TURČIANSKE TEPLICE. Hlavná kontrolórka mesta Turčianske Teplice Beata Gáborová uspela v spore s radnicou a po takmer roku a pol jej mesto vyplatilo odmenu vo výške jej funkčného platu aj s úrokmi, na ktorú mala po dosiahnutí veku 50 rokov nárok. Ten vyplýva z kolektívnej zmluvy, ktorú primátor mesta Michal Sygút podpísal s odbormi.
Odmenu formou uznesenia ešte z októbra 2012 odporúčali primátorovi vyplatiť aj poslanci mestského zastupiteľstva.
Chránila si svoje práva
„Keďže mi odmena ani po tomto odporučení nebola vyplatená, v záujme ochrany svojich práv som podala žalobu na Okresný súd v Martine,“ vysvetlila svoje následne kroky Beata Gaborová.
Súd dal kontrolórke za pravdu a 15. júla 2013 zaviazal mesto zaplatiť navrhovateľke odmenu aj s príslušným úrokom z omeškania a trovami konania.
Spor o odmenu však pokračoval ďalej, mesto sa odvolalo na Krajský súd v Žiline. Nič sa však nezmenilo, krajský súd 29. novembra 2013 potvrdil rozsudok nižšej inštancie a opätovne zaviazal mesto Turčianske Teplice uhradiť oprávnenú odmenu aj s príslušenstvom.
„Ani po nadobudnutí právoplatnosti rozsudku mesto neuhradilo predmetnú sumu, a tak som celú záležitosť postúpila na konanie súdnemu exekútorovi,“ povedala Beáta Gáborová.
Zlom v celom spore nastal pred dvomi týždňami, keď ešte pred samotným výkonom exekúcie zamestnávateľ vyplatil kontrolórke odmenu aj s úrokmi.
„Celý konflikt bol úplne zbytočný a vôbec k nemu nemuselo dôjsť. Stačilo zvoliť len korektný prístup namiesto osobnej diskriminácie,“ myslí si Beata Gáborová.
Primátor si stojí za svojim
Primátor Turčianskych Teplíc Michal Sygút je presvedčený o tom, že podľa kolektívnej zmluvy sa odmena pri príležitosti životného jubilea vypláca za prácu, resp. pracovné zásluhy.
„Hlavná kontrolórka v roku 2009 porušila pracovnú disciplínu tým, že týždeň absentovala v práci bez súhlasu zamestnávateľa a v roku 2011 ju upozornilo mestské zastupiteľstvo na zanedbávanie pracovných povinností, ktoré jej vyplývajú z funkcie, o čom svedčí aj prijaté uznesenie. Práve tieto dôvody ma viedli odmenu nevyplatiť,“ vysvetľoval svoje počínanie šéf teplickej radnice.
Michal Sygút na našu otázku, či celý spor nepovažuje za zbytočný a osobný odpovedal, že si stojí za svojím konaním. Podľa jeho slov hlavnej kontrolórke odmena neprináleží.
„Avšak akceptujem rozhodnutie súdu a stanovenú čiastku 1 360 eur sme preto vyplatili. Z toho bol jej funkčný plat 1 145 eur, ročný úrok 8,75 percenta vo výške 147,40 eur a zároveň aj trovy z konania 68,50 eur,“ povedal primátor.
Beáta Gáborová argumentáciu Michala Sygúta odmietla.
„Reči o tom, že som absentérka ma doslova ponižujú a urážajú a ak to bude ďalej pokračovať, zvážim aj právne kroky. Pred odchodom na dovolenku som si vypísala dovolenkový lístok a požiadala som kolegyňu, aby ho dala primátorovi podpísať. Je to bežná prax. Nakoniec súd tieto okolnosti posudzoval a rozhodol v môj prospech,“ pripomenula pred poslancami hlavná kontrolórka.
Dohra pred poslaneckým zborom
Spor mal dohru aj na rokovaní štvrtkového mestského zastupiteľstva. Otvoril ju poslanec Zdeno Fakač (KSS), ktorý navrhol uznesenie, aby mestské zastupiteľstvo odporučilo primátorovi Michalovi Sygútovi uhradiť škodu vo výške 215,90 eur, ktorú mestu svojím konaním spôsobil.
„Ak všade vyhlasuješ, že ty si štatutár, že ty všetko podpisuješ, tak prevezmi zodpovednosť,“ vyzval primátora poslanec.
Zastupitelia návrh svojho kolegu šiestimi hlasmi z desiatich prítomných schválili. Dvaja nehlasovali a dvaja sa hlasovania zdržali.
„Pokiaľ mi poslanci mestského zastupiteľstva budú chcieť úrok z omeškania a súdne trovy zosobniť, nebudem sa tomu brániť a náklady uhradím“ napísal nám ešte pred zastupiteľstvom Michal Sygút. Svoje slová potom vo štvrtok večer zopakoval aj pred poslancami.