MARTIN. Seniori sú vďačným terčom podvodníkov. Na vlastnej koži to pocítila aj Mária, ktorá býva na jednom z martinských sídlisk. O manžela prišla pred niekoľkými rokmi, a tak v súčasnosti žije v dvojizbovom byte sama. Pravdepodobne kombinácia pocitu osamelosti a dôverčivosti spôsobila, že pred pár mesiacmi neodolala naoko atraktívnej ponuke napísanej na malom letáčiku, ktorý našla v schránke.
Sľuby pretlačili racionalitu
V minulosti už lákadlám, ktoré sľubovali pestrofarebné pozvánky, veľakrát odolala a putovali rovno do koša. Vo svojom okolí totiž mala niekoľko známych, ktorí sa dali oklamať.
„Aj môj nebohý manžel sa zakaždým poriadne rozčertil, keď našiel takýto letáčik v pošte. Takisto ma stále varoval, aby som sa neopovážila niekedy na podobnú akciu cestovať. Dobre ma poznal a vedel, že som oveľa dôverčivejšia ako on,“ spomína so slzami v očiach 73-ročná žena.
Sľub výletu do atraktívnej lokality spojený s chutným obedom v známom kaštieli, samozrejme zadarmo, a k tomu prekvapenie vo forme darčeka potlačili racionálne úvahy. Drobným písmom napísaný oznam o prezentácii sa zdal ako ľahko zvládnuteľný problém.
„Ešte ráno pred odchodom som si stále dookola opakovala, že nesmiem nič kúpiť,“ hovorí.
Priesvitný rezeň a suché zemiaky
Jasný slnečný deň rozhodnutie cestovať ešte umocnil. Netreba stále sedieť doma, veď raz za čas by človek mal zmeniť prostredie a spoznať nových ľudí.
Osadenstvo autobusu tvorili takmer bez výnimky dôchodcovia, takže bolo o čom rozprávať. Počas cesty sa pospomínali nízke dôchodky, drahé potraviny, ale tiež vnúčatá a nechýbali ani príhody z mladosti. V dobrej nálade tak všetci dorazili na miesto uvedené v letáčiku. Dokonalá idylka sa však postupne začala vytrácať.
„Sľúbený program poriadne okresali. Výhovorky striedali ospravedlnenia a zrazu sme všetci sedeli v miestnom kultúrnom dome a pred každým bol tanier s chladným rezňom tenkým ako priesvitný papier a suchými zemiakmi,“ pokračuje dôchodkyňa.
Premyslená manipulácia
Následne na scénu nastúpili predajcovia a ich manipulátorské techniky. Dokonale premyslený nátlak platil i na Máriu. Zrazu bola dezorientovaná a predsavzatie nič nekúpiť dostávalo poriadne rany.
„Raz som sa ich bála, raz sa mi zdali strašne milí. Nenapadali mi žiadne protiargumenty a keď si ma jeden absolútne bezmocnú zobral bokom, za pár minút som podpísala akúsi zmluvu,“ krúti hlavou.
Keďže ju rodičia už od malička upozorňovali na riziká zadlžovania, využila ponuku predajcu a nechala sa zaviesť do neďalekej banky, kde vybrala peniaze.
„Vtedy mi ešte celkom nedošlo, že tá suma je obrovská a stále som si akoby nahovárala, že kúpený tovar za to stojí,“ opisuje svoje pocity.
Pred dcérou sa hanbila
Po pár dňoch ale prišlo tvrdé vytriezvenie. Nekvalitné produkty zo skrine radšej ani nevyberala. Dokonca sa so svojou kúpou nepochválila ani vlastným deťom.
„Veľmi som sa hanbila. Dcéra ale videla, že ma niečo trápi. Stále sa vypytovala, či je všetko v poriadku a nakoniec zo mňa vytiahla priznanie.“
Potom sa ešte spoločnými silami pokúsili nekvalitný a predražený tovar vrátiť. Predajcovia sa však už na adrese, ktorú uviedli v kúpnej zmluve, nenachádzali. Tovar nebolo komu vrátiť, na listy nikto neodpovedal, a tak všetky ich aktivity zostali bez odozvy.
„Viem, že niektorí dopadli ešte oveľa horšie. Mne zostalo aspoň na pohreb,“ so sklonenou hlavou dorozprávala svoj smutný príbeh Mária.
Desať dôležitých rád
Pri oslovení
1.Preverte si údaje na pozvánke o organizátorovi a jeho ponuke na internete, na Slovenskej obchodnej inšpekcii, alebo sa poraďte s blízkymi. Ak máte pochybnosti, na ponuku radšej nereagujte.
Pri cestovaní na akciu
2. Vždy si so sebou zoberte vodu a jedlo.
3. Neberte si so sebou viac peňazí, ako je naozaj nevyhnutné.
4.Neodovzdávajte svoje osobné doklady organizátorom.
Počas prezentácie alebo predaja
5. Ak by vám bolo bránené v odchode z akcie, alebo ak by ste pociťovali nátlak či vyhrážanie, volajte 158, 159 alebo 112.
6. Nepodpisujte zmluvy o spotrebnom úvere, pokiaľ ste si zmluvu riadne neprečítali.
7. Nevyužívajte možnosť odvozu do banky alebo k bankomatu za účelom vybratia peňazí.
8.Ak si niečo kúpite, trvajte na predložení potvrdenia o kúpe (bloček a záručný list).
Po kúpe
9. Máte právo odstúpiť od zmluvy bez udania dôvodu do 7 dní, potrebujete však bloček alebo zmluvu o úvere.
10. Peniaze vám musia vrátiť do 15 dní od dátumu, kedy ste odstúpili od zmluvy. Odstúpenie od zmluvy pošlite „predajcovi“ doporučenou poštou a zásielku radšej poistite.
ZDROJ: MINISTERSTVO VNÚTRA SR