Utorok, 12. december, 2017 | Meniny má Otília

Žltý dres tentoraz odolal

Celkovým víťazom cyklistických pretekov Merida Road Cup sa stal Rudolf Rusina z B. Bystrice. Kvalitné výkony podali na domácom podujatí aj pretekári R.C.T. Martin.

MARTIN. Na dvojetapových cyklistických pretekoch Merida Road Cup 2014 - Turčianske okruhy, ktoré boli zároveň Memoriálom Milana Beláka a 12. kolom Slovenského pohára, dominoval v kategórii muži elit B Rudolf Rusina z Banskej Bystrice. Masters A ovládol Martin Ščasnár zo Svätého Jura a masters B Milan Babka z Dukly Bratislava. Na domácich pretekoch sa v 88-člennom pelotóne nestratili ani Turčania.

Naši sa dobre rozbehli

Prvý deň pretekov v kategórii muži elite B unikla v priebehu etapy dlhej 122 km dvojica pretekárov. Martinčania Michal Mišík a Tomáš Kojtál ich nástup nezachytili, a tak prišli do cieľa v hlavnom balíku so stratou siedmich minút.
V kategóriách Masters jazdil tím R.C.T Martin na svojho lídra Branislava Beláka. Jeho kolegovia strážili čelo pretekov a poctivo zachytávali všetky úniky. Až v poslednom okruhu sa utrhla päťčlenná skupina, ktorej členom bol i Branislav Belák. Nakoniec finišoval ako tretí v rovnakom čase ako víťaz.
V kategórii masters B skončil Rastislav Belák druhý, keď mal po prvom dni na priebežného lídra stratu sedemnásť sekúnd.
„Naše dnešné vystúpenie môžeme hodnotiť celkom pozitívne. Pred zajtrajším náročným dňom sme stále v hre o veľmi dobré umiestnenia,“ povedal Rastislav Belák z R.C.T. Martin.

Len krôčik od cieľa

Druhá etapa v kopcoch okolo Jasenskej doliny bola ešte náročnejšia a Martinčanov v nej bolo vidieť. V kategórii muži elite B Tomášovi Kojtálovi len o chlp ušla prvá desiatka a v celkovom poradí skončil na jedenástej priečke. Jeho kolegu Michala Mišíka klasifikovali v cieli ako celkovo osemnásteho.
Dramatické vyvrcholenia mali i kategórie masters. V áčku bol v hre o žltý dres Branislav Belák, no nakoniec z toho bola piata pozícia s minimálnou stratou na víťaza. Ladislav Šidlo, ktorý bol dvorným pomocníkom lídra tímu, preteky v poslednom kole vzdal. V béčku zas chýbal Rastislavovi Belákovi len krôčik k zisku cenného kovu, keď obsadil štvrté miesto.
„Obidve etapy boli dramatické, plné nástupov a dramatických situácií. Chceli sme, aby v Turci zostal aspoň jeden žltý dres za víťazstvo v niektorej z kategórii. V závere nám však chýbalo športové šťastie a tiež trochu síl, ktoré v náročnom teréne rýchlo ubúdali. Nevadí, aspoň máme motiváciu do ďalšieho ročníka,“ nechal sa počuť Rastislav Belák, ktorý okrem povinností na trati zvládol aj úlohu riaditeľa podujatia.
„Veľmi nám pomohla obec Horný Kalník na čele so starostom Stanislavom Rohoň. Aj vďaka ich ochote môžeme akciu vyhodnotiť ako veľmi vydarenú,“ dodal.