MARTIN. Mladých pilotov križujúcich turčiansku oblohu, tak skoro neuvidíme. Učebne Strednej odbornej školy dopravnej v Martine si budú musieť na nádejných pilotov počkať azda až do budúceho septembra. Škola ako jediná na Slovensku síce tento odbor založila už v roku 2010, no nízky záujem študentov neumožnil jeho otvorenie ani v nasledujúcom školskom roku.
Podnikatelia hľadajú pilotov
Na to, aby sa začalo s jeho vyučovaním, stačí pritom len osem uchádzačov o štúdium, ktorí splnia prijímacie skúšky.
„Tento tok to vyzeralo, že sa nám konečne podarí odbor otvoriť, no z ôsmich prihlásených študentov z celého Slovenska, prišli na skúšky len dvaja. Som z toho veľmi sklamaná, až mi bolo do plaču,“ priznáva riaditeľka strednej školy Jarmila Matejčíková, ktorá tvrdí, že pilotov súkromných lietadiel máme na Slovensku nedostatok, a preto sa snažili zareagovať na požiadavku trhu práce.
„Je veľa podnikateľov, ktorí sa radšej rýchlejšie prepravia malými lietadlami, akoby mali cestovať autom. Veď len z Ruska žiadali tisíc mladých lacnejších letcov. Ale naša krajina ich nemá. Vlastne má, ale starších a drahých,“ opisuje J. Matejčíková a dodáva, že príčinou nízkeho počtu uchádzačov o štúdium môžu byť aj prísne zdravotné kritériá. Pilot musí mať najmä výborný zrak.
Čína zapĺňa dieru
Niekoho môže odradiť aj poplatok šesťtisíc eur za celé štvorročné štúdium.
„Mnohí rodičia sa tiež boja dať svoje dieťa na internát do vzdialeného mesta a takisto tu prevláda predsudok, že je to nebezpečné povolanie. Nehody na cestách sú na dennom poriadku a rodičia aj tak dovolia deťom robiť vodičáky. Lietanie je pritom najbezpečnejší spôsob dopravy,“ zmieňuje riaditeľka.
Aj podľa predseda Aeroklubu Martin Milana Lojdla je všeobecne vo svete nedostatok pilotov.
„O osem až desať rokov bude obrovský. Ale Čína ich teraz začala vo veľkom chŕliť, aby zaplnila dieru na trhu. Starí piloti sú drahí a letecké spoločnosti nemajú dostatok peňazí na ich zaplatenie,“ zareagoval Milan Lojdl a doplnil, že stať sa dobrým pilotom nie je vôbec jednoduché.
„V lufte sa zahrávate so svojim životom, ale aj životom ostaných a toto povolanie preto musíte robiť predovšetkým s láskou,“ povedal šéf martinského letiska, kde sa učili pilotovať aj rôzne známe tváre, ako napríklad herec Michal Dočolomanský alebo otec úspešnej tenistky Daniely Hantuchovej.
O rok to azda vyjde
Študenti, ktorí by o rok prejavili záujem o štúdium, sa podľa riaditeľky Matejčíkovej uplatnia v rôznych oblastiach a nielen ako letci. Chlapci a dievčatá sa môžu zamestnať aj ako technici, radisti, manažéri v letiskových spoločnostiach či letušky.
Praktickú prípravu by žiaci absolvovali na letisku v Tomčanoch. Najskôr treba zvládnuť vetroň a až potom prichádza na rad kabína motorového lietadla.
„Dali sme dokopy výborný tím letcov, ktorí majú pedagogické vzdelanie a ovládajú aj metodiku. Snáď sa nám to o rok podarí. Ide o skutočne originálny a výnimočný odbor, ktorý máme len u nás v Martine,“ pochválila sa, hoci s trpkosťou v hlase riaditeľka dopravnej školy.