Ako uchrániť obrazové kultúrne dedičstvo a jeho nosiče pred znehodnotením, predstavuje výstava Obrazové kultúrne dedičstvo Farebná fotografia (Poznaním k záchrane) v Slovenskom národnom múzeu (SNM) v Martine. TASR o tom informovala kultúrno-propagačná manažérka oddelenia prezentácie a marketingu SNM Milena Kiripolská.
MARTIN. Farebná fotografia má podľa nej nielen jedinečný informačný charakter, ale je aj veľmi zaujímavým dobovým technologickým svedectvom. Ľudia neustále oceňujú a uvedomujú si, čo znamená priamy dotyk s dochovanou minulosťou a dôležitou úlohou je túto minulosť udržať v použiteľnom stave čo najdlhšie. Aby sme to dokázali, musíme poznať príčiny prirodzeného starnutia materiálov, ktoré obrazovú informáciu tvoria. Ale aj následky, ak sa predmet nášho záujmu fotografia či napríklad diapozitív dostane do situácie, v ktorej dochádza k jeho urýchlenému starnutiu, uviedla Kiripolská.
Výstava poukazuje na to, čo všetko je možné a potrebné urobiť, aby sa poodhalili príčiny degradácie materiálov, ktoré nesú špecifickú obrazovú informáciu. Len najširšie poznanie problematiky môže byť zárukou, že naše kroky k vedomej záchrane tejto časti kultúrneho dedičstva budú skutočne efektívne a predĺžia životnosť pôvodnej informácie čo najviac, dodala kultúrno-propagačná manažérka oddelenia prezentácie a marketingu SNM.
Výstavu, ktorá trvá do 30. júna, pripravila Fakulta humanitných vied Žilinskej univerzity v Žiline. Teoretickú časť dopĺňajú zbierkové predmety fotografie, fototechnika a publikácie zo zbierok SNM v Martine. Vznikla s podporou projektu Pamäť Slovenska Národné centrum excelentnosti výskumu, ochrany a sprístupňovania kultúrneho a vedeckého dedičstva OP Výskum a vývoj spolufinancovaného zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja, uzatvorila Kiripolská.