnovami. Preto sa pri zvažovaní alternatív ako ju organizovať ukazoval ako najpriechodnejší návrh pričleniť ju k ZŠ na Mudroňovej ulici podobne ako dopravnú výchovu k ZŠ Alexandra Dubčeka,“ ozrejmila poslancom v novembri minulého roku vedúca odboru spoločenských služieb MsÚ v Martine Katarína Tomášová. Poslanci tento zámer schválili, rovnako ako schválili pre tento projekt z rozpočtu 50-tisíc eur. Environmentálna výchova sa mala i naďalej organizovať na troch elokovaných pracoviskách – v Turčianskej Štiavničke, Turčianskom Petre a Blatnici.
Najlepšia školička na svete – tak ju nazývajú deti, má v najbližších mesiacoch o existenciu postarané. No po rokovaní poslancov vo februári tohto roku pod iným organizačným rámcom. Je ním občianske združenie, ktoré sa o schválené finančné prostriedky bude uchádzať cez žiadosť o dotáciu. Dostane ich v dvoch splátkach, druhú po zúčtovaní prvej.