MARTIN. Zástupcovia EK nedávno navštívili SNK v Martine a zaujímali sa o priebeh projektu Digitálna knižnica a digitálny archív, ktorý spolufinancuje Európsky fond regionálneho rozvoja. „Projekt je najväčším národným projektom v oblasti digitalizácie na Slovensku. Zástupcovia EK ocenili dosiahnuté výsledky,“ uviedla generálna riaditeľka SNK Katarína Krištofová.
Ešte v novembri minulého roku došlo k úprave výšky nenávratného finančného príspevku z fondov Európskej únie z pôvodných 48,040 milióna eur na 41,541 milióna eur. „Zmenu projektu si vyžiadala okrem iného aj potreba optimalizácie väčšiny aktivít projektu v súlade s možnosťami a potrebami národnej knižnice, a to pri zachovaní jeho cieľov,“ vysvetlila Krištofová.
Hlavným cieľom projektu je digitalizácia viac než 2,5 milióna objektov, z ktorých polovicu tvoria objekty zo slovacikálneho konzervačného fondu SNK, ako sú monografie, noviny a časopisy, odborné články zo zborníkov a odborných periodík a špeciálne dokumenty ako mapy či pohľadnice. Druhú polovicu objektov tvoria archívne dokumenty zo zbierok Slovenského národného archívu (SNA), z ktorých najvýznamnejšiu časť tvoria sčítacie hárky zo sčítaní ľudu z prvej polovice 20. storočia. Predmetom digitalizácie v SNA budú tiež archívne dokumenty ministerstva kultúry Slovenskej socialistickej republiky z rokov 1969 až 1989.
Digitalizácia v SNK sa začala v pilotnej prevádzke po presťahovaní existujúcich šiestich skenerov do Konzervačného a digitalizačného centra vo Vrútkach v auguste 2012 a po dodávke siedmich nových skenerov v novembri 2012 prešla do plnej jednozmennej prevádzky. Tá sa v apríli 2013 zmenila na dvojzmennú prevádzku, v ktorej sa bude pokračovať až do konca projektu. V novembri 2013 bolo dodaných ďalších sedem skenerov a v apríli 2014 budú dodané posledné dva.
Zároveň so spustením digitalizácie vo Vrútkach sa začalo s budovaním potrebnej informačno-komunikačnej technologickej (IKT) infraštruktúry projektu. V priebehu roka 2013 v knižnici vybudovali špičkové dátové centrum.
Časť aktivít projektu, v rámci ktorej sa budú digitalizovať dokumenty Slovenského národného archívu, sa bude uskutočňovať v Bratislave cez externého dodávateľa.
Na celom komplexe práce spojených s týmto projektom teraz pracuje 148 zamestnancov, knižnica vytvorila 107 nových pracovných miest. Doteraz zdigitalizovali približne 30 percent, teda 800-tisíc objektov.
Autor: Miriam Štefková