ŠÚTOVO, KRPEĽANY, DUBNÁ SKALA. Nevľúdne počasie s vytrvalým dažďom a silným vetrom pocítili na vlastnej koži aj Turčania. Našťastie problémy neboli také veľké ako v iných častiach Slovenska, ale aj tak dali poriadne zabrať. Vo viacerých dedinách bolo rušno, starostovia Krpelian a Šútova si na pomoc pri vyčíňaní živlov museli zavolať aj hasičov.
Stačilo pár sekúnd a bolo zle
Na chvíle strachu by najradšej zabudla Šútovčanka Jana Lepetová, ktorej silný vietor odtrhol plechovú strechu.
„Strhol sa veľký vietor a nad hlavami sme počuli strašný buchot. Triasla sa mi celá kuchyňa. Keď som sa vyšla pozrieť von, zo strechy pretŕčal oddrapený plech,“ opísala krušné štvrtkové popoludnie Šútovčanka, ktorá s dvoma deťmi býva v bytovke s pridruženou nedokončenou nadstavbou.
„Plech zdvihlo zo strechy a postupne trhalo. Odtrhnutá časť lietala po dvore ako plachta,“ pripojil sa šútovský starosta Ľubomír Maďari. Vystrašeným obyvateľom bytovky prišli na pomoc hasiči z Turian, aj zo Sučian, ktorí neodtrhnutý zvyšok plechu primontovali späť. Tým sa však starosti Jany Lepetovej neskončili.
„Nárazový vietor nám zbúral aj komín, a preto sme sa báli, či sa nepoškodila aj plynová pec. Čakáme odborníkov, ktorí nám to majú prísť skontrolovať. Noc sme prežili s obrovskými obavami,“ ustarostene spomínala matka dvoch detí, jedno z nich sa v zložitých podmienkach muselo pripravovať na maturitu.
Víchrica si vybrala aj cintorín
Nevľúdne počasie narobilo poriadnu spúšť aj na miestnom cintoríne. Tu však podľa starostu musela zasiahnuť božia prozreteľnosť, keďže hroby ostali nepoškodené.
„Aj keď nám na cintoríne pováľalo asi 20 stromov, našťastie všetky padli presne medzi pomníky alebo mimo nich,“ dodáva Ľubomír Maďari.
Chlapi na cintoríne robili asi štyri hodiny, v piatok pred obedom už finišovali.
Nočné manévre v Krpeľanoch
Silný vietor a prudký dážď narobili starosti aj obyvateľom Krpelian. Vo štvrtok podvečer začalo poriadne fúkať a vyčíňanie prírodného živlu si odnieslo osemnásť statných stromov. Domáci sa poriadne zapotili. Od polnoci až do pol tretej rána aj za pomoci sučianskych hasičov odpratávali z cesty pri ihrisku vyvrátený strom. V dedine takisto potrhalo elektrické vedenie aj drôty obecného rozhlasu.
„Za pomoci našich dobrovoľných hasičov i ďalších obetavcov sa podarilo aspoň provizórne opraviť strechy, ktoré by zrejme vetru neodolali. Vďaka ich rýchlemu zásahu sa predišlo najhoršiemu,“ pochválil ľudí z obce starosta Jaroslav Kráľ.
Silný vietor poriadne otestoval i máj, ktorý postavili už tradične na začiatku mesiaca lásky mládenci pre svoje dievčatá.
„Bol ohnutý do písmena D a zdalo sa, že to nemôže vydržať. Postŕhalo však z neho len stužky, inak zostal nepoškodený,“ pridal zaujímavosť starosta.
Pozostatky po silnom vetre odpratávali v Krpeľanoch ešte v sobotu, keď v dedine zorganizovali spoločnú brigádu.
Z priehrady museli vypúšťať vodu
Rušno bolo aj pri neďalekej priehrade, kde bol v piatok ráno o 6. h vyhlásený druhý stupeň povodňovej aktivity.
„Pod vplyvom dažďa sa napĺňali priehrady ma Orave a Liptovskej Mare, ktoré museli priebežne vypúšťať. Za dva dni tieto nádrže zachytili až 56 miliónov kubických metrov vody. Prietoky sme museli upravovať a navyšovať, z vodného diela Krpeľany sa v piatok do 16. h vypúšťalo 598 kubickým metrov za sekundu. Podstatná časť smerovalo do starého koryta Váhu, zvyšná išla cez kanál. Situácia bola primeraná k povodňovým zrážkam. Problémy mali stavbári na diaľnici pri Dubnej Skale. My sme ich ale včas – 48 hodín dopredu varovali,“ povedal riaditeľ Povodia horného Váhu Róbert Hok.
Prerušené práce na diaľnici
Hladina rieky Váh sa neustále zvyšovala a hrozilo, že sa vyleje z koryta priamo na diaľničné stavenisko neďaleko Vrútok. Robotníci z Váhostavu, ktorí aj túto časť diaľnice stavajú, boli preto nútení zastaviť práce na mostoch. Prioritou sa pre nich stalo presúvanie všetkých strojov a materiálov zo záplavovej zóny, aby sa nepoškodili. Napätú situáciu komplikoval aj naklonený žeriav, ktorý sa takmer dotýkal priľahlého rozostavaného mostu.
„Jeden zo žeriavov na stavbe už bol podmytý vodou. Naši pracovníci ho zabezpečili, aby nespadol a zároveň ho odpojili od prívodu elektrickej energie. Všetky zabezpečovacie práce sa vykonávajú podľa protipovodňového plánu tak, aby boli prípadné škody čo najmenšie,“ uviedol hovorca Váhostavu Tomáš Halán.
Autor: AD, RB