MARTIN. Každý človek si rád spríjemní deň voľno časovou aktivitou. Obľúbená činnosť odoženie starosti, navodí radosť a pokoj v duši. Svoje o tom vie aj osem Martinčaniek, ktoré sa spoločne venujú orientálnemu tancu.
Keď je spoločným menovateľom tanec
Na prvý pohľad obyčajné žienky, pracujúce každá vo svojej oblasti, matky rodiny. Hoci sú všetky odlišné, spája ich spoločná záľuba. Každú stredu skladajú pracovný odev a obliekajú si orientálny kostým. Kvetinárka, účtovníčka, opatrovateľka, veterinárka, knihovníčka, konateľka reklamnej agentúry a očná optička sa pod vedením profesionálnej lektorky orientálneho tanca spájajú do zostavy brušných tanečníc. Už tretí rok tak táto tanečná skupinka pestuje v Turci kultúru orientu. „Orientálny tanec je výnimočný práve pre jeho rozmanitosť, keďže každá žena, tanečnica, môže prejaviť svoje originálne ja. Zároveň je prostriedkom, ktorý spája úplne rôznych ľudí jednou vášňou,“ hovorí učiteľka tanca Janka Redechová z Martina.
Orientálna tanečnica musí byť nápadná
Hodinové spoločné stretnutia prebiehajú raz do týždňa. Tento čas venujú ženy nácvikom jednotlivých choreografií. Spočiatku sa museli naučiť kroky, z ktorých každý má špecifické pomenovanie. Tanec tvoria napríklad prvky shimmy, twist, maya, hadie ruky či ťava a tanečnice nimi dokážu zostaviť pozoruhodný tanečný celok a zvýrazniť pravú ženskosť. Základné figúry dopĺňajú ladné pohyby rúk a hlavy. Obľúbenou pomôckou pri tanci sú závoje. Spolu s kostýmom dodávajú tancu skutočný nádych orientu. Samozrejmou súčasťou výzoru tanečnice sú doplnky, farebné koráliky, náramky a veľké náušnice. Nesmie chýbať nápadné líčenie, ktoré doslova podfarbuje celkový dojem. Hoci sa ženy počas všedných dní líčia decentne, na vystúpeniach hrajú všetkými farbami.
Z tanečnej sály vyšli na pódium
Keď si tanečnice nacvičia choreografiu, neotáľajú sa s ňou vystúpiť pred publikom. Vlani ste ich mali možnosť vidieť na Bambiriáde v Martine, ale tiež v Trenčíne v rámci kultúrneho programu Dni mesta. Keďže zopár ďalších vystúpení majú už vyhliadnutých, usilovne sa na ne pripravujú. „Je úžasné vidieť pokroky, aké od začiatku spravili. Teraz už máme za sebou aj úspešné vystúpenia. Všetko svedčí o tom, že sú pre tanec naozaj zanietené,“ povedala o svojich zverenkyniach lektorka J. Redechová.
Po stopách Egypťanov
Orientálny tanec, aký mladá Janka Redechová vyučuje v Martine, pochádza z Egypta, odkiaľ sa rozšíril do celej oblasti Blízkeho Východu a Malej Ázie. Sama Janka zavítala do končín Indie a ako hovorí, celý pobyt sa niesol v duchu tanca. „Do Indie ma priviedol tanec, možnosť vystupovať na podujatiach i tanečných festivaloch, vyučovať a odovzdávať svoje skúsenosti na workshopoch indickým tanečniciam, ale aj navštevovať hodiny indického tanca štýlu Kuchipudi s miestnou lektorkou,“ opisuje svoje skúsenosti Janka, ktorá v tejto ďalekej krajine strávila jeden mesiac. Ako dopĺňa tanečnica Katka, orientálnym tancom sa dá vykresliť aj príbeh, pričom takýto štýl nesie názov bollywood. Vtedy tanečnice prispôsobujú svoje kroky slovám sprievodnej piesne. Spomínané vystúpenie na Bambiriáde sa nieslo práve v duchu tanca bollywood.
Vekový rozdiel medzi najmladšou a najstaršou tanečnicou na kurze je vyše dvadsať rokov. Martinské tanečnice sú živým dôkazom, že tancovať pre radosť sa oplatí v každom veku.