MARTIN. Žiadny zázrak sa nekonal, aj ľudia v Turci voľby do Európskeho parlamentu odignorovali. Kým nákupné centrá boli v sobotu tradične plné, i pri posedeniach v prírode bolo rušno, tak vo volebných miestnostiach sa zväčša nudili len členovia okrskových komisií. Robotu prakticky až do uzatvorenia volebných miestností nemali, v niektorých komisiách boli doslova radi za každého voliča.
Všade málo voličov
Rozdiel oproti nedávnym prezidentským voľbám bolo vidieť už ráno. Pri marcovej voľbe hlavy štátu sa občas tvorili menšie rady, teraz nikomu nič podobné nehrozilo. Veľký útlm bol okolo obeda a aj počas búrky, ktorá sa cez náš región prehnala. Situácia sa nezlepšila ani večer.
„Za tie dve hodiny výdatného dažďa tu nebol nikto. Veru, dlho nám je, čas plynie pomaly. Zo 704 voličov prišlo do pol piatej poobede len 45. Je to málo. Neviem, či vôbec stovku dosiahneme,“ povzdychla si Elena Matuľová z volebného okrsku v Dražkovciach.
Ani v neďalekej Sklabini to pred 17. hodinou nebolo o nič lepšie. Členovia komisie disciplinovane sedeli a čakali na voličov. Pred obecným úradom sa pár ľudí objavilo, no dnu nevošli.
„Snáď ešte nejakí prídu. Ani pred piatimi rokmi to nebolo s účasťou valné, no teraz to vyzerá ešte horšie,“ povedal nám jeden z členov komisie.
Horšie ako pred piatimi rokmi
Pesimistické predpovede sa napokon potvrdili. V Turci z 93 395 voličov prišlo svoj hlas odovzdať len 12 284. Kým pred piatimi rokmi volebná účasť tesne presiahla 20 percent, teraz to bolo len 13,15 percenta.
„Voľby boli pokojné a bez akýchkoľvek rušivých momentov. Počas celého dňa sme nezaznamenali žiadne problémy,“ vyslovila tradičnú formulku Anna Marková, podpredsedníčka Obvodnej volebnej komisie v Martine.
Pokoj hlásili aj martinskí mestskí policajti, ktorí v súvislosti s voľbami nemuseli riešiť žiadne narušenie verejného poriadku.
Prvý skončil Smer, druhé KDH
Napriek nízkej účasti sa výsledky pomerne dlho sumarizovali. Celkovo sa na voľbách zúčastnilo 29 politických strán, hnutí a koalícií, ktoré na svoje kandidačné listiny zaradili 333 kandidátov a kandidátok. Boli medzi nimi i Turčania, no ani jeden z nich sa do Európskeho parlamentu nedostal.
Voľby v Turci vyhral Smer – sociálna demokracia so ziskom 29,98 percenta hlasov. Turčania, ktorí prišli voliť, by radi v Európskom parlamente videli aj zástupcov KDH - 10,49%, Obyčajných ľudí – 9,30%, SDKÚ – DS – 8,61%, SaS – 7,13, SNS – 6,17% a NOVY, KDS a OKS – 5,60%.
Zaujímavý výsledok, hoci už pod piatimi percentami, získala v našom regióne Strana Tip. Dôveru jej vyslovilo 4,25% voličov. Nad dve percentá sa u nás ešte dostali KSS – 2,52%, Priama demokracia – 2,45 a Národ a Spravodlivosť – naša strana – 2,34%.
Najviac preferenčných hlasov v Turci získali politici Smeru Marián Šefčovič – 1 891 a Monika Flašíková – Beňová – 1 311.
Ako volili Turčania
Smer – sociálna demokracia
3 586 hlasov
Kresťansko-demokratické hnutie
1 255 hlasov
Obyčajní ľudia a nezvislé osobnosti
1 113 hlasov
Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická Strana
1 030 hlasov
Sloboda a Solidarita
853
Slovenská národná Strana
739 hlasov
NOVA, KDS, OKS
671 hlasov
Strana Tip
509 hlasov
Komunistická strana Slovenska
302 hlasov
Priama demokracia, Kresťanská ľudová Strana
294 hlasov
Národ a Spravodlivosť – naša Strana
281 hlasov
Právo a Spravodlivosť
223 hlasov
Strana demokratického Slovenska
216 hlasov
Európska demokratická strana
175 hlasov
Ľudová strana Naše Slovensko
152 hlasov
Most – Híd
105 hlasov
Nový parlament
71 hlasov
Kresťanská Slovenská národná Strana
70 hlasov
Slovenská ľudová Strana
57 hlasov
Strana zelených
54 hlasov
Vzdor – strana práce
54 hlasov
Magnificat Slovakia
52 hlasov
7 Statočných Regionálna strana Slovenska
29 hlasov
Strana moderného Slovenska
18 hlasov
Demokratická občianska strana
18 hlasov
Úsvit
13 hlasov
Strana maďarskej komunity
12 hlasov
Strana občianskej ľavice
8 hlasov
Maďarská kresťanskodemokratická aliancia
1 hlas