MARTIN. BLATNICA. Unikátny projekt environmentálnej výchovy, ktorý v minulom roku zápasil s existenčnými ťažkosťami, sa pomaly začína dostávať z najhoršieho. Pracoviská v Turanoch a v Turčianskom Jasene sa síce zachrániť nepodarilo, no ďalšie tri áno. Žiaci druhého ročníka turčianskych škôl tak opäť chodia do Turčianskeho Petra, tretiaci a štvrtáci do Turčianskej Štiavničky a piataci so šiestakmi do Blatnice.
„Sme radi, že môžeme pokračovať vo svojej práci a ďalej učiť mladých ľudí zodpovednosti k životnému prostrediu,“ povedal Martin Kondek, predseda Centra environmentálnej výchovy Turiec.
Pomohla martinská radnica
V súčasnosti projekt environmentálnej výchovy funguje pod hlavičkou občianskeho združenia. Prežil najmä vďaka dotácii od martinskej radnice.
„Naďalej tak k nám môžu chodiť žiaci zo všetkých mestských škôl, či už štátnych, súkromných alebo cirkevných,“ vysvetlil predseda centra.
Takisto približne polovica turčianskych obcí už s centrom spolupracuje a posiela tam svojich školákov.
„S ďalšou štvrtinou už máme podmienky predrokované a prisľúbenú i finančnú podporu projektu. Zostala len časť obcí, ktoré v rozpočte nemajú prostriedky na tento druh vzdelávania. Spoločne sa však snažíme nájsť rozumné riešenie.“
V centre našlo prácu päť pedagogických a dvaja prevádzkoví zamestnanci. Len štyria majú trvalý pracovný pomer, ostatní pracujú na dohodu.
„Financie sa snažíme získať i z rôznych projektov či z darovania dvojpercentnej dane. Vyhrané však stále nemáme. Prežívame najmä vďaka zanieteniu a ochote ľudí pracovať za platy blížiace sa k minimálnej mzde,“ opísal aktuálnu situáciu Martin Kondek.
Aj zajac môže dostať pokutu
Hodiny environmentálnej výchovy dokážu deti zaujať. Potvrdilo sa to i počas našej návštevy pracoviska v Blatnici, kde mali vyučovanie žiaci z martinskej základnej školy na Hurbanovej ulici v Martine. Napriek tomu, že v triede sedelo množstvo nádejných futbalistov, ktorí sú už od prírody neposední, s disciplínou žiadne problémy neboli.
Prvý šum v auditóriu spôsobila otázka, či môže zajac dostať v obci pokutu za rýchlosť.
„Môže, pretože sme raz išli na motorke a nedal sa predbehnúť,“ vysúkal pohotovú odpoveď jeden zo žiakov. Mal pravdu, pretože zajac dokáže bežať rýchlosťou okolo 60 až 70 kilometrov za hodinu.
Ešte väčšiu pozornosť vzbudil príchod papagája Fiony. Keď ho jeden z pedagógov vypustil z klietky a deti sa s ním mohli pohrať, nadšenie nemalo konca kraja.
„Je to super, že aj v škole môže byť takáto zábava,“ tešil sa piatak z Hurbanky.
Prax je lepšia ako teória
Následne sa deti presunuli von a v okolí Blatnice naozaj mali čo pozerať. Navyše si vyskúšali, ako sa chytajú umelé rybky ukrývajúce „záludné“ otázky, pokúšali sa v teréne orientovať podľa mapy, alebo si zmerali svoje sily v originálnej súťaži Záhadná cesta.
„Deti môžu naživo vyskúšať veci, o ktorých majú len teoretické vedomosti. Chceme im takto pomôcť k tomu, aby si vybudovali kladný vzťah k prírode a svojmu okoliu“ dodal pracovník centra Radovan Šenšel.
Aj Bruna Horeckého, pedagóga, poslanca martinského mestského zastupiteľstva a predsedu komisie kultúry, školstva a vzdelávania teší, že sa výnimočný projekt podarilo zachrániť.
„Za zachovanie environmentálnej výchovy bojovali nielen učitelia, no tiež žiaci a ich rodičia. To už o niečom svedčí. Takisto osobne poznám prácu ľudí, ktorí za 20 rokov projekt posunuli na kvalitatívne vysokú úroveň. Pri návštevách jednotlivých pracovísk som vždy videl neskrývané nadšenie žiakov a v dobrom slova zmysle ma udivovali ich spontánne reakcie na množstvo zaujímavých podnetov.“
Najmä vďaka osobným skúsenostiam Bruno Horecký sa už dlhodobo zasadzuje za podporu enviromnatálnej výchovy v našom regióne. Preto verí, že sa peniaze na pokračovanie výnimočného projektu nájdu aj budúcoročnom rozpočte mesta.