MARTIN. Martinská nemocnica už nebude mať svoju záchranku, pretože ministerstvo zdravotníctva jej nepredĺžilo licenciu na prevádzku. Rýchla zdravotná pomoc (RZP - posádky bez lekára) skončila už v apríli a rýchla lekárska pomoc (RLP -posádky s lekárom) bude fungovať len do júla tohto roku. Ich miesto zaujme štátna príspevková organizácia Záchranná služba Košice.
Nemocnica chcela licenciu získať
„Napriek splneniu podmienok a maximálnej snahe o získanie licencie sa nám nepodarilo uspieť vo výberovom konaní vypísanom ministerstvom zdravotníctva,“ povedala Katarína Kapustová, hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Martin (UNM).
Na Stanici záchrannej zdravotnej služby UNM pracovalo spolu 24 ľudí. Šesť z nich dostalo z organizačných dôvodov výpoveď.
„Ostatní zamestnanci už zo zrušenej rýchlej zdravotnej pomoci prešli k novému prevádzkovateľovi záchranky, alebo prijali v súčasnosti neobsadené pracovné miesta v štruktúre UNM na pozíciách sestra, sanitár. Podobný postup plánujeme aj v prípade zamestnancov rýchlej lekárskej pomoci,“ vysvetlila hovorkyňa.
Smútok a rozčarovanie
Martinská záchranka fungovala pod zastrešením tunajšej nemocnice nepretržite takmer štyridsať rokov. Preto Anna Vargová, primárka Stanice záchrannej zdravotnej služby UNM a celý kolektív záchranárov dúfali, že budú aj naďalej pokračovať.
„Smútok, rozčarovanie - asi tak by sa dali charakterizovať moje pocity. Naša záchranka pracovala bez problémov, personál sa systematickou prácou prepracoval na vysokú profesionálnu úroveň, takisto ku kvalite prispievalo i výborné prepojenie s klinickou praxou. Ťažko sa preto ľuďom vysvetľuje, že sme už nedostali šancu pokračovať,“ reagovala držiteľka prestížneho ocenenia Zlatý záchranársky kríž za výnimočný celoživotný prínos pre rozvoj záchranárstva v Slovenskej republike.
Stanica bola kvalitne vybavená aj po materiálnej stránke. Martinčania mali k dispozícii aj špeciálne odpružené hydraulické lôžko, ktoré im ich ostatní kolegovia zo širokého okolia mohli len závidieť. Ak ďalej uviedla Anna Vargová plánovala sa tiež obnova vozidlového parku.
Záchranka patrí medzi ziskové oblasti
Prevádzkovanie záchranky je v sektore zdravotníctva považované za jednu z výrazne ziskových oblastí. Prevádzkovatelia staníc na činnosť a pokrytie svojich nákladov dostavajú mesačne paušál a k tomu sa ešte platbu za každý odjazdený kilometer.
„Už to zrejme prestáva byť iba o službe a pomoci verejnosti, ale na scénu prichádzajú čísla, ekonomické ukazovatele a vidina zisku. To sa nám podľa mňa stalo osudným,“ hovorí jedna zo zamestnankýň martinskej záchranky.
Spolu s kolegami im totiž nejde do hlavy, prečo o služby záchranky, na ktorej prácu sa ľudia nesťažujú a bez problémov pôsobí v regióne niekoľko desaťročí, má vybudované kvalitné personálne i materiálne zázemie, zrazu nie je záujem.
„Pri výberovom konaní nám však za toto všetko asi body zabudli pripočítať.“
Väčšina ľudí, viacerí z nich na záchranke pracovali aj viac ako desať rokov, odmietla ponuku nového prevádzkovateľa na podpis pracovnej zmluvy. Dôvod bol prozaický.
„Predložené podmienky boli výrazne horšie, aké mali pracovníci doteraz. Ľuďom ponúkli len základ, pod ktorý sa už ísť nedá. Žiadne dohody vyplývajúce z vyššej kolektívnej zmluvy alebo niečo podobné,“ vysvetlila.
Väčšina nemocníc dostala červenú
Z otázkou, aké dôvody rozhodli o tom, že vo výberovom konaní bola úspešnejšia Záchranná služba Košice sme sa obrátili i na ministerstvo zdravotníctva. Zatiaľ knám k nám odpoveď nedorazila.
Hovorkyňa rezortu Zuzana Čižmáriková sa však po oznámení výsledkov verejného tendra pre média vyjadrila, že komisia o víťazoch rozhodla podľa zákonných kritérií.
„Posudzovalo sa personálne zabezpečenie prevádzkovania ambulancie záchrannej zdravotnej služby, jej materiálno-technické vybavenie, výška peňažných prostriedkov vinkulovaných v banke i projekt stratégie a rozvoja záchrannej zdravotnej služby,“ vysvetlila.
Ministerstvo zdravotníctva tento rok vyhlásilo tri kolá výberových konaní na licencie pre záchranky. Z výsledkov sa dá vyčítať, že neskočili úspešne pre viaceré nemocnice a ich body získali súkromné alebo štátne spoločnosti. Tentoraz sa po prvýkrát udeľovali licencie na šesť rokov namiesto doterajších štyroch.
Platby pre záchranky
Platby pre záchranky sa mali od apríla tohto roku zvýšiť. Mesačná platba na ambulanciu rýchlej zdravotnej pomoci (RZP) mala stúpnuť zo 16 082 eur na 16 343 eur. Platba na ambulanciu rýchlej lekárskej pomoci (RLP) mala vzrásť z 27 882 na 28 426 eur. Platba za zdravotnú starostlivosť poskytovanú ambulanciou rýchlej lekárskej pomoci s vybavením mobilnej intenzívnej jednotky (RLP-MIJ) sa mala zvýšiť z 30 206,47 eura na 30 749,67 eura. Stúpnuť majú aj ceny za jeden kilometer jazdy spomínanými ambulanciami, po novom by mal kilometer stáť 0,79 eura.
TASR