Policajti na bicykloch majú niečo do seba
MARTIN. Prvýkrát sa dvojčlenná hliadka mestskej polície na bicykloch objavila v martinských uliciach počas roka 2001. Náčelník martinských mestských policajtov Igor Húska potvrdzuje, že v tomto spôsobe hliadkovania v uliciach mesta budú pokračovať. Hliadkovanie na bicykloch má totiž viacero výhod.
Bicykel je flexibilný
„Je to niečo medzi motorizovanou a pešou hliadkou. Výhodou bicykla je pružnosť pri presunoch v zastavaných územiach, kde je komplikovanejšia uličná sieť, ale aj v odľahlejších častiach, napríklad záhradkárskych oblastiach či oddychových zónach. Z bicykla môže policajt vidieť a počuť veci, ktoré by pravdepodobne z auta nezachytil. Z nášho podhľadu je však najdôležitejšia kvalitná súčinnosť všetkých foriem hliadkovania,“ hovorí náčelník.
Flexibilné cyklohliadky tak okrem pôsobenia v tradičných lokalitách posielajú takisto do odľahlejších častí mesta.
„Keď ľudia vidia, že niekam chodíme, už sa začnú správať disciplinovanejšie. Takže je to aj o prevencii,“ tvrdí policajný šéf.
Mestskí policajti sú rozhodnutí využívať bicykle naďalej. Preto sa plánujú posilniť i po materiálnej stránke.
„Máme zámer kúpiť dva nové bicykle. Takáto investícia sa určite rýchlo vráti späť,“ vyslovil presvedčenie Igor Húska.
Psíčkari si dávajú väčší pozor
Pozitívne vníma pôsobenie cyklohliadok i poslanec martinského mestského zastupiteľstva a predseda Turčianskej bicyklovej skupiny JUS Dušan Kubička.
„Policajtov teraz u nás v Košútoch stretnete v takých zákutiach, kde predtým chodili len veľmi málo. Bicykel im pomôže skontrolovať odľahlé časti oveľa častejšie a pravidelnejšie,“ ponúka svoju skúsenosť.
Takisto si všimol, že pri pohľade na policajtov vyzbrojených dvojkolesovým pomocníkom sa zmenilo i správanie niektorých psíčkarov. Tí už nemajú toľko času nechať bez povšimnutia prešľapy svojich miláčikov.
„Vedia, že sú policajti hneď pri nich, a preto sú igelitové sáčky a lopatky oveľa častejšie v pohotovosti ako kedysi,“ pridáva ďalší postreh Dušan Kubička.
Aj baby si prídu na svoje
Takisto Emil Kľačiansky nemá s takouto formou hliadkovania najmenší problém.
„Na presun cez mesto či obytné zóny je bicykel jednoznačne lepší ako auto. S tejto výhody môže ťažiť aj polícia,“ myslí si.
Pragmatický postoj k celej veci zaujal Pavol Tvrdoň. Svoj názor sformuloval veľmi jednoducho.
„Ak si budú poriadne plniť svoje povinnosti, je jedno, či chodia pešo, na aute alebo na vzducholodi.“
Pozitíva na celej veci vidia aj zástupkyne nežnejšieho pohlavia. Skupina veselých maturantiek, ktoré minulý týždeň zvládli skúšku dospelosti, po krátkom váhaní zareagovala na našu otázku prostredníctvom narýchlo zvolenej hovorkyne Laury.
„Súhlasíme s tým, ale musia nosiť obtiahnuté oblečenie,“ odľahčila na záver tému za hlasného smiechu kamarátok zhovorčivá tínedžerka.