MARTIN. BRATISLAVA. Španiel José Lopéz Guió, ktorý sa v minulosti neúspešne pokúšal cez slovenské súdy dosiahnuť návrat svojej päťročnej dcéry Susanne z Martina do Španielska, čiastočne uspel so sťažnosťou na postup slovenských súdov. Vyhovel mu v tom Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP).
Prvý rozsudok proti Slovensku
Suzannina matka 27-ročná Zuzana Hartlová sa s malou dcérkou vrátila na Slovensko do Martina v roku 2010, keď sa definitívne rozišla so 47-ročným Španielom Josém. Odvtedy sa Zuzanin expartner opakovane pokúšal vysúdiť návrat dievčatka do Španielska a odtrhnúť ju od matky.
Napokon ESĽP dospel k záveru, že Slovenská republika nezabezpečila sťažovateľovi jeho právo na rešpektovanie súkromného a rodinného života. Zvyšné námietky sťažovateľa európsky súd vyhlásil za neprijateľné. Priznal mu 19 500 eur nemajetkovú ujmu a 7 500 eur na náhradu nákladov a výdavkov. José Lopéz by tak mal dostať celkové odškodné vo výške 27 tisíc eur.
„Ide vôbec o prvý rozsudok európskeho súdu proti Slovensku v tejto oblasti,“ informovala hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Alexandra Donevová.
Už vykonáva sľúbenú pomstu
Aj keď Suzannka by už definitívne mala žiť s mamou Zuzanou, pokojný život stále nemajú.
„Neustále žijem v strachu, aké klamstvo si zase na mňa vymyslí. Keď som od neho aj s malou odišla, povedal, že to oľutujem a zničí ma,“ opisuje ťažké chvíle Zuzana Hartlová, ktorá dúfa, že José vysúdené odškodné od Slovenska napokon nedostane, pretože náš štát sa voči tomuto rozhodnutiu odvolal.
„Bolo by nefér, keby tie peniaze dostal. Tvrdí, že mu nebol dovolený styk s malou a ja som mu pritom poslala asi 20 e-mailov, že ju môže prísť kedykoľvek navštíviť. Posielam mu aj Suzannkine fotky, aby videl, aká je krásna a o čo prichádza, keď za ňou nechodí. Štyri roky o malú neprejavil záujem,“ vykresľuje mladá Priekopčanka.
Otec José Lopéz Guido po odchode svojej partnerky s dieťaťom na Slovensko inicioval konanie o návrat dievčatka podľa Dohovoru o občianskoprávnych aspektoch medzinárodných únosov detí, tzv. Haagskeho dohovoru. Uskutočnilo sa dvojstupňové rozhodovanie súdov. Konanie sa právoplatne skončilo vo februári 2011, pričom súdy vyhoveli žalobe otca a nariadili návrat maloletej dcéry do Španielska.
Slovenské súdy zastali krajanku
Potom ako matka neuspela s odvolaním na Najvyšší súd, obrátila sa v decembri 2011 na Ústavný súd so sťažnosťou, že v konaní boli porušené práva jej dieťaťa.
Ten jej dal za pravdu s tým, že došlo k viacerým procesným pochybeniam - poukázal najmä na to, že dieťa v konaní pred súdom nevypočuli. Ústavný súd preto zrušil rozhodnutie najvyššieho súdu a vrátil mu prípad na ďalšie konanie. Po opätovnom dokazovaní však prvostupňový ani druhostupňový súd už nenariadil návrat maloletej Suzanne do Španielska.
Dospeli totiž k záveru, že dieťa bolo príliš citovo pripútané na matku, medzičasom si na Slovensku vybudovalo silné rodinné väzby a navštevovalo škôlku a hovorilo len po slovensky.
López Guió namietal, že nález Ústavného súdu podstatným spôsobom ovplyvnil výsledok konania podľa Haagskeho dohovoru. Sťažoval sa aj na to, že sa nemohol zúčastniť konania pred Ústavným súdom a nebol o ňom ani informovaný. V dôsledku toho bol na dlhý čas pozbavený kontaktu so svojou dcérou.
ESĽP sa vo svojom rozsudku nestotožnil s argumentáciou vlády, že sa sťažovateľ mohol domáhať postavenia vedľajšieho účastníka konania v konaní o ústavnej sťažnosti. Uviedol tiež, že sťažovateľ nebol úradne informovaný ako tretia strana o konaní pred Ústavným súdom, a preto nemohol zasiahnuť do konania a obhajovať svoje práva. Podľa názoru európskeho súdu, Josému tak nebola pred Ústavným súdom poskytnutá procesná ochrana, ktorá mala v jeho prípade zásadný význam.
Chce ju dostať za mreže
Európsky súd tiež poukázal na to, že pred jeho vyhlásením boli matkou vyčerpané všetky riadne aj mimoriadne prostriedky nápravy, pričom bol opakovane prerušený výkon rozhodnutia, ktorým bol nariadený návrat. ESĽP uviedol, že vrátenie prípadu súdu prvého stupňa ešte viac predĺžilo dĺžku konania, ktorá práve pri konaniach o návrat zohráva kľúčový význam. Napokon ESĽP dospel k záveru, že absencia rozhodnutia o statuse dieťaťa počas dlhého obdobia nie je v súlade s najlepším záujmom dieťaťa.
Mladá mamička Zuzana však nedávno opäť zažila krušné chvíle.
„Zo Španielska mi prišlo od bývalého obvinenie, že som malú uniesla a žiada pre mňa štyri roky väzenia natvrdo. Musela som ísť znova vypovedať. Je to šialené, tak veľmi by som chcela mať pokojný život,“ praje si Z. Hartlová a dodáva, že Suzannka je veselé šťastné dievčatko, pre ktorú je José cudzím človek, keďže sa s ňou nestretáva.
„Minule v škôlke plakala, že má iné priezvisko ako ja a nevolá sa Hartlová, ale Lopéz. Dúfam, že časom sa mi to podarí vybaviť aj toto,“ nádeja sa čiernovláska.
„Hlavne by som sa chcela poďakovať všetkým, ktorí pri mne počas týchto ťažkých rokov stáli a akýmkoľvek spôsobom nám pomáhali. Veľmi si to vážim,“ povedala Zuzana.
AKO SA LÁSKA ZMENILA NA NENÁVISŤ
Zuzana sa so starším Josém zoznámila v Španielsku. Dcéru Susanne porodila v martinskej nemocnici, dieťa dostalo slovenské občianstvo. Po partnerských nezhodách Zuzana svojho priateľa opustila a odišla na Slovensko. Neskôr mu však dala ešte šancu, vrátila sa k nemu, ale na Martinčanku čakal podľa jej slov už len teror. V Španielsku sa jej vyhrážal, vytváral na ňu psychický, aj sexuálny nátlak a prikazoval jej, čo môže a čo nie. Dokonca jej vzal aj pas a tri mesiace nemohla z cudzej krajiny odísť. Dievčatko strávilo v Španielsku s matkou len pár týždňov a celý svoj život býva v martinskej časti Priekopa, kde má rodinné zázemie a kamarátov. José obvinil Zuzanu z únosu a odvtedy sa s ňou súdi o dcéru.