Kufríkové autoškoly má stopnúť systém GPS

Ministerstvo dopravy pripravuje pre autoškoly povinné zavedenie elektronického monitorovacieho systému. Názory na novinky sa rôznia. Obavy o existenciu pre zvýšené náklady majú najmä malí podnikatelia.

Povinnou výbavou pre autoškoly bude systém GPSPovinnou výbavou pre autoškoly bude systém GPS (Zdroj: ROMAN KOPKA)

MARTIN, BRATISLAVA. Autoškoly čakajú zásadné zmeny. Každé ich auto bude musieť byť od septembra 2015 vybavené systémom GPS.

Štátni úradníci si od novinky sľubujú zvýšenie celkovej kvality spôsobu výučby v autoškolách, jej priebehu, vrátane uskutočnených kurzov a jázd.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Očakávajú, že prehodnotenie vzdelávania budúcich vodičov prispeje k nižším číslam nehodovosti u najrizikovejšej skupiny, ktorou sú noví vodiči, a tým zároveň zvýši bezpečnosť premávky na cestách.

„Systém má zabrániť fiktívnym jazdám frekventantov vodičských kurzov, ktoré nevedeli vydokladovať, či existencii „kufríkových“ autoškôl. Očakávame, že sa takto zníži aj počet nepoctivých autoškôl, ktoré nedodržujú učebné osnovy a úroveň ich výcviku je nízka,“ vysvetľuje Martin Kóňa, hovorca ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja.

SkryťVypnúť reklamu

Monitorovací systém má zaviesť aj jasnú postupnosť vyučovacieho procesu, vrátane náročnosti jednotlivých jázd pri praktickom výcviku. Má tiež odstrániť zbytočnú byrokraciu v administratíve, uľahčiť podávanie žiadostí, rovnako bude obsahovať záznamy o každej autoškole.

Novinkám sa nemá zmysel brániť

„V tejto oblasti podnikám už dlhé roky a život ma naučil, že novinkám, ktoré doba prináša, sa nemá zmysel brániť. Osobne v zavedení GPS nevidím problém, hoci pripúšťam, že najmä menším autoškolám sa to nemusí páčiť. Prospeje to aj klientovi, ktorý bude mať istotu v tom, že si odjazdí to, čo má. Je to akýsi bič na nepoctivcov, my sa však nemáme čoho obávať. Treba však počítať s tým, že cena kurzov stúpne. Už teraz sme s cenou na hrane,“ povedal Víťazoslav Vajda, majiteľ autoškoly Vajda.

SkryťVypnúť reklamu

Niekto si vraj sleduje kšeft

Adriane Kamenickej z autoškoly Queens sa naopak chystané novinky nepozdávajú. Vidí v tom ďalšie šikanovanie a chystané opatrenie považuje za likvidačné.

„Je možné, že niektoré autoškoly nedávajú klientom to, čo majú, ale aj tak nechápem, prečo by nás všetkých mali hádzať do jedného vreca. Ja v aute strávim celý deň a robím všetko preto, aby sa z môjho žiaka stal dobrý šofér. Zavedenie elektronického monitorovacieho systému určite zvýši už aj tak dosť vysoké náklady na kurzy a obávam sa, že ohrozí aj moju existenciu. Je to zlý nápad, nepáči sa mi. Skôr sa mi zdá, že si takto niekto sleduje nejaký dobrý kšeft,“ nešetrí kritikou Adriana Kamenická.

Vraj sa nie je čoho obávať

Ministerstvo dopravy tvrdí, že autoškoly, ktoré vykonávali výcvik v súlade so schválenými učebnými osnovami, sa nemajú čoho obávať. Monitorovanie odstráni administratívu, ktorej sa autoškoly musia venovať teraz.

SkryťVypnúť reklamu

„Finančné zaťaženie je v rámci projektu Jednotného informačného systému v cestnej doprave pre prevádzkovateľov autoškôl zanedbateľné voči prínosom v kvalite výučby budúcich vodičov, ktorý tento monitoring prinesie. Obávať sa môžu tie autoškoly, ktoré dnes podnikajú nepoctivo. Napríklad tak, že palivo na jazdách vykazujú len na papieri. Tým samozrejme, náklady stúpnu,“ myslí si Martin Kóňa, hovorca ministerstva dopravy.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 101 598
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 390
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 150
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 471
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 358
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 102
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 856
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 489
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Tomáško si pozrel aj pacientov, pre ktorých v mene spolužiakov doniesol finančný dar.

Učia sa, že pomáhať je súčasť života.


Zuzana Marčeková
Ilustračné foto.

Boli to najmä priestupky v oblasti dopravy.


TASR 1
Hokejisti odovzdali primátorovi dres MHA Martin.

Vedenie mesta sa poďakovalo mužskému i juniorskému celku MHA Martin.


Už ste čítali?