MARTIN. Osvetlenie v areáli martinskej základnej školy na Východnej ulici na sídlisku Sever, ktoré má aj vo večerných hodinách chrániť atletickú dráhu od vandalov, vraj narúša nočný pokoj živočíchov a rastlín v blízkosti ihriska. Podľa občianskeho aktivistu Róberta Tomčíka z Martina vraj dve svetlá umiestnené na budove školy svietia do polovice svahu, kde rastú vzácne rastliny.
„Sú tam silné halogénové žiarivky, ktorý poškodzujú biotop európskeho významu a živočíchy. V korunách stromov tiež hniezdia vtáky, aj netopiere. Všetky tieto organizmy potrebujú v noci tmu, inak uhynú,“ opísal R. Tomčík, ktorý sa aj u správcu areálu Štefana Balošáka dožaduje, aby svetlá nasmerovali výlučne na dráhu.
Svetlo smeruje tam, kam má
Správcu areálu však neustále požiadavky Róberta Tomčíka už hnevajú. Navyše tvrdí, že sú úplne neopodstatnené, keďže svetlá sú otočené výlučne na tartanovú dráhu a nie na kopec.
„Nevidím dôvod, aby toto osvetlenie rušilo prírodu, lebo je naozaj minimálne a smeruje najmä na zákruty dráhy, aby sa bežci nepotkli, keď si prídu večer zašportovať,“ vysvetľuje Štefan Balošák a dodáva, že lampy nesvietia celú noc, ale iba pár hodín. O deviatej hodine večer sa automaticky vypnú, čiže v súčasnosti sa v areáli svieti len približne hodinu a pol. V zime, keď slnko zapadalo skôr, bolo osvetlenie zapnuté zhruba štyri hodiny.
Chce stopnúť pohyb na kopci
„Je to školský areál, kam chodia deti a športovci. Keby tam boli naozaj také vzácne biotopy, tak to predsa vyhlásia za chránené územie, ale tam nič také nie je. Pán Tomčík si tu sadí rastlinky, vytvára vlastnú záhradku a bráni deťom sedieť na svahu, či vybehnúť športovcom hore kopcom,“ nechápe rozruch okolo dvoch svetiel Š. Balošák.
„To by sme museli vypnúť osvetlenie aj na Východnej ulici, pretože aj tam sú v korunách stromov určite nejaké vtáky,“ krúti hlavou správca športoviska a dopĺňa, že ľudia si možnosť nočného športovania pochvaľujú.
„Je to super. Už by som bez toho nefungovala. Výborná investícia nášho mesta,“ teší sa
amatérska bežkyňa Bibiana Holková.
Ako však uviedol ekológ Ján Topercer z Botanickej záhrady Univerzity Komenského v Blatnici, tzv. svetelné znečistenie môže mať zlý vplyv na denný rytmus živočíchov aj rastlín.
„Živočíchy majú dva hlavné vrcholy aktivity, a to na súmraku a na svitaní. Vtedy zbierajú potravu, presúvajú sa, alebo lovia. Aj niekoľkohodinová zvýšená miera svetla ich môže rušiť,“ priblížil ekológ.
Priestor si obľúbila smädná mládež
Róbert Tomčík sa ale sťažuje aj na svetlo so senzorom, ktoré sa zapne len pri pohybe v areáli. Tvrdí, že jeho rozsvietenie spustí aj zatúlaná mačka či malý ježko. Osvetlenie na fotobunku si dala nainštalovať mestská polícia, aby ich kamery mohli zaznamenať prípadných vandalov.
Podľa zástupcu náčelníka mestskej polície Milana Bartoša ide o problémovú lokalitu najmä počas školských prázdnin a letného obdobia.
„Keby sa v školskom areáli úplne zhaslo, na kamere by sme nič nevideli. Naše hliadky chodia areál často monitorovať, keďže nielen v okolí športoviska, ale aj na chodníku zdravia sa večer schádza mládež, ktorá tu zvykne popíjať alkohol,“ predostrel Milan Bartoš a doplnil, že vandali už veľakrát poškodili tartanovú bežeckú dráhu a adekvátne osvetlenie je preto určite potrebné.