MARTIN. Výstava v Slovenskom národnom múzeu v Martine Naša budúcnosť v našej minulosti, ktorú sprístupnili 7. marca, predstavuje obyčaje, ktoré dodnes pretrvali v regiónoch, v ktorých sa združujú slovenské komunity v Maďarsku. Návštevníci si na nej napríklad sprítomnia Vianoce vo Veňarci, Svadbu v Ečeri, Fašiangy v Mlynkoch, Veľkú noc v Baňačke, Turíce v Maglóde, sviatok Božieho tela v Čemeri, posvätenie pšenice v Pišpeku, žatvu u Tirpákov, poďakovanie za úrodu v Sarvaši i oberačky na Kestúci.
„Slováci žijúci v Maďarsku už síce úplne jazykovo splynuli so svojou novou domovinou, no na krajinu, z ktorej prišli, stále nezabudli,“ informuje manažérka SNM Milena Kiripolská a dodáva, že to, čo ich spája, sú spoločné tradície, ktoré naďalej formujú ich identitu.
„Ide o kalendárne zvykoslovie, sviatky hospodárskeho a cirkevného roka nadobudli v novom tisícročí v živote Slovákov nové funkcie,“ pripomína Kiripolská.
Výstava ukazuje, že slovenské komunity žijú roztrúsené na území Maďarska už viac ako 350 rokov. Predkovia dnešných Slovákov odišli na dolnú zem, pretože z vlasti ich vyháňali hospodárske, spoločenské i svetonázorové dôvody. „Osadníci sa usídlili v hornatých krajoch aj nížinatých oblastiach a živilo ich lesné hospodárstvo, poľnohospodárstvo (najmä chov dobytka, lov rýb), pálenie vápna a uhlia. Slováci v Maďarsku nezanedbávali ani tradičné remeslá a ďalej sa venovali napríklad drotárstvu a sklárstvu,“ uvádza Kiripolská.
Výstava bude v priestoroch Slovenského národného múzea v Martine na Malej hore otvorená do 30. júna 2014.