Fašiangy, Veľká noc a stavanie májov a U nás v Turčeku / Pei-uns i Tüez – tieto národopisné podujatia majú za sebou v martinskom Múzeu slovenskej dediny. Najbližšie návštevníkov čaká lahôdka - Detská nedeľa.
MARTIN. Organizátori národopisného leta v Múzeu slovenskej dediny v martinských Jahodníckych hájoch sa každý rok snažia do jeho programu zapracovať novinku. Tohto roku to bolo nedávno podujatie U nás v Turčeku / Pei-uns i Tüez. Išlo o prezentáciu tradičnej kultúry karpatských Nemcov na Slovensku, ktorú v múzeu spojili sprístupnením domu z Horného Turčeka. Ponuka stavieb ľudovej architektúry v skanzene sa tak rozširila o ďalší objekt z Turca, čím sa nadviazalo na začatú tradíciu otvárať letnú turistickú sezónu v martinskom skanzene po turčiansky a novinkou z regiónu.
Najbliťžšie - v predvečer Medzinárodného dňa detí – sa v Jahodníckych hájoch uskutoční obľúbená detská nedeľa, ktorá malým a veľkým návštevníkom ponúkne okrem vystúpenia folklórnych súborov aj putovanie za rozprávkou. Bude to podujatie, ktoré predznamená tradičnú ponuku monotematických nedelí v skanzene.
V ich kalendári sa už viac rokov opakuje nedeľa s témou tradičnej výroby ako inšpirácie pre študentov umeleckých škôl Dnes tovariš, zajtra majster (8. júna), neskôr to budú Turčianske slávnosti folklóru (22. júna), prázdninovú ponuku odštartuje 13. júla Turčianska harmonika, ktorú o dva týždne (27. júla) vystrieda Ľanová nedeľa.
V auguste sú naplánované nedele venované rómskej kultúre a dožinkám, v septembri to bude deň so životu a neživou prírodou a obľúbený Michalský jarmok, v októbri sa v skanzene zídu tí, ktorí chcú vedieť, ako sa naši predkovia pripravovali na zimu a pred Vianocami prídu do čarovného prostredia múzea v prírode návštevníci, ktorí si budú chcieť v predstihu sprítomniť Vianoce.
Múzeum v prírode v Martine prezentuje ľudové staviteľstvo, bývanie a život tradičných dedinských spoločenstiev na Slovensku v 19. a na začiatku 20. storočia. Prvý zámer výstavby múzea vznikol v roku 1930 (D. Jurkovič, J. Geryk), Základný kameň expozície položili v roku 1967, expozíciu sprístupnili v roku 1972. Predstavuje slovenské regióny Orava (1971), Kysuce - Javorníky (1972, 1986), Liptov (1976) a najnovšie región Turiec. V turčianskej časti skanzenu je aj presťahovaný rimsko-katolícky drevený kostol z Rudna, v ktorom sa počas nedeľných podujatí v skanzene konajú bohoslužby.