ociálnej pomoci a sociálnych služieb v Martine. Jeho služby sú zadarmo.
MARTIN. Životom skúšaná Martinčanka, hovorme jej trebárs Jana, musela v uplynulých mesiacoch nabrať dosť energie, aby sa dokázala vyrovnať s ranami osudu. Nebyť martinského Centra sociálnej pomoci a sociálnych služieb o niektorých dávkach a pomoci, na ktoré má nárok, by ani nevedela a trápila sa aj naďalej sama. Bezplatné poradenstvo Kataríny Grichovej jej pomohlo ľahšie zvládnuť ťažké obdobie.
Aj starostlivá matka sa chce uplatniť
Jana z Martina sa stará o svojho desaťročného telesne postihnutého syna trpiaceho navyše aj autizmom. Ku K. Grichovej sa prišla poradiť, či má jej chlapec nárok na pedagogického asistenta, ktorý by mu pomáhal v škole počas vyučovacích hodín.
„Panej som okrem tohto pomohla vybaviť aj osobného asistenta pre syna, pretože už 10 rokov bola doma, z čoho bola vyčerpaná a rada by opäť niekde pracovala,“ opísala sociálna poradkyňa. Osobný asistent tak bude s chlapcom po príchode zo školy chodiť napríklad na krúžky, do prírody, do kina, sprevádzať ho na voľnočasové aktivity.
Aby toho nebolo málo, pani Jana mala starosti aj s chorými svokrovcami, ktorých jej Katarína Grichová pomohla umiestniť do domova sociálnych služieb. Doterajšie opatrovateľské služby už nestačili zabezpečiť adekvátnu starostlivosť pre starkých trpiacich demenciou, Alzheimerom a u dedka aj rakovinou.
Keď vás smola neopúšťa
Táto časť príbehu však neskončila šťastne.
„Starký, žiaľ, zomrel po prvom týždni strávenom v domove a o niekoľko dní za ním odišla aj starká. Nešťastnej Jane sme podali pomocnú ruku i v tejto smutnej situácií a poradili jej, že má nárok na príspevok na pohreb a tiež sme pomohli s dedičským konaním,“ zmieňuje Grichová.
Janina smola sa ale týmto neskončila. Deň pred pohrebom svokrovcov havarovala na aute, ktoré ostalo zdemolované a nedalo sa viac používať. Vďaka radám z centra sa dozvedela, že môže získať príspevok na kúpu nového auta, keďže má postihnutého syna.
Spoznanie rodiny otvára možnosti
I keď do centra chodia ľudia s rôznymi problémami, dôležitú úlohu zohráva komplexné poradenstvo.
„Často sa stáva, že ľudia sa na nás obrátia len s jednou vecou, ale počas našich rozhovorov sa im otvoria aj iné možnosti. Robíme totiž sociálnu anamnézu celej rodiny, pýtame sa napríklad ako fungujú doma, kde robia, aký majú príjem a na základe toho zistíme, ako sa tomu konkrétnemu človeku dá pomôcť,“ vysvetľuje K. Grichová.
Jej poradenstvo tiež pomohlo aspoň trochu uľahčiť život jednému mužovi po mozgovej príhode. Budeme mu hovoriť Karol. Tento Martinčan sa ocitol v ťažkej situácií, keď ostal po porážke ochrnutý a odznova sa učil chodiť, rozprávať, čítať aj písať. Karolova choroba ovplyvnila aj jeho manželstvo, žena sa s ním rozviedla a musel ísť bývať k 73-ročnej mame do rodinného domu. Chuť žiť však nestratil.
„Najskôr mi zavolala jeho sestra a informovala sa, či majú nárok na kúpu auta. V ich prípade sa to však nedalo, ale našli sme iné možnosti, ako sa rodine dalo pomôcť,“ spomína poradkyňa.
Ani nevedeli, na čo majú nárok
Karolovi sa napríklad zvýšil počet hodín s osobným asistentom, získal peniaze na prerábku kúpeľne a podal si žiadosť o zdvíhacie zariadenie k schodisku, aby sa mohol dostať na prvé poschodie. Keďže postihnutý muž by sa rád vrátil do práce, K. Grichová ho informovala aj o možnosti chránenej dielne, ktorú by si na neho mohol vytvoriť zamestnávateľ. Karol mal rovnako nárok na pracovného asistenta.
„Chcem byť spojovacím mostom medzi úradmi a ľuďmi, ktorí potrebujú pomoc. Krôčik po krôčiku takmer vždy nájdeme nejaké riešenie,“ dodáva sociálna poradkyňa, ktorá postihnutým a ich rodine bezplatne poskytuje informácie nielen osobne, ale aj telefonicky či e-mailom. Základné poradenstvo často problém vyrieši už na prvom sedení, zložitejšie prípady si vyžadujú opakovaný kontakt alebo stretnutia.
ZAMERANIE SOCIÁLNEHO PORADENSTVA
(sídlo: Mestský úrad v Martine)
- pomoc pri riešení sociálneho problému
- poskytovanie informácií o systéme sociálneho zabezpečenia
- nároky na peňažné príspevky na kompenzácie sociálneho dôsledku zdravotného postihnutia
- poradenstvo pri vybavovaní úradných záležitostí, vypisovanie tlačív
- pomoc pri zabezpečovaní umiestnenia zdravotne postihnutého člena rodiny v domovoch sociálnych služieb
- pomoc pri asistentských službách
- podpora zamestnanosti a vzdelávania
- pomoc pri zabezpečovaní prepravnej služby, atď.