Rozhodnutie odovzdať svoj hlas jednému z kandidátov na prezidenta považovali niektorí Turčania za svoju občiansku povinnosť. Iná skupina ľudí voľby odignorovala, pretože sú z politiky sklamaní a neveria už nikomu, ďalší si možno počkajú na druhé kolo. Boli však aj takí, ktorí boli v práci a nenašli si čas na hlasovanie.
Pribrzdila ho robota aj ponuka
V Podhradí sme na zastávke oproti volebnej miestnosti zastihli šoféra autobusu Petra z Ďanovej, ktorý mal práve v tento deň službu.
„Od siedmej rána do deviatej večer som v robote a keby som aj chcel, odvoliť nestihnem. Ale aj tak by som si nemal z koho vybrať a rozhodnutie preto nechám na druhých,“ povedal autobusár, ktorý možno zahlasuje v druhom kole. Ak nebude opäť v práci.
Naopak, pre Janu Žúborovú zo Šútova sú akékoľvek voľby sviatkom a zároveň aj občianskou povinnosťou. Zúčastňuje sa na viacerých, pričom okrem prezidentských za výnimočné považuje aj starostovské.
„Prezident reprezentuje krajinu, starosta zas dedinu, v ktorej žijem. Obaja sú dôležití. Hlava štátu by mala byť hlasom ľudí. Viem, že nemôže všetko ovplyvniť, ale mal by sa ich vedieť zastať,“ zamyslela sa Šútovčanka, ktorej sa pozdával aj súčasný prezident Ivan Gašparovič. „Nesklamal ma, som s ním spokojná.“
Svoboda – to bol prezident
Trpké sklamanie z politiky už niekoľko rokov pociťuje Ľudovít Adamé z Konského. Ani v sobotu poobede ešte nebol rozhodnutý, či do pár kilometrov vzdialenej volebnej miestnosti v Podhradí, kde volia aj obyvatelia z osady, vôbec zavíta.
„Možno by som aj išiel, keby to nebolo tak ďaleko. Avšak po mojich neblahých skúsenostiach už asi nedokážem veriť žiadnemu politikovi, lebo v minulosti som prišiel o veľké úspory, ktoré som vložil do nebankových subjektov. Doteraz sa nič nevyriešilo, hoci nám sľubovali, že poškodení budú odškodnení,“ posťažoval sa starší pán, ktorému sa z doterajších prezidentov najviac páčil generál Ludvík Svoboda. „Oceňoval som jeho pokoj, rozvahu a aj dobrosrdečnosť,“ spomínal na dávne časy obyvateľ Konského.
Z chaty na voľby
Vyznačiť krížik k menu jedného z adeptov na prvého muža Slovenska sa rozhodla aj početná skupina mladých Sučancov. Hoci celý víkend trávili hromadnou oslavou narodenín na chate v sučianskej doline, neváhali v sobotu prerušiť zábavu, nasadli do auta a zašli do volebnej miestnosti. Z asi 25-člennej partie sa rozhodla ísť voliť takmer polovica.
Možnosť voľby z ponúknutých kandidátov v demokratickej spoločnosti, považuje Zuzana Laučeková za svoju povinnosť.
„Nemáme zas toľko príležitostí ovplyvniť dianie v politike a práve preto by si mali ľudia vážiť, že majú šancu aj týmito voľbami niečo zmeniť. Vôbec mi neprekážalo, že som musela na chvíľu odísť z chaty, veď to máme blízko,“ povedala mladá Sučianka, ktorá sa do poslednej chvíle rozhodovala medzi dvomi kandidátmi. Napokon zavážil fakt, aby jej hlas zbytočne neprepadol a ňou zaškrtnutý kandidát sa dostal do druhého kola.
Krčma s rôznymi náladami
V jednej z turianskych krčiem, v susedstve s dvomi volebnými miestnosťami, vládla pokojná atmosféra. Niektorí ľudia sa po hlasovaní zastavili na pivo. V zadymenej miestnosti sedel aj Martinčan Peter, ktorý prišiel za kamarátom do Turian. Téma voľby u neho neprichádza do úvahy a poriadne ho rozčúlila.
„Nenávidím celú slovenskú politiku. Všetci v nej sú veľká banda. Politici nedajú chlapom dobrú robotu a dôchodcom penziu. Ťažko sa narobím na píle a aj tak málo zarobím. Za to politikom je sveta žiť. Majú vysoký plat, služobné autá, dobré jedlo a to všetko za nič. Voliť som nikdy nebol a ani nepôjdem,“ vyhlásil Martinčan rozhorčene.
Dôchodkyňa Elena Mukerová, ktorá počula náš rozhovor, s nahnevaným chlapom nesúhlasila. „Každé voľby sú dôležité. Je jedno či sú obecné, krajské alebo parlamentné. Voliť treba za každých okolností. Či je dobre alebo zle. Keby som nešla voliť, nadávala by som sama sebe, že som nebola voliť toho, koho ja chcem. Samozrejme, nemusí vyhrať môj favorit, ale mám čisté svedomie, že som mu svojim hlasom pomohla. Ľudia napokon vždy nejako rozhodnú a to treba rešpektovať. Veď o tom je demokracia,“ myslí si seniorka.
Autor: AD, RK