MARTIN. Od začiatku mesiaca už majú i dobrovoľní hasiči svoj zákon. Ďalšou prelomovou zmenou je rozdelenie zborov do troch kategórii, pričom v tej najvyššej má okres Martin až deviatich zástupcov. Od toho, v ktorej kategórií sa dobrovoľný zbor nachádza, sa bude odvíjať aj výška finančného príspevku od štátu.
Najlepší okres na Slovensku
V áčkovej kategórii sú od nás dobrovoľné zbory z Blatnice, Diakovej, Kláštora pod Znievom, Koštian, Krpelian, Sučian, Turian, Vrícka a Martina.
„Taký vysoký počet zborov nemá medzi najlepšími žiadny okres na Slovensku,“ povedala Michaela Pavolková, riaditeľka Okresného výboru Dobrovoľnej požiarnej ochrany Martin.
Základnými kritériami pre zaradenie do najvyššej skupiny sú potrebné personálne i odborné zázemie, vyhovujúce materiálno-technické vybavenie a schopnosť výjazdu do desiatich minút.
Legislatívne úpravy si pochvaľujú takisto samotní dobrovoľní hasiči.
„Okrem iného to uľahčí koordináciu s profesionálnymi hasičmi, čoho výsledkom bude efektívnejšia ochrana majetku a životov ľudí,“ nechal sa počuť Ľubomír Vaňko z Dobrovoľného hasičského zboru Martin - Priekopa.
Profíci sa nemusia báť
Spolu so svojimi kolegami boli zaradení do top skupiny, ale udržať sa medzi najlepšími nebude jednoduché. Pravidelné preškoľovanie ľudí a takisto obnova materiálno-technického vybavenia niečo stojí.
„Je dobré, že okrem povinností štát tentoraz vyčlenil pre nás aj určitý balík peňazí. Síce stále zostane veľká časť financovania dobrovoľníkov na pleciach obcí, prípadne sponzorov, no je to krok vpred,“ myslí si Ľubomír Vaňko.
Byť členom dobrovoľníckej elity je podľa neho nielen odozvou na dobre odvádzanú robotu, no rovnako aj veľká zodpovednosť.
„Ak by sa to dalo celé zjednodušiť, tak v prvej línii sú nasadzovaní profesionálni hasiči a hneď za nimi už prídeme na rad my, dobrovoľníci z áčkovej kategórie,“ doplnil.
Vrícko medzi elitou
Do prvej skupiny boli zaradení i dobrovoľní hasiči z Vrícka. Obec zo 450 obyvateľmi, ku ktorým však treba pripočítať aj 600 chalupárov, už má dlhší čas k dispozícií kvalitných ľudí i vybavenie pre krízové situácie.
„Dobrovoľní hasiči u nás majú aktívnu členskú základňu a aj bohatú históriu. Preto sme sa približne pred šiestimi rokmi rozhodli v rámci našich možností vytvoriť pre ich činnosť čo najlepšie podmienky,“ hovorí František Hideg, starosta Vrícka, ktorý je takisto členom dobrovoľného zboru.
Každodenná prax ukazuje, že spomínané investície neboli zbytočne vyhodenými peniazmi. Do bodky sa to potvrdilo počas záplav v roku 2010. Starosta ešte pripomenul jednu okolnosť, ktorú chce dať do pozornosti.
„Obec sa nachádza v dosť odľahlom horskom prostredí a ťažké hasičské auto k nám z Martina príde približne za 40 minút. My teraz vieme začať riešiť prípadný problém do siedmich minút,“ dodal František Hideg.