TURANY. Spochybnil voľbu kontrolóra obce Turany. Bývalý turiansky kontrolór Jaroslav Hlavatý mal podozrenie, že februárové voľby na post nového kontrolóra boli zmanipulované. S podnetom sa preto obrátil na martinskú prokuratúru. Tá mu dala za pravdu a na Obecné zastupiteľstvo v Turanoch podala protest prokurátora proti uzneseniu, ktorým bol do funkcie kontrolóra menovaný Peter Kračmer.
Lístky putovali do ruky a nie do urny
Jaroslav Hlavatý prokuratúre opísal priebeh volieb a svoju výhradu, že poslancom nebolo umožnené tajné hlasovanie vhodením hlasovacieho lístka do volebnej urny.
„Jeden z členov volebnej komisie pozbieral do ruky hlasovacie lístky minimálne od siedmich poslancov, čím mohlo dôjsť k manipulácií s následným ovplyvnením celého priebehu volieb,“ píše sa v odôvodnení prokurátora. Podľa predložených volebných lístkov získal Peter Kračmer šesť hlasov a Jaroslava Hlavatého volilo len päť poslancov.
Jaroslav Hlavatý však martinskej prokuratúre predložil čestné prehlásenia šiestich poslancov, ktorí prehlásili, že volili Jaroslava Hlavatého.
„Na základe týchto predložených čestných prehlásení je teda zrejmé, že došlo k manipulácií volieb,“ píše v proteste námestníčka okresného prokurátora Jana Turanová.
Obecní poslanci sa preto minulý týždeň zaoberali protestom prokurátora na mimoriadnom zasadnutí.
Nechcela si poštvať kamaráta
Po tom, ako z úst niekoľkých poslancov zazneli rozhorčené reakcie o podozrievaní z manipulácie, návrhy na nevyhovenie protestu prokurátora, ako aj viaceré výzvy, aby bývalý kontrolór konečne strávil prehru, došlo k šokujúcemu priznaniu.
Poslankyňa Oľga Čanádyová predstúpila pred zastupiteľstvo a nepriamo naznačila, že v čestnom prehlásení klamala, lebo jej bolo nepríjemné povedať J. Hlavatému pravdu.
„Na poslednú chvíľu som sa rozhodla, že nedám hlas Jaroslavovi Hlavatému, ale Petrovi Kračmerovi, lebo sa mi do uší dostali určité informácie. Možno som si týmto aj urobila nepriateľov,“ rozpačito si sypala popol na hlavu turianska poslankyňa.
Aj napriek tomuto priznaniu Jaroslav Hlavatý žiadal poslancov, aby vyhoveli protestu prokurátora a hlasovali za zrušenie uznesenia menujúceho Petra Kračmera do funkcie.
„Poslancom nebolo umožnené tajné hlasovanie a volebné lístky nevhodili do urny. Obecné zastupiteľstvo si vážim a verím, že prokurátorovi vyhovie,“ povedal na štvrtkovom zasadnutí J. Hlavatý.
Neetické postupy exkontrolóra
Aktuálny kontrolór Peter Kračmer však podotkol, že hlasovania obecného zastupiteľstva sa riadia rokovacím poriadkom a nie je volebným zákonom.
„Predseda volebnej komisie nenariadil vhadzovanie lístkov do volebnej urny, a preto sa mohli aj pozbierať,“ zdôvodňoval P. Kračmer.
Poslanci napokon o zrušení uznesenia hlasovali, ale návrhu prokurátora nevyhoveli pomerom hlasov šesť ku piatim.
„Voľby mali byť tajné a to, čo sa stalo je naozaj neetické. Nikto by nemal po skončení volieb chodiť za poslancami a pýtať si od nich čestné prehlásenia o tom, koho volili,“ domnieva sa Peter Kračmer.
Ani starosta obce Miroslav Blahušiak nemal dojem, že by bol priebeh volieb zmanipulovaný.
„Celý problém sa pravdepodobne vysvetlil na dnešnom zasadnutí zastupiteľstva. Každý poslanec by si mal v prvom rade uvedomiť vážnosť a dôsledky svojich rozhodnutí,“ zhrnul starosta Turian.
Ako sa napokon celý problém okolo voľby kontrolóra obce Turany uzavrie, závisí od rozhodnutia prokuratúry. Zákon hovorí, že ak na základe protestu prokurátora obec nezruší uznesenie obecného zastupiteľstva, môže prokurátor vymáhať toto zrušenie súdnou cestou.
ČO NA TO PRÁVNIK?
K téme sa vyjadril odborník v oblasti práva, advokát zo Žiliny JUDr. Ľuboš Mahdoň.
K čestnému vyhláseniu:
Všeobecná právna povaha čestného vyhlásenia je upravená v § 39 ods. 1 zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (správny poriadok), podľa ktorého správny orgán môže namiesto dôkazu pripustiť čestné vyhlásenie účastníka konania, ak osobitný zákon neustanovuje inak. Kto úmyselne uvedie nepravdivý údaj v čestnom vyhlásení, dopustí sa priestupku podľa § 21 ods. 1 písm. f) zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch. Podľa okolností prípadu, môže dôjsť aj naplneniu skutkovej podstaty niektorého trestného činu (napr. poškodzovania cudzích práv podľa § 375 alebo podvodu podľa § 221 TZ). Pripustenie či nepripustenie čestného vyhlásenia je na zvážení správneho orgánu. Je dôležité spomenúť, že čestné vyhlásenie môže urobiť len účastník konania. Nemôžu ho preto urobiť iné osoby, ktoré sa na konaní iba zúčastňujú (svedok, znalec a pod.).
K priebehu volieb:
Zo zápisnice z 1. zasadnutia obecného zastupiteľstva v Turanoch, konaného dňa 5. 2. 2014 je zrejmé, že poslanci obecného zastupiteľstva schválili tajnú voľbu hlavného kontrolóra. Princíp tajnosti volieb má nepochybne ústavný rozmer, ktorým je zároveň definovaný jeho esenciálny predpoklad vyplývajúci zo samotného slovného vyjadrenia tohto princípu. Týmto esenciálnym predpokladom tajnej voľby je „tajnosť hlasovania“, t. j. zabezpečenie a garantovanie stavu, aby hlasovací lístok upravil volič - hlasujúci sám a aby nebolo možné dodatočne zistiť, ako hlasoval, resp. aký bol obsah jeho rozhodnutia. V tomto prípade je teda minimálne sporné, či tajnosť hlasovania bola dodržaná, keďže poslanci nevhadzovali obálky s hlasovacími lístkami do zapečatenej urny, ale tieto pozbieral člen volebnej komisie do rúk. Tým pádom mohol ľahko zistiť, ktorá obálka pochádza od ktorého hlasujúceho, a teda kto ako hlasoval. Vzhľadom na túto skutočnosť sa prikláňam k názoru prokurátora, že mohlo dôjsť k porušeniu tajnosti hlasovania a k manipulácii s následným ovplyvnením celého priebehu volieb.