MARTIN. Pred poslednými komunálnymi voľbami bolo jednou z horúcich tém aj zníženie počtu poslancov v martinskom mestskom zastupiteľstve. Zákon Martinu nariaďuje rozpätie od 19 do 31 zastupiteľov. Po voľbách sa hneď na prvom zasadnutí novozvoleného poslaneckého zboru k problému vrátil Ján Zuberec a navrhol zníženie z 31 na 24 poslancov. Malo sa to urobiť tak, že v každej jednej mestskej časti by ubudol jeden zastupiteľ. V Košútoch by tak ostali len dvaja a to priechodné nebolo. Návrh si podporu Zubercových kolegov a kolegýň nenašiel.
„Rád takýto návrh predložím znovu, alebo ho podporím, ak ho predloží niekto iný,“ povedal v januári minulého roka Ján Zuberec. Zatiaľ sa tak nestalo, téma akoby zapadla prachom.
Úpravy sú možné len pred voľbami
„Táto diskusia je stále aktuálna a za pár týždňov príde na stôl poslancov. Keď túto otázku otvorili niektorí kolegovia tesne po voľbách, resp. v polovici volebného obdobia, bolo to účelové a neúprimné,“ myslí si Imrich Žigo, pretože podľa neho sa úpravy počtu poslancov dajú robiť len pred voľbami.
„Teda presne v stanovených lehotách, ktoré určuje zákon. Navyše, počty poslancov sa určujú vždy podľa aktuálneho počtu obyvateľov v jednotlivých mestských častiach,“ vysvetlil Žigo, ktorý je však za zachovanie súčasného počtu poslancov.
„Kvórum na prijatie aj dôležitých rozhodnutí v meste by sa znížil a to je nebezpečné. Neznižujme počet poslancov, ale náklady na nich. Napríklad na úroveň 25 alebo 21 poslancov,“ povedal Imrich Žigo.
Nebrať šancu novým tváram
Podobne rozmýšľa aj Stanislav Thomka. Nie je zástancom zníženia počtu poslancov, ale odmien.
„Poslanecké zbory sa zásadne nemenia, ľudia si často vyberajú tých istých. Šanca pre nové a mladé tváre, pre ľudí, ktorí sú občianski aktívni a chcú mestu v úlohe poslancov pomáhať, by sa znížila. Bola by to škoda, veď iný pohľad na vec bez zaťažených vzťahov predsa nemôže uškodiť,“ uvažuje mladý poslanec, ktorému čoskoro skončí jeho prvé volebné obdobie.
Zachovanie názorovej pestrosti
Viceprimátor Alexander Lilge tiež nie je priaznivec zníženia počtu poslancov, hoci si uvedomuje, že vo verejnosti je táto téma populárna.
„Bavme sa o nákladoch, nebránim sa ich zníženiu, ale do menšieho počtu by som nešiel. Treba v mestskom zastupiteľstve zachovať názorovú pestrosť a rôznorodosť. Nikdy nie je zlé si vypočuť aj iný názor, ako má väčšina, veď v diskusii, pri výmene názorov sa často rodia zaujímavé myšlienky a nápady,“ argumentuje Alexander Lilge.
AKÉ SÚ ODMENY
Účasť na rokovaní mestského zastupiteľstva
161 eur
Účasť na rokovaní mestskej rady
145 eur
Účasť na odbornej komisii
predseda - 121 eur, člen - 81 eur
Účasť na výbore mestskej časti
predseda – 121, druhé zasadnutie 61
člen – 97, druhé zasadnutie 49
ZDROJ: MsÚ MARTIN