ŽABOKREKY. Žabokrečania majú novú záľubu. Každú nedeľu vodia aktívni psíčkari svojich štvornohých miláčikov na miestne futbalové ihrisko, kde ich cvičia s profesionálnymi trénermi. Kynologický klub v Žabokrekoch si obľúbili nielen dospelí, ale najmä deti, ktorým sa vraj vo výcvikoch veľmi darí.
Učia sa formou hry
Trénovať často prídu aj ľudia z okolitých obcí. Na ihrisku sa pravidelne schádza 15 až 20 psíčkarov a aspoň dvaja výcvikári.
„Máme tu sedemročné deti, aj 60-ročných dospelákov. Každý je vítaný. Psy sa naučia základy poslušnosti, stopy a obrany. U detí vidíme najväčšie pokroky a svojho psa zvládajú omnoho lepšie ako niektorí dospelí. Psov trénujeme formou hry a za odmenu vždy dostanú maškrtu,“ opisuje jeden z trénerov Pavol Mišenka a dodáva, že ich výcvik má príjemný rodinný charakter a nerobia si z neho biznis.
Keďže žabokreckým kynológom vyšli v ústrety futbalisti, ktorým nemusia platiť za prenájom ihriska a pomáha im aj obecný úrad Dvojhodinové tréningy sú zadarmo. Len raz za mesiac sa členovia klubu poskladajú po päť eur, aby mohli nakúpiť potrebné pomôcky na výcvik alebo zabezpečiť naplánovanú akciu.
„Po tréningoch si občas spravíme spoločnú grilovačku, alebo si s deťmi len tak zahráme futbal. Radi by sme pripravili aj nočné cvičenie so psami, kde by naši zverenci spali v stanoch,“ vykresľuje plány P. Mišenka, ktorý je dvojnásobným majstrom Slovenska vo výcviku psov.
Napravia každého huncúta
Podľa kynológa je dôležité, aby sa majiteľ psovi venoval.
„Treba ho cvičiť celý život a chodiť s ním medzi ľudí, pretože ak pes nie je socializovaný, bojí sa a zo strachu potom môže niekoho napadnúť,“ radí skúsený psovod. Ako ďalej dodáva, veľa závisí na majiteľovi a nie na tom, či je pes čistokrvný alebo miešanec.
„Chodí k nám dievčatko, ktoré cvičí psa väčšieho ako ona sama a poslúcha ju na slovo. Veľké pokroky urobil aj jeden pes, ktorý stále utekal a bol neposlušný. Vďaka pravidelným tréningom je už ale zvládnuteľný,“ pochváli sa Pavol Mišenka a dopĺňa, že je veľmi prekvapený z veľkého záujmu ľudí o ich cvičenia.
Ľudia si novú aktivitu pochvaľujú
Na futbalové ihrisko sa každý týždeň veľmi teší aj sedemročný Timotej Kalnický, ktorého zakaždým sprevádza ročný vlčiak. Túto formu trávenia voľného času oceňuje najmä jeho mamina Dáša Kalnická.
„Je to výborný nápad a chválim hlavne milý a profesionálny prístup trénerov. Timko sem začal chodiť ešte keď bol náš pes malé šteniatko a obaja sa na výcviku veľa naučili. Psík teraz poslúcha nášho syna na slovo, je preňho vlastne pánom,“ opísala Žabokrečanka D. Kalnická.
Novým skúsenostiam sa teší aj 16-ročná Karolína Hrapková. „Na cvičisku je fajn, chodievam sem s našou päťmesačnou maďarskou vyžlou už od šteniatka. Psík sa zatiaľ stihol naučiť základné povely, ako sadni, ľahni či k nohe,“ pochválila sa mladá psíčkarka.
Kynologický klub sa čoskoro dočká rozšírenia miesta na výcviky. Vedľa futbalového ihriska sa nachádza nevyužitá plocha, na ktorej im obec pomôže zriadiť nový priestor s prekážkami a ďalšou potrebnou výbavou. Myšlienke pravidelného výcviku žabokreckých psov je naklonená aj samotná starostka Zuzana Valocká.
„Je to výborná pomoc pre zaneprázdnených ľudí ako efektívne vycvičiť svojho psa, aby bol ich pomocníkom a nie príťažou. Pretože, ak je pes zle vychovaný, stáva sa pre majiteľa bremenom,“ vysvetlila na záver Z. Valocká.