MARTIN. Turčianska galéria si 30 rokov svojej existencie pripomínala vlani. Vydaním knihy, ktorá mapuje tri desaťročia jej činnosti, oslavy predĺžila až do tohto roka. Knihu 30 rokov Turčianskej galérie All the best 1983 -2013 krstili štetcom a farbami ľudia, ktorí sa pričinili o to, že uzrela svetlo sveta – Ľubomír Kraľovanský, riaditeľ galérie, Jarmila Kováčová, jej zostavovateľka a autorka časti textov, potom Zita Kostrová, Silvia Rajčanová (autorky časti textov) a Ivan Bily, grafik knihy.
Publikácia k tridsaťročnici galérie je kolektívnym dielom, ktorý mapuje nielen dejiny tejto inštitúcie, ale aj dejiny kultúry v Martine a dokumentuje prácu osobností, ktorí profilovali výtvarný život v regióne. Všíma si medzníky v histórii galérie, ktorými sú predovšetkým stále expozície, ale aj nadregionálne aktivity tohto pracoviska, medzi nimi napríklad Bienále fantázie, Bienále knižného umenia, Trienále knižného umenia alebo Socha v meste, ale aj mimoriadny čin manželky Mikuláša Galandu Márie, ktorá v roku 1987 venovala galérii časť tvorby Mikuláša Galandu. Jeho obrazy dnes tvoria „rodinné striebro“ martinskej galérie, z ktorého sa neskôr – v roku 1992 – vyprofilovala stála expozícia tohto významného maliara, grafika a ilustrátora v jeho rodnom dome v Turčianskych Tepliciach.
Štvrtkové stretnutie v galérii sa stalo aj miestom pre vyjadrenie poďakovania bývalým i súčasným zamestnancom tohto pracoviska, ktorých každodenná činnosť lemovala jej aktivity spojené nielen s prezentáciou výtvarného umenia, ale aj s jeho výskumom a dokumentovaním, vrátane edukačných aktivít.