ko pokút.
TURANY. Ťažbu štrku bez povolenia nebudú tolerovať. Obec Turany ohlásila nelegálne ťaženie na ich pozemkoch v blízkosti železničného mostu, ktoré majú na svedomí robotníci z Váhostavu. Štrkopiesok nevyhnutne potrebujú k stavbe diaľnice D1 Dubná Skala – Turany. Spoločnosť tak neminuli štyri mastné pokuty od príslušných úradov.
„My sme jediná obec, ktorá pristúpila na radikálny krok a nelegálnu ťažbu ohlásila. Bránime sa dostupnými prostriedkami. Váhostav je žiaľ na to odkázaný, pretože pôvodne mali na stavbu diaľnice použiť vyrazený materiál z tunela Višňové. Ten sa však nerobí a im tak chýba hmota,“ objasňuje prednosta Obecného úradu v Turanoch Ľubomír Liskaj.
Chýbalo im takmer tri milióny kubíkov násypu
Aj hovorca Váhostavu Tomáš Halán potvrdil, že na výstavbu úseku pri Dubnej Skale sa v pôvodnom zadaní uvažovalo s vyrazením tunela Višňové, odkiaľ mal materiál poputovať na násypy diaľnice.
„Pre stavbu úseku medzi Dubnou Skalou a Turanmi bolo potrebné nájsť 2,5 milióna kubíkov násypu z iných zdrojov. Váhostav ako dodávateľ stavby je viazaný striktne danými termínmi, ktoré musí pri výstavbe diaľnice dodržiavať, a preto mohli vzniknúť kolízne situácie pri dodávke materiálov pre násypy,“ povedal hovorca spoločnosti a doplnil, že s vlastníkmi pozemkov vždy rokujú a vzniknutú situáciu riešia tým spôsobom, aby boli spokojné všetky zúčastnené strany.
„Obrovské množstvo materiálu sa pritom vozí z extravilánov mimo obytných častí miest tak, aby ťažké mechanizmy nezaťažovali obyvateľov a životné prostredie nadmerným hlukom či exhalátmi,“ podotkol Tomáš Halán.
Poľnohospodársku pôdu využil nepoľnohospodársky
Jedno z oznámení o nepovolenej ťažbe štrkopieskov smerovalo zo strany obce Turany aj na Pozemkový a lesný odbor Okresného úradu Martin, ktorý situáciu preveril.
„Zistili sme porušenie zákona, a to neoprávneným zabratím poľnohospodárskej pôdy na nepoľnohospodársky účel, bez rozhodnutia o odňatí. Spoločnosť Váhostav preto dostala pokutu,“ oznámil vedúci pozemkového a lesného odboru Dušan Doboš a doplnil, že budú postupovať v zmysle odborného stanoviska pôdnej služby.
„Náš úrad buď nariadi rekultiváciu poľnohospodárskej pôdy alebo usporiada nezákonný stav vydaním rozhodnutia o usporiadaní druhu pozemku v katastri,“ dodal Dušan Doboš.
Pri ťažbe narazili na vodu
Aj v Turanoch sa ťaží na viacerých miestach, niektoré patria obci, iné sú v rukách súkromných vlastníkov. Intenzívna ťažba spôsobila, že robotníci narazili na spodnú vodu, a tak nielen v Turanoch vznikli na miestach bagrovania azúrové jazierka. Tie sa objavili aj na Lipovci, pri Vrútkach, pri sučianskej väznici, ako aj na okraji Sučian pod psychiatriou, kde už začína turiansky kataster. Novovzniknutá vodná plocha by sa dala využiť rôznym spôsobom. Do úvahy prichádza aj vytvorenie napríklad rekreačnej zóny na člnkovanie či kúpanie, ak Váhostav nebude musieť jazierka dodatočne zasypať, a to vyrazeným materiálom z tunela Višňové.
„Nad využitím týchto jazierok by sme sa mohli zamýšľať vtedy, ak by nám ich vlastníci dali bezodplatne, pretože zo všetkých miest, kde sa ťaží, obec vlastní iba plochy pri železničnom moste,“ predostrel turiansky prednosta.
V Sučanoch sa podľa starostu Jozefa Petráša na obecných pozemkoch neťaží.
„Či má Váhostav vybavené povolenia od súkromných vlastníkov, to neviem, ale nevylučujem možnosť, že ťažba prebieha aj mimo povolený priestor,“ domnieva sa. Sučiansky starosta by bol rád, ak by sa zo súčasných bagrovísk v blízkosti väznice v budúcnosti stala oddychová zóna pre verejnosť.
„V minulosti tu už taký zámer zo strany firmy Prefa bol, ale nezrealizoval sa. Priestor vtedy plánovali nechať otvorený a využíval by sa ako prímestské rekreačné stredisko. Stačilo by zjemniť strmosť brehov, zasadiť trávu a urobiť prístrešky. Oslovilo by to aj rybárov,“ predostrel potenciálne možnosti J. Petráš.
Z nových jazierok sa ľudia tešia
Ľudia však už jedno z jazierok vzniknuté ťažbou stihli objaviť pred dvomi rokmi. Obľúbeným miestom na kúpanie v horúcich letných dňoch sa stalo bagrovisko na Lipovci.
„Cez leto som sem chodila často, lebo voda má na pohľad krásnu modrú farbu. Keď je teraz zakázané kúpanie v Šútove, už sa budem chodiť osviežovať asi len sem,“ prezradila Sučianka Zuzana.
„Niečo by sa mohlo urobiť aj v centre mesta. Kto má dochádzať tak ďaleko?“ zaželal si Martin Lexa.
S kúpaním v takýchto prírodných vodách majú niektorí aj nepríjemné skúsenosti. „Na Lipovec už nechodím. Bola som tam raz, a potom som mala kožné problémy. Navyše prístup k vode bol veľmi zlý,“ priznala Kristína Barienčíková.
„Neviem, či je voda na Lipovci nezávadná, ale kúpať sa tam chodím. A pôjdem obzrieť aj jazierka pri Sučanoch. Kúpaliská nemusím, je tam veľa ľudí a málo miesta. Navyše do bazéna sa nedá ísť s nafukovačkou. Pri jazierkach ešte chýba stánok s občerstvením a bolo by to úplne dokonalé,“ zasníval sa Karol Ďurkovič.